Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Mayıs 2016

ABONE OL

Hepimiz Ahiyiz Hepimiz Kardeşiz

Esenler'de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı'nda "Kardeşlik Yürüyüşü" yapıldı. Kardeşlik mesajları verilen programda, tamamı ilçe esnafından oluşan Mehteran Takımı ilk konserini verdi.

Esenler’de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’nda “Kardeşlik Yürüyüşü” yapıldı. Kardeşlik mesajları verilen programda, tamamı ilçe esnafından oluşan Mehteran Takımı ilk konserini verdi.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı, Esenler Belediyesi ve Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde Esenler’de kutlandı. Kutlamalara; mahalle bakkalı, mahalle kasabı, mahalle manavı ve mahalle berberlerin de aralarında bulunduğu 35 esnaftan oluşan Mehteran Takımı eşliğindeki “Kardeşlik Yürüyüşü” ile start verildi. Davutpaşa Caddesi’nden başlayan “Kardeşlik Yürüyüşü”nde, Esenler esnafına Türk bayrakları dağıtıldı. Yürüyüş, Dörtyol Meydanı’ndaki Ahilik Haftası Etkinlik Alanı’nda son buldu.

ESNAF DUASI İLE BAŞLADI

Etkinlik alanına gelen Esenler esnafı önce dualar etti, ardından da tamamı ilçe esnafından oluşan Mehteran Takımı eşliğinde marşlar söyledi, böylece Esenler Esnafı Mehteran Takımı ilk konserini vermiş oldu. Programda Esenler’de eğitim gören öğrencilerden oluşan “Çanakkale 15’liler Grubu” da yaptıkları gösterilerle kahraman dedelerine vefalarını gösterdiler. Neyyir Turhan Ortaokulu öğrencileri de etkinlik alanında sema gösterisi sergilediler.

Programda; AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Mustafa Uzun, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Şahin, Esenler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Feyzullah Sert ile çeşitli esnaf odası başkanları ve siyasi parti temsilcileri de Esenler esnafını yalnız bırakmadı. Gösterilerin ardından program, protokol konuşmalarıyla devam etti.

MEHTERAN KARDEŞLİK MESAJLARI VERDİ

Programın açılış konuşmasını yapan Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Şahin, “Osmanlı Devleti’nin yeni yapılandığı dönemde de mehter takımı vardı ve Osmanlı’ya büyük ruh katıyorlardı. Esenler’deki bu esnaf kardeşlerimiz davul, zil, zurna tutamıyordu ama bir buçuk ayda başarılı bir esnaf mehteran takımı oluşturduk ve kardeşlik mesajları verdik” diye konuştu.

AHİLİKTE İYİ İNSAN YETİŞTİRİLİR

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Mustafa Uzun da, Ahilik Haftası’nın son 10 yılda kutlanır hâle geldiğini hatırlattıktan sonra, “Ahilikte esnaftan öte iyi insan yetiştirmek amaçlanmıştır. Ahiliği yaydıkça dünyayı daha yaşanabilir hâle getireceğiz” dedi.

MEHTERAN AHİLİK FARKINDALIĞI KAZANDIRDI

Ahiliğin kardeşliği esas aldığını belirten Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Ahilik kardeşliği temel alan, yüzyıllardır süren bir geleneğin adı. Bu geleneği yaşatmak, yeni nesillere esnaf kültürü olarak anlatmak tarihi sorumluluğumuzdur. Esnaftan mehteran oluşturulması bile ahilik farkındalığı açısından çok önemli bir tarih vesikasıdır” diye konuştu.

AHİLİK, KARDEŞLİKTİR

AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge de Esenler esnafının mehteran takımı kurmasının önemine dikkat çekerek, “Osmanlı ruhunu dokuyan mehteranı birlikte kurmuşsunuz, size helâl olsun. Ahilik, kardeşliktir. Esenler’de kardeşliği yaşatıyorsunuz” ifadelerine yer verdi.

ŞED KUŞATILDI, AHİ İKRAMLARI DAĞITILDI

Konuşmaların ardından Başkan Göksu’ya Esenler’e yaptığı hayırlı hizmetlerden, Esenler esnafı tarafından “Yılın Ahisi” seçilen Muhteşem Kebap’ın sahibi Bilal Tekin’e de esnaflıktaki başarılarından dolayı dualar eşliğinde “şed” kuşatıldı. Başkan Göksu ve beraberindekiler, etkinlikte vatandaşlara Ahi Pilavı, Ali Helvası ve Ahi Şerbeti ikram ettiler.

Diğer Haberler