Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Mayıs 2012

ABONE OL

Her Semtin Bir Hikayesi Var

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu tarihçi - yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu. Bahadıroğlu dinleyicilere, Osmanlı’da dinin yaşanış biçiminden yönetim şekline, İstanbul’un güzelliklerinden Kanuni-Hürrem aşkına kadar birçok konu hakkında bilgiler verdi.

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu tarihçi – yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu. Bahadıroğlu dinleyicilere, Osmanlı’da dinin yaşanış biçiminden yönetim şekline, İstanbul’un güzelliklerinden Kanuni-Hürrem aşkına kadar birçok konu hakkında bilgiler verdi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen ve her hafta başka bir konunun konuşulduğu “Gönül Sohbetleri” programının bu haftaki konuğu tarihçi – yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu. Tarihten bu güne selam vermenin önemini anlatarak konuşmasına başlayan Bahadıroğlu, “Osmanlı’nın hayreti bile zikirdi”  diyerek o dönemlerden bu güne insanların her şey gibi dini yaşayış biçimlerinin de değişime uğradığını ifade etti. Bahadıroğlu, bugün başta dini yaşayış şeklimiz olmak üzere bizi biz yapan birçok değerlerin yüzeyselleştiğini ve modernize olma adı altında kaybedildiğini vurguladı.

Osmanlı’nın hoşgörü ve eşitlik anlayışı çerçevesinde yönetildiğini hatırlatan ve Osmanlı’da insanların görünüşüne göre hükmetmek olmadığını vurgulayarak sözlerine devam eden Bahadıroğlu, “Osmanlı Devleti zamanında ülkede barış ve hoşgörü hâkimdi. İnsanlar giyimleri kuşamları yüzünden yaftalanmıyordu” dedi.

İSTANBUL’UN HER SEMTİNİN BİR HİKÂYESİ VAR

Osmanlı dönemi yaşayışı hakkında bilgiler vererek başladığı konuşmasına İstanbul’un her semtinin bir hikâyesi olduğunu anlatarak devam eden Bahadıroğlu, İstanbul’un tüm semtlerinin hikâyelerini bilerek o semtleri gezmenin ayrı bir güzelliği ifade ettiğini kaydetti. Şu anda özel bir televizyon kanalında yayınlanan diziyi de konu olan Kanuni-Hürrem aşkından örnekler vererek konuşmasına devam eden Bahadıroğlu, Rodos Seferi sırasında Hürrem Sultan ve Kanuni’nin birbirlerine yazdığı şiirlerden örnekler vererek aralarındaki aşkla ilgili ilginç detayları gözler önüne serdi.

Daha sonra Hürrem Sultan’ın İstanbul’un çeşitli yerlerine yaptırdığı eserler hakkında dinleyicilere bilgiler veren Bahadıroğlu, İstanbul’da yaşamanın ayrıcalığına varabilmek ve tarihimizin can sıkıcı bir şey olmadığını görmek için bu eserlerin mutlaka görülmesi gerektiğini vurguladı.

Tarihçi- yazar Yavuz Bahadıroğlu, Esenlerlilerin gösterdiği yoğun ilgi ve samimi bir ortamda gerçekleşen konuşmasını, “Önemli olan gönüllerde iz bırakmaktır. Niyetiniz gönüllerde iz bırakmak değilse, sadece ayak izi bırakırsınız” diyerek kendisinin de öncelikli amacının insanların gönüllerine dokunmak olduğunu ifade etti. Bahadıroğlu, konferansının sonunda kitaplarını da imzaladı.

Diğer Haberler