Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Haziran 2011

ABONE OL

Her sabah sıcak bir çorba

Sabah erken saatlerde işe giden vatandaşlar düşünülerek hazırlanan Esenler Çorba Çeşmesi, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu tarafından Metro girişinde hizmete açıldı. Çeşmenin 3 musluğundan her sabah saat 06.00’dan itibaren çorba akacak.

Sabah erken saatlerde işe giden vatandaşlar düşünülerek  hazırlanan Esenler Çorba Çeşmesi, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu tarafından Metro girişinde hizmete açıldı. Çeşmenin 3 musluğundan her sabah saat 06.00’dan itibaren çorba akacak.  Esenler Belediyesi’nden ilginç bir sosyal proje daha… Sabah erken saatlerinde kahvaltı yapamadan işe giden Esenlilere müjde. Artık Esenler’de bir çorba çeşmesi var. En çok yolcu sirkülasyonunun yaşandığı Esenler Metro girişi önünde kurulan Çorba Çeşmesi, her sabah 06.00’dan itibaren 1000 kişiyi çorba içmeye davet ediyor. Esenler’deki yemek firmalarının sponsorluğunda hazırlanan çorbalar, özel olarak hazırlanan çeşmelerden bardaklara akarak vatandaşlara ikram ediliyor. Dün düzenlenen törenle açılışı yapılan Esenler Çorba Çeşmesi’nin Esenler’e hayırlı olmasını dileyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,  modern toplumlarda artık sadaka taşlarının yerini çorba çeşmeleri aldığını söyledi. Esenler’de ilk kez hizmete açılan çorba çeşmesinin, yakın bir zamanda belirlenen başka noktalarda da açılacağını söyleyen Göksu, “Şehrin imkanıyla vatandaşın imkanını bir araya getiriyoruz.  Bir şehrin imkanı varsa o imkanın, orada yaşayan herkese sunulması gerekir” dedi. Çorba çeşmenin en önemli özelliğinin çeşmeden akan çorbanın Esenler’deki yemek firmaları tarafından karşılandığını belirten Göksu, çorba maliyetinde Esenler Belediyesi’nin hiçbir bir katkısı olmadığını vurguladı.

Esenler’de kazanan, halkla paylaşıyor

Çeşmenin musluklarından akan çorbanın hijyenik şartlarda üretildiğini ve sunulduğunu hatırlatan Göksu, “Çorba ilk dakikadan son dakikaya kadar 80 santigrat derecede sıcak duruyor. Çeşmemizin farklı bir manası da paylaşma kültürümüzü yansıtmasıdır. Esenler’de kazanan Esenler halkıyla paylaşıyor. Böylece Esenler halkıyla kendi kazancını da bereketlendiriyor. Esenler’deki yeni düzenlemelerle beraber çorba çeşmelerinin sayısını arttırıp, Esenlerli kardeşlerimiz, her sabah evden çıkarken kahvaltı yapmamanın ezikliğiyle değil, çorba içmenin zevkiyle işlerine gidecekler” şeklinde konuştu. 

Göksu’dan vatandaşa çorba ikramı

Konuşmasının ardından Çorba Çeşmesi’nin açılış kurdelesini kesen Göksu, ilk çorbayı kendisi içtikten sonra önce basın mensuplarına daha sonra da vatandaşlara kendi eliyle ikram etti. Çorbanın çok lezzetli olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Evde yaptığımız gibi olmuş. Çok lezzetli” diye düşüncelerini dile getirdiler.  Göksu, açılışa katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız’a da çorba ikram etti. Esenler Çorba Çeşmesi’nin açılışına Göksu ile birlikte Esenler Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Temel, Ömer Çetinkaya, Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik, bazı meclis üyeleri ve Esenler Çorba Çeşmesi’nin Esenler’e kazandırılmasında yoğun gayret sarfeden Esenler Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürü Yakup Yeşiltaş, bazı birim müdüleri ve vatandaşlar katıldı. 

Diğer Haberler