Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Şubat 2012

ABONE OL

Her Şey Bir Kereyle Başlar

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Hedef Sensin-Madde Kullanımına Hayır” projesi kapsamında öğrencilere hitap eden Başkan Göksu, “Sakın bir kereden bir şey olmaz demeyin. Her şey o bir kereyle başlıyor” dedi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Hedef Sensin-Madde Kullanımına Hayır” projesi kapsamında öğrencilere hitap eden Başkan Göksu, “Sakın bir kereden bir şey olmaz demeyin. Her şey o bir kereyle başlıyor” dedi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, lise öğrencilerini madde bağımlılığı konusunda uyararak dikkat etmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Hedef Sensin-Madde Kullanımına Hayır” projesi kapsamında Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda, madde bağımlılığını konu alan “Çalıntı Düşler” adlı tiyatro oyununun Esenler’deki öğrencilere gösterimi devam ediyor. Tiyatronun dünkü sahnesinden önce Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü Emniyet Amiri Ali Ünlü konu ile ilgili öğrencilere hitap etti. İlk konuşmayı yapan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü Emniyet Amiri Ali Ünlü, müdürlüklerince geliştirilen ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Hedef Sensin-Madde Kullanımına Hayır” projesi hakkında bilgi vererek madde bağımlılığı konusunda öğrencileri bilgilendirdi. Yaşam tarzına ve arkadaş ortamına son derece dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Ünlü,  en temel risk faktörünün arkadaş grupları olduğunu söyledi. “Madde kullanımına başlanıldığında durdurmak mümkün değil” diyen ünlü, madde bağımlılığı tedavisinin uzun ve zor bir süreci kapsadığına dikkat çekti.

Göksu: “Gelecek tahayyülü kurun”Ünlü’nün ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; madde bağımlılığının global bir sorun olduğuna dikkat çekerek, bütün dünyanın madde bağımlılığına karşı mücadele ettiğini ifade etti. Batı ülkelerinde en çok para harcanan sorunlardan birinin madde bağımlığı olduğunu söyleyen Göksu, “Batılılar, bu sorunu para ile çözmeye çalışıyor. Bizler ise, madde inandığımız değerlerle çözmeye çalışıyoruz. Bizim inandığımız değerler, insanın hayatına kasteden her şey için kural koymuş (bunu yapma) diye. İnsana vicdan muhasebeci vermiş ve insanı bu muhasebe ile karşı karşıya bırakmıştır. Bizde batıdakiler gibi çözülemeyecek bir sorun değil bu” dedi. Esenler’de madde bağımlılığı ile ilgili çok ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Göksu, hayata geçirdikleri Yüzde 100 Hayat Madde Bağımlıları Rehabilitasyonu ve Meslek Edindirme Projesi hakkında öğrencilere bilgi verdi. Proje kapsamında 250 madde bağımlısı genci tedavi ettirerek hayata yeniden kazandırdıklarını söyleyen Göksu, projenin ilk etabında geçen yıl yüzde 44 başarı sağladıklarını belirtti. Öğrencilere tavsiyeler vererek konuşmasına devam eden Göksu, bir insanın kendine gelecek tahayyülü kurması gerektiğini söyledi. Geleceğe ait hayalleri olan insanların amaca ulaşmak için gayret edeceğine ve başarıya ulaşacağını vurgulayan Göksu, öğrencileri arkadaşlık yapacağı kişilere çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

“Bir kereden bir şey olmaz” demeyin

Öğrencilere anne ve babaları ile her şeyi paylaşmaları konusunda nasihatler de veren Göksu, “Anne ve babalarınız sizlere en güzel dünyayı sunmaya çalışıyor. Dünyada anne ve babanızdan çok sizin iyiliğinizi isteyecek 3. şahıs olma ihtimali yok. Onlar size neyi söylüyorsa sizi çok sevdikleri için söylüyor. Sırlarınızı onlara anlatarak, arkadaş tuzağına düşmemek için günlük yaşantınızı mutlaka anne ve babalarınızla paylaşın. Onlarla dertleşin. Sakın 1 kereden bir şey olmaz demeyin. Her şey o bir kereyle başlıyor. Siz kendinize (Ben büyüyünce öyle bir insan olacağım ki yeni bir medeniyeti kuracak kişi ben olacağım. Bu topluma rehberlik edecek kişi ben olacağım” diye hedef belirleyin.

Göksu’nun konuşmasının ardından program, “Çalıntı Düşler” adlı tiyatro oyununun gösterilmesiyle devam etti. Oyunu ilgiyle izleyen öğrenciler, madde bağımlığına yakalanma, tehlikeleri ve korunma yolları konusunda yeni bir çok şey öğrendiler.

 

Diğer Haberler