Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Kasım 2011

ABONE OL

Huzur güvenli evle başlar

Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce düzenlenen Huzur Toplantısı’nda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, kentsel dönüşümün önemine dikkat çekerek, “Güvenle yaşanabilecek mekânlar üretmeliyiz. Gelin bu konu üzerine kafa yoralım” dedi.

Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce düzenlenen Huzur Toplantısı’nda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,  kentsel dönüşümün önemine dikkat çekerek, “Güvenle yaşanabilecek mekânlar üretmeliyiz.  Gelin bu konu üzerine kafa yoralım” dedi. Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen, halk ile polis arasındaki ilişkileri geliştirmek ve vatandaşların sıkıntılarını dinleyip çözmek amacıyla düzenlenen Huzur Toplantısı, Esenler Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim Karakaya,  Esenler Müftüsü Ali Kara,  Esenler Sağlık Grup Başkanı Dr. Çiğdem Gür,  Mahalle Muhtarları, Siyasi Partilerin temsilciler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının başkan ve üyeleri ile çok sayıda   ilçenin kanaat önderi katıldı. Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi vererek,  göreve geldiği günden itibaren hizmet standartlarını yükseltmek, suç ve suç oranlarını düşürmek, polis – halkla ilişkileri en üst seviyeye çıkarmak amacıyla çalıştıklarını söyledi. Esenler’de 33 ayrı noktaya yerleştirilen MOBESE kameralarıyla ilçeyi 24 saat kontrol ettiklerini vurgulayan Şahin,  GPS sistemiyle  de olaylara çok daha hızlı bir şekilde müdahale ettiklerini belirtti. Esenler’de de kaçak sigara sorunu olduğuna dikkat çeken Şahin,  son 2 ay içerisinde Esenler’de 211 bin 960 paket sigara, 5345 şişe kaçak içki yakaladıklarını ve denetimlere devam ettiklerini ifade etti. Şahin, ilçede yaşanan suçların Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilmesi konusunda vatandaşlara uyarıda bulunarak, “Suçlular bunu tahmin ederek suç işlemeye devam edebilir. Teknoloji çağında bize her türlü iletişim yollarından ulaşabilirsiniz. Bu çok mühim bir konudur. Evime hırsız girdi nasıl olsa bir şey alamamış diye düşünmeyin. Bize bildirin gerekeni yapalım” diye konuştu.

Gelecek taahhüdü vererek güvenliği sağlarız

İlçe Emniyet Müdürü Şahin’den sonra konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; bir şehirde en önemli unsurun güvenlik olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. “ Bir şehrin güvenli olmasını istiyorsak, oraya binlerce polis yığmakla değil,  o şehirde yaşayan insanlara gelecek taahhüdü vermekle şehri güvenli olmasını sağlarız”  diyen Göksu,  insanlara gelecek taahhüdü verilirse güvenlik anlamında çok önemli bir meselenin çözülmüş olacağını söyledi.  Konuşmasının büyük bir kısmında kentsel dönüşümün önemine dikkat çeken Göksu, “Aslında huzur önce güvenli bina, güvenli evle başlar. Güvenle yaşanabilecek mekânlar üretmeliyiz.  Gelin bu konu üzerine kafa yoralım” dedi.Güvenliğin polisiye ve sosyolojik olmak üzere iki temel boyutu olduğunu belirten Göksu,  polisiye anlamda Esenler’in çok iyi bir konumda olduğunu dile getirdi. Esenler halkı ile polis arasındaki ilişkileri pozitif yönde ilerleme kaydettiğini anlatan Göksu, sosyolojik anlamda ise toplumsal aklın oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Bu konuda vatandaşlara büyük görevler düştüğünü ifade eden Göksu, toplumsal seferberlikle Esenler’in esenlik şehrine dönüşebileceğini vurguladı.  Esenler Belediyesi’nin toplumsal alanda hayata geçirdiği çalışmaları anlatarak konuşmasına devam eden Göksu, Esenler Gençlik Merkezi ve Bilgi Evleri (ESGEV)’ni örnek vererek,  binlerce çocuğa sokaklarda zaman geçirebilecekleri alanları değil, nitelikli yerlerde zaman geçirebilecekleri mekânları inşa ettiklerini söyledi.

Esenler Belediyesi’nin İlçe Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa yaptığı çalışmaları da hatırlatan Göksu, çok yakın bir zamanda gerçekleşecek olan bir projenin de müjdesini vererek, baz istasyonlarını tek bir merkezde toplamak için şehir kuleleri inşa edeceklerini belirtti. Kentsel dönüşüme kafa yoralımTürk Telekom ile birlikte fiber çalışmalarına da başladıklarını kaydeden Göksu, ilçe Emniyet Müdürlüğü’nün sokakları bile takip etme şansının olacağını belirtti. Konuşmasına Van’daki depremi hatırlatarak devam eden Göksu, Esenler’deki 50 bin kişinin 99 yönetmeliğine göre yapılan binalarda, 450 bin kişinin ise bu yönetmelikten ayrı olarak yapılan riskli binalarda oturduğunu söyledi.  İskânlı bina sayısının 688 olduğunu belirten Göksu, bu anlamda kentsel dönüşümün Esenler için gerekli olduğunu söyledi. “Çocuklarınıza tabut değil, konut bırakın” diyen Göksu, güvenle yaşanabilecek mekânların üretilmesinin gerekli olduğunu vurguladı. Kentsel dönüşüme herkesin destek vermesi gerektiğini vurgulayan Göksu, “ Gelin bu konu üzerine kafa yoralım. Bu güvenliği tesis etmeliyiz” dedi. Göksu, kentsel dönüşüm alanında ilçede yapılan çalışmalar hakkında da bilgi vererek, “Gelin bu sorunu hep birlikte ortadan kaldıralım. Biz kentsel dönüşüm konusunda 24 saat zaman harcamaya, rehberlik yapmaya hazırız” dedi.

Esenler huzurlu bir ilçe

Toplantıda son olarak konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da  “Esenler’in huzurlu bir ilçe olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü 24 saat değil, 365 gün çalışan emniyet mensubu arkadaşlarımız var” dedi.  “Emniyet birimlerinin görevi olay olmadan tedbir almaktır” diyen Madenoğlu, Emniyet mensuplarının bu konuda iyi çalıştıklarını söyledi. Kaymakam Madenoğlu’nun konuşmasının ardından Madenoğlu, Başkan Göksu ve İlçe Emniyet Müdürü Şahin, soruları cevaplandırdı.

Diğer Haberler