Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Nisan 2012

ABONE OL

Her Şiddet Pişmanlıkla Biter

ESAYDAM’da seminer veren psikolog Beyza Kayar, şiddetin bir kısır döngü olduğunu, gerginlikle başlayıp tarifi mümkün olmayan bir pişmanlıkla sona erdiğini söyledi.

ESAYDAM’da seminer veren psikolog Beyza Kayar, şiddetin bir kısır döngü olduğunu, gerginlikle başlayıp tarifi mümkün olmayan bir pişmanlıkla sona erdiğini söyledi.

Her hafta alanında uzman kişileri Esenlerlilerle buluşturmaya devam eden Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Dayanışma Merkezi (ESAYDAM), bu hafta kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddeti masaya yatırdı. ESAYDAM Seminer Salonu’nda düzenlenen programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Seminerini şiddetle ilgili bir video gösterimiyle destekleyen psikolog Beyza Kayar, şiddetin tanımını ve çeşitlerini anlatarak sözlerine başladı.

Kayar, bireyi en çok yıpratan şiddetin duygusal yani, psikolojik şiddet olduğuna dikkat çekerek psikolojik şiddeti unutmanın çok zor olduğunu ifade etti. Bireyin tüm davranışlarının yetiştiği ortamla alakalı olduğunu söyleyen Kayar, “Birey ailede nasıl yetişirse ilerde kendi ailesine de aynı şekilde davranması kaçınılmaz olur. Bu noktada bireyin kendisini yetiştirmesi ve kendisinin (ben bunları yaşadım, aileme de aynısını yaşatacağım ya da yaşatmayacağım) noktasında karar vermesi çok önemli” diyerek aile faktörünün birey üzerindeki yadsınamaz öneminden bahsetti.

ŞİDDET BİR KISIR DÖNGÜ

Şiddetin bir kısır döngü olduğunu, gerginlikle başlayıp şiddetle devam ettiğini ve sonunda tarifi mümkün olmayan bir pişmanlıkla bittiğini söyleyen Kayar, bu sürecin devamlı kendini tekrarladığını ve kırılmasının çok zor olduğunu vurguladı. Şiddetin kısır döngüsünün bir kırılma noktası olması ve intikam duygusuyla hareket etmemek gerektiğini belirterek, bunun da ancak bilinçlenmeyle mümkün olabileceğini ifade etti. Psikolog Kayar, şiddet hakkında yapılan araştırmalardan örnekler vererek konuşmasını tamamladı.

 

Diğer Haberler