Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Şubat 2016

ABONE OL

Her Milletin Bu Kadar Evliyası Yoktur

"Mevlana'dan Öğütler" programında konuşan Prof. Dr. Emin Işık, "Memleketimiz evliya bakımından çok zengin. Bu kişiler bizim için servettir. Her milletin bu kadar çok evliyası yoktur" diye konuştu.

“Mevlana’dan Öğütler” programında konuşan Prof. Dr. Emin Işık, “Memleketimiz evliya bakımından çok zengin. Bu kişiler bizim için servettir. Her milletin bu kadar çok evliyası yoktur” diye konuştu.

İlahiyatçı Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mevlana’dan Öğütler” programı kapsamında Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir sohbet gerçekleştirdi.

İNSAN KUTSALA SAYGISI OLANDIR

Edepli olmanın ve kutsala saygı duymanın önemini anlatan Emin Işık, “Edep; hakka, hakikate, büyüklüklere ve kutsala saygılı olmak demektir” dedi. Ezan okunurken susmanın, konuşmamanın ve ezanı dinlemenin edep icabı olduğunu dile getiren Işık, “Radyo ya da televizyon izlerken sesini kısmak edeptir. Bizim inancımızda yiyeceklerin içerisinde ekmek kutsaldır. Tuz, ekmek hakkı için denilip üzerine yemin edilir. Tuz da, ekmek de baş nimettir. Su hepsinden büyük nimettir çünkü hayatın kendisidir. Kağıt kutsaldır çünkü üzerine Kur’an yazılıyor. Eskiden hangi kağıt olursa olsun baş üstünde taşınırdı. Ekmeğin kurusu da, çamura bulanmışı da baş üstünde taşınır” şeklinde konuştu.

Solucandan file kadar kutsalı olan tek canlının insan olduğunu söyleyen Işık, insanı şöyle tarif etti:

“İnsan, kutsalı olan ve kutsala saygısı olan canlı türüdür. Hz. Mevlana, Cenab-ı Hakk’tan bizi edebe muvaffak kılmasını isteyelim, bir adamın edebi yoksa Allah’ın rahmetinden mahkum kalır diyor. Bizi en çok Allah’a yaklaştıran Allah’a duyduğumuz saygıdır.”

MEMLEKETİMİZ EVLİYA ZENGİNİ

Anadolu’nun evliya bakımından çok zengin olduğunu belirten Işık, “Evliyaullah, Hz. Peygamber’in (S.A.V.) hem ilmine hem ahlakına sahip kişilerdir. Mevlana, Şah-ı Nakşibendi, Abdülkadir Geylani ve Yunus Emre gibi veliler var. Bizim memleketimiz o bakımdan çok zengin. Bu kişiler bizim için servettir. Her milletin bu kadar çok evliyası yoktur. Bu milleti yaşatan da o manevi şahsiyetlerin geçmişte yaptıkları emekler ve hizmetlerdir” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler