Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Ocak 2019

ABONE OL

Her Yaşta Müziğe Başlanabilir

"Usta Çırak Buluşmaları"nda Esenlerli bağlama, gitar ve şan öğrencileri viyolonseli Türk müziğine kazandıran Fırat Kızıltuğ ile bir araya geldi.

“Usta Çırak Buluşmaları”nda Esenlerli bağlama, gitar ve şan öğrencileri viyolonseli Türk müziğine kazandıran Fırat Kızıltuğ ile bir araya geldi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün “Usta Çırak Buluşmaları” programı kapsamında Türk müziğine 100’ü aşkın eser kazandıran bestekar, udi ve viyolonsel virtüözü Fırat Kızıltuğ gençlerle bir araya geldi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programda Kızıltuğ, Türk Musikisi kavramı üzerine sohbet vererek, müzik icra etmenin faydaları üzerine konuştu.

MÜZİK KÜLTÜRÜMÜZ DÜŞÜŞTE

Türk Sanat Müziği tabirinin yanlış bir kavram olduğunu söyleyen Kızıltuğ, “Türk Sanat Müziği söylemi anlam itibariyle yanlıştır. Türk Sanat Heykeli, sanat minyatürü, Türk Sanat Resmi demeyiz. Bunun yerine Türk Heykel Sanatı, Türk Resim Sanatı, Minyatür Sanatı deriz. Türk Sanat Müziği bu bağlamda yanlış bir kavram. Türk Sanat Müziği ile Türk Halk Müziği birbirinden ayrı düşünülemeyecek bir kavram. Halk Musikisi, Türk Musikisi’nin en değerlisi, bu ikisini ayırmaya gerek yok. Türk Musikisi kavramı tüm müzik türlerini içine alır. Türk Sanat Müziği bunu karşılamaz. Sanat Müziği tabiri yanlış, bunu kullanmamaya çalışın” sözlerine yer verdi.

Türk milletinin müzik kültürünün düşüşte olduğunu söyleyen Kızıltuğ, “Bizim nesilden önce konağın oturma odasında, haremlik ve selamlık duvarlarında tambur, ud asılıydı. O zamanlar müzik kültürü çok gelişmişti. Annem bulaşık yıkarken Yesari Asım, Sadettin Kaynak dinlerdi. Şimdi her evde cd çalar var. Müzik kültürümüz gittikçe düşüyor, nerede hata yaptık biliyor musunuz, canlı müzik dinlemiyoruz, müzik yapmıyoruz artık. Müziği de konserve gibi kutuda alıyoruz. Bu müzik türü aslını tutmaz. Eğer bir evde bir enstrüman varsa, eğer evdeki bir büyük bu çalgıyı çalıyorsa çocuk mutlaka etkilenir. Çocuk etkilenmese bile toruna, komşunun çocuğuna tesir eder. Birebir çalgı dinleyen insan başkadır, kayıttan çalan müziği dinlemek başkadır. Müzik aleti çalmak zor bir iş değildir, her yaşta müziğe başlayabilirsiniz önemli olan merak ve sabırla çalışmak. Bunu yaparsanız mutlaka öğrenirsiniz.” dedi.

Kızıltuğ, program sonunda “Çepçevre Bahar İçinde Bir Yer Gördük”, “Uyan Yarim”, “Akşam Oldu Yine Bastı Kareler” eserlerini icra etti.

Diğer Haberler