Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 15 Mayıs 2014

ABONE OL

Hz. Asiye Annemize Esenler Vefası

Esenler’de Hz. Asiye annemizi anlatan gazeteci – yazar Sibel Eraslan, “O, eşi Firavun’a hiçbir zaman boyun eğmemiş, bütün zulümlerine karşı gelmiştir. Yani hanif bir insandır” dedi.

Esenler’de Hz. Asiye annemizi anlatan gazeteci – yazar Sibel Eraslan, “O, eşi Firavun’a hiçbir zaman boyun eğmemiş, bütün zulümlerine karşı gelmiştir. Yani hanif bir insandır” dedi.

Gazeteci – yazar Sibel Eraslan, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün İBB ve Esenler Müftülüğü ile ortaklaşa düzenlediği programda, Hz. Musa’yı bir sandık içinde nehirde bulup büyüten Hz. Asiye’yi ve O’nun örnek kişiliğini anlattı.

Nenehatun Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Esenler Müftüsü Halil Şekerci, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, AK Parti Esenler İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İMAN UĞRUNA DESTANLAŞTILAR

Programın açılış konuşmasını yapan Esenler Müftüsü Halil Şekerci, “İman olmadan huzur olmaz. En büyük zenginlik de iman zenginliğidir” dedi. İslâm tarihinde önemli yer etmiş kadınlar olduğunu hatırlatan Şekerci, “Kadınlarda iman uğruna destanlaşan insanlar var. İmanlı yaşamak uğruna acı çekmişler, mücadele etmişler. Kim Allah’a iman ediyorsa, Allah’ın katında daha üstündür. Üstünlük de takva iledir” diye konuştu.

BAŞARININ ARDINDA KADINLAR VAR

AK Parti Esenler İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat da, “İslâm tarihinde başarılı erkeklerin arkasında güçlü kadınlar vardır. Boşlukta olduğumuz zaman bize bir dal olacak hayırlı bir insandır Hz. Asiye” şeklinde konuştu.

İMANI UĞRUNA CANINI VERDİ

Programda son konuşmayı, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya yaptı. Çetinkaya, Hz. Asiye’nin tüm dünyevi uğraşlardan vazgeçtiğini söyleyerek, “O, imanı uğruna canını vermiş birisi. Böylesi örnek insanları Esenler’de anıyor olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz ” dedi.

NİL’İN BAHTI AÇIK KRALİÇESİ

Hz. Asiye’yi anlatmak üzere sahneye çıkan Gazeteci – yazar Sibel Eraslan sözlerine, “Hz. Asiye, sadece İslâm dünyasının değil tüm insanlığın annesiydi ve O, Hz. Musa’dan ayrı bir hikâye değildi” diyerek başladı. Hz. Asiye için “Nil nehrinin bahtı açık kraliçesi” benzetmesinde bulunan Eraslan, “O, eşi Firavun’a hiçbir zaman boyun eğmemiş, bütün zulümlerine karşı gelmiştir. Yani hanif bir insandır. Allah’ın bir ve tek olduğunu bilerek büyüdü, hiçbir zaman putlara tapmadı” dedi.

TAHRİM SURESİ’Nİ OKUYUN

Hz. Asiye’yi anlamak için Tahrim Suresi’ni okumak gerektiğini söyleyen Eraslan, “Asiye annemiz, ‘Rabbim, senin katından bana bir ev ver ve beni kendi evine kabul et’ diye dua ederdi. Piramitler onundu ama o hepsini elinin tersiyle itip Allah’ın evinden yer istedi. Çünkü biliyordu ki, Allah’ı tanımamak evsizliğin ta kendisiydi. Biliyordu ki, imansızlık evsizlikti” diye konuştu.

ÇOCUKLARA KIYMET VERELİM

Hz. Asiye’nin tüm Müslüman kadınlara örnek olacak şekilde Hz. Musa’nın koruyucu anneliğini yaptığını hatırlatan Eraslan, annelere “Biz de çocuklara kıymet verelim. O başını okşadığımız yetimlerin arasından Hz. Muhammedler, İsâlar, Musalar çıkar” tavsiyesinde bulundu. Konuşmasının sonunda dinleyenlerden gelen soruları da cevaplayan Eraslan’a, Esenler Müftüsü Halil Şekerci ve AK Parti Esenler İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat, günün anısına bir çiçek takdim etti.

Diğer Haberler