Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Mayıs 2013

ABONE OL

Hepimiz Birer Gazeteciyiz

Anne Üniversitesi’nde “Sosyal Medya Okuryazarlığı” konusunda ders veren AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Edibe Sözen, “Yaşadığımız dünyanın formatı değişti. Bu formatta hepimiz birer ‘Sivil Gazeteci’, ‘Sivil Yurttaş’ız” dedi.

Anne Üniversitesi’nde “Sosyal Medya Okuryazarlığı” konusunda ders veren AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Edibe Sözen, “Yaşadığımız dünyanın formatı değişti. Bu formatta hepimiz birer ‘Sivil Gazeteci’, ‘Sivil Yurttaş’ız” dedi.

Esenler Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen Türkiye’nin öncü projesi Anne Üniversitesi’nde geçtiğimiz hafta “Medya Okuryazarlığı” dersi veren AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Edibe Sözen, bu hafta da Esenlerli annelerle bir araya geldi. Önceki hafta işlenen konunun devamı niteliğinde olan derste Sözen, “Sosyal Medya Okuryazarlığı” konusunda Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde Esenlerli anneleri bilgilendirdi. Sosyal medya döneminde bilgi, enformasyon ve hızın ön plana çıktığını belirterek sözlerine başlayan Sözen, insanların önceden yalnızca izleyici veya okuyucu olduğunu, sosyal medya döneminde ise bunların yanı sıra yorumcu ve paylaşımcı özelliklerinin de ortaya çıktığını kaydetti. Bu durumun da ‘Sivil Gazetecilik’i ortaya çıkardığını ifade eden Sözen, “Yaşadığımız dünyanın formatı değişti. Bu formatta hepimiz birer ‘Sivil Gazeteci’, ‘Sivil Yurttaş’ız” dedi.

DÖNÜŞÜM HER ŞEYDİR

Barkovizyon eşliğinde anlatımını sürdüren Sözen, Dünya’da ve Türkiye’de sosyal medya kullanım oranlarının günden güne arttığına dikkat çekerek, özellikle çocukların denetimli ve doğru bir yönlendirmeyle sosyal medyadan faydalanmaları gerektiğini vurguladı. “Dünya’daki her dönüşüm yeni bir teknolojidir, yeni bir sermayedir, yeni bir örgütlenmedir” diyen Sözen, Türkiye’nin yeni teknoloji hedefini de gerçekleştirmesi hâlinde gelecekte önünde hiçbir engel kalmayacağını açıkladı. Gün geçtikçe küçülen bir teknolojiye doğru gittiğimizi de dile getiren Sözen, “Teknoloji giderek minyatürleşiyor” dedi.

DENETİMİ KENDİMİZ YAPACAĞIZ

Sözen, Anne Üniversitesi’nde verdiği derslerden; ‘Çocuk oyunlarının çocuğun gelişimindeki etkilerinin denetlenmesi’ ve ‘Eğitim sürecinde sosyal medya okuryazarlığı’ konularına büyük önem verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Denetimi, kontrolü kendimiz yapacağız. O yüzden sosyal medya okuryazarı olmaya daha çok ihtiyacımız var” şeklinde konuştu. Sözen, dersin sonunda annelerden gelen soruları da cevapladı. 

DÖNÜŞÜME KATKI SAĞLAYIN İSTEDİKDersin sonunda Esenlerli anneler ile bir araya gelen Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürü Hasan Taşçı da, Anne Üniversitesi’nin açılmasındaki asıl amacı, “Annelerimiz burada alacakları eğitimler ile karşılaştıkları sorunlara kendileri çözüm üretsin istedik” şeklinde açıkladı. Esenlerli annelerin Esenler’deki toplumsal hayatın dönüşümüne katkı sağlamalarını istediklerini belirten Taşçı, derslere katılan tüm annelere teşekkür etti.

Diğer Haberler