Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Temmuz 2011

ABONE OL

İkinci Bahar huzuru!..

Esenler’de evlerine kapanmış yaşlılara tebessüm ettirmek ve ikinci baharlarını yaşatmak için hizmete açılan İkinci Bahar Kıraathanesi, büyük ilgi görüyor. Alışılagelmiş mekânların aksine huzurlu, rahat ve samimi bir ortam sunan Kıraathane’nin müdavimi yaşlılar, gençlikteki heyecan ve coşkularını yeniden yaşıyor. Kimi çay ve kahvesini yudumlayarak arkadaşlarıyla tavla, okey, satranç ve kâğıt oyunları oynuyor ; kimisi ise masaj koltuğuna uzanarak televizyon seyretmenin keyfini yaşıyor.

 

Esenler’de evlerine kapanmış yaşlılara tebessüm ettirmek ve ikinci baharlarını yaşatmak için hizmete açılan İkinci Bahar Kıraathanesi,  büyük ilgi görüyor.  Alışılagelmiş mekânların aksine huzurlu,  rahat ve samimi bir ortam sunan Kıraathane’nin müdavimi yaşlılar, gençlikteki heyecan ve coşkularını yeniden yaşıyor. Kimi çay ve kahvesini yudumlayarak arkadaşlarıyla tavla, okey, satranç ve kâğıt oyunları oynuyor ;  kimisi ise  masaj koltuğuna uzanarak televizyon seyretmenin keyfini yaşıyor.  

Sıcak yaz günlerinin kendini iyice hissettirdiği şu günlerde şehrin gürültüsünden uzakta dinlenmek, günün yorgunluğunu atmak ve yeni insanlarla tanışmak için yaşlıların gözde mekanı haline gelen  İkinci Bahar Kıraathanesi, açıldığı günden bu yana haftanın her günü çok sayıda misafir ağırlıyor. Toplam 70 üyesi bulunan ve tüm üyelerine çay, kahve ve suyu ücretsiz sunan Kıraathane’de yaşlılar, akranlarıyla birlikte gönüllerince hoşça vakit geçiriyor.  60 yaş ve üzeri yaşlılara kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmeleri için konforlu bir yaşam alanı sunan Kıraathane’de, kafeteryası’ndan özel sağlık görevlisine, Kütüphanesi’nden,  ücretsiz ulaşım hizmetine kadar  bir çok hizmet sunuluyor.  Sabah erken saatlerden itibaren Kıraathane’nin yolunu tutan yaşlılar, kendileri için hemen hemen her şeyin düşünüldüğü Kıraathane’de ikinci baharlarının keyfini çıkarıyor.  

Geleceğe umutla bakıyorlarİkinci bahar Kıraathanesi’nin hizmete girmesinden memnun olan yaşlılar ise; artık geleceğe daha umutla baktığını söylüyor. Her sabah erken saatlerde Kıraathane’nin yolunu tuttuğunu anlatan 78 yaşındaki Hasan Kurtulan,  “Burasının açılması çok iyi oldu. Her sabah kalkar kalkmaz bugün nereye gitsem diye düşünürdüm. Bazen parklara bazen de kahvehanelere giderdim.  Ama hiçbirinde huzur yok.  Burası tam bize göre. Huzur dolu. Belediye yetkilileri, her sabah evimden alıp akşam olunca da evime bırakıyorlar. Daha ne isteyebilir ki. Belediye Başkanımız sağ olsun. Böyle bir yeri bizlerin hizmetine sundu” diye konuşuyor.  Kıraathane’de ağaçların altına kurulu masalarda çayını yudumlayarak arkadaşlarıyla beraber tavla ve okey oynayan Hasan amca, ömrünün ikinci baharında burada huzur bulduğunu dile getiriyor.

Dört duvar arasından kurtuldumKıraathanenin bir başka müdavimi  Mahmut Aksakal (72) ise; ailesinden görmediği ilgi ve alakayı İkinci bahar’da gördüğünü dile getiriyor.  Evde dört duvar arasında oturmaktan kurtulduğunu  belirten Aksakal, artık vaktinin büyük bir bölümünü  İkinci bahar’da vakit geçirdiğini söylüyor. Kıraathane’de kitap okuduğunu ve  ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlandığını belirten Aksakal, “Hemşire hanım her gün  tansiyonuma bakıyor.  Haftanın belli günlerinde de  sağlık kontrollerim yapılıyor” diye konuşuyor. 

Sanki tatildeyimİkinci Bahar Kıraathanesi’nde kendini tatildeymiş gibi hissettiğini söyleyen 60 yaşındaki Rauf Akyol  da, şöyle konuşuyor: “Burası sessiz sakin, tatil yeri gibi.  Evde oturmak yerine, buraya gelip akşam geç saatlere kadar arkadaşlarımızla sohbet edip, televizyon seyrediyor, kitap okuyor ve masaj koltuğunda yorgunluk atıyoruz. Çay, kahve ve su ücretsiz. Dilediğimiz kadar içiyoruz.  Ayağımıza kadar getiriyorlar üstelik.”

 

 

Diğer Haberler