Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Mayıs 2016

ABONE OL

Hikmet Yüklü Yolculuk: Miraç

Esenler Belediyesi'nin Vatan İlmi Araştırmalar Derneği ile ortaklaşa düzenlediği Miraç Kandili programında birlik ve beraberlik mesajları verildi. Programda Peygamber Efendimiz'in hikmet yüklü yolculuğu anlatıldı.

Esenler Belediyesi’nin Vatan İlmi Araştırmalar Derneği ile ortaklaşa düzenlediği Miraç Kandili programında birlik ve beraberlik mesajları verildi. Programda Peygamber Efendimiz’in hikmet yüklü yolculuğu anlatıldı.

Esenler Belediyesi’nin Miraç Kandili münasebetiyle Vatan İlmi Araştırmalar Derneği ile ortaklaşa düzenlediği program Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde yapıldı. Programa Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, Vatan İlmi Araştırmalar Derneği Başkanı Coşkun Şahin, İlahiyatçı-Yazar Hıdır Kartal ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ PEKİŞİYOR

İmam Hatip öğrencisi Maşuk Çetinin Kurân-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Vatan Mevlidhan ve Kaside Grubu da, Peygamber Efendimizi öven kasideler okudu. Programda konuşan Vatan İlmi Araştırmalar Derneği Başkanı Coşkun Şahin, önemli gün ve gecelerin hatırlanması, kutlanması Müslümanların birlik beraberlik kardeşlik şuurunun artmasına ve toplumunun manevi duygularının pekişmesine vesile olduğunu söyledi.

NAMAZ MİRAÇ’TA FARZ KILINDI

İlahiyatçı-Yazar Hıdır Kartal da, İsrâ’ ve Mi’raç mucizesiyle ilgili ayetleri ve hadisleri okuyarak Peygamber Efendimizin Mescidi Haram’da (Kabe) başlayan yolculuğunu anlattı. Kartal, “Peygamber Efendimiz, Mirkat adlı bir merdivenle yedi göğü aşarak Sitretul Münteha’ya kadar çıktı. Orada Cennet’i, melekleri, Arş’ı, Levhil Mahfuz’u gördü. Allâh’ın, ezeli ve ebedi olan sesle, harfle, lugatla olmayan kelâmını duydu ve kendisine beş vakit namaz farz kılındı” dedi.

MİRAÇ İLE İLGİLİ YANLIŞ İTİKATLAR VAR

Bazı kişilerin Mirac’ı yanlış anlatıklarına dikkat çeken İlahiyatçı-Yazar Hıdır Kartal, “Miraç ile ilgili yanlış itikatlar var. ‘Peygamberimiz Miraç’ta Allâh’ın yanına çıktı, Allâh ile karşılıklı görüştü, Allâh Miraç’ta Ebubekir Efendimizin sesiyle Peygamberimize seslendi’ gibi sözler, Müslümanların itikadı değil. Çünkü Allâh gökte, arşın üzerinde değildir. Allâh mekandan münezzehtir” diye konuştu.

Program salavatlarla ve dualarla sona erdi. Program sonunda konuklara lokma ve gülsuyu dağıtıldı.

Diğer Haberler