Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Mayıs 2013

ABONE OL

Hayatlarının Filmini Çekecekler

Geleceğin yönetmen ve oyuncuları Esenler’de yetişiyor… 45 Esenlerli genç, ünlü yönetmenlerden temel sinema eğitimleri alıyor.

Geleceğin yönetmen ve oyuncuları Esenler’de yetişiyor… 45 genç genç, ünlü yönetmenlerden temel sinema eğitimleri alıyor.

Esenler Belediyesi, geleceğin yönetmenlerini yetiştiriyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle yürütülen proje kapsamında; ünlü yönetmenlerden temel sinema eğitimleri alan gençler, çekecekleri filmler ile ülkemizi film festivallerinde temsil etmeye hazırlanıyor. Esenler Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle hayata geçirdiği “Esenlerli Gençlerin Yaratıcı Sinemayı Esas Alan Kültürel, Sosyal ve Yerel Kalkınma Modeli Projesi”  kapsamında geleceğin yönetmenlerini yetiştiriyor.Esenlerli gençlerin; bilinçli, özgüveni yüksek, beceri ve yetkinliklerini sürekli geliştiren bireyler olarak toplumsal yaşamın tüm aşamalarına etkin katılımlarına ve gençlerin sosyal hizmetlere eşit fırsatlarda erişiminin sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla hayata geçen proje çerçevesinde; Esenler’de yaşayan dezavantajlı gençlerin de içinde bulunduğu 18-24 yaş aralığındaki toplam 45 genç, alanlarında uzman yönetmen ve senaristlerden “Sinemaya giriş” ve “Dünya sineması görüntü teknikleri ve estetiği”, “Senaryo yazarlığı teknikleri”, “Ses tasarımı ve film müziği”,  “Türk sineması”, “Oyunculuk”, “Film prodüksiyonu”, “Kurgu teknikleri ve yönetimi” dersleri olmak üzere toplam 168 saat temel sinema eğitimi alıyor.

ÜNLÜ YÖNETMENLERDEN DERS ALIYORLAR

Gençlerin aileleriyle ve toplumla iletişimlerini daha sağlıklı hale getirmelerini, özgüvenlerini geliştirmeyi, yaşadıkları topluma aidiyet duygusu ve duyarlılıklarını artırmayı hedefleyen proje ile gençler, sinema eğitimini işin uzmanlarından öğreniyor. Eğitimler kapsamında; senaryo üzerine birçok kitap, yayın ve akademik çalışmaya sahip olan Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema TV Bölümü’nden Prof. Dr. Feridun Akyürek ‘senaryo yazarlığı teknikleri’, İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol ‘görüntü teknikleri’, İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Yelda Özkoçak ‘kurgu teknikleri ve Türk sineması’konusunda gençlere eğitim veriyor. 39. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde belgesel kategorisinde birincilik ödülü alan ‘Saklı Cennet Macahel’ (2002) belgeselinin yönetmeni Kemal Öner ve 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilen “Evdeki yabancılar” filminin Yönetmeni Ulaş Güneş Kaçargil de  eğitmen kadrosunda yer alıyor. Televizyon dünyasından tanınmış isimlerin de eğitmen olarak görev aldığı projede;  “Yer Gök Aşk” ve “Lale Devri” gibi uzun soluklu dizilerin ve daha bir çok yapımın yönetmeliğini yapan Yönetmen Kemal Uzun ve “Ali Ayşe’yi Seviyor” , “Yahşi cazibe” , “Adanalı” gibi dizilerin yönetmenliğini yapan Bora Onur da yönetmenlik konusunda tecrübelerini gençlerle paylaşıyor. Ayrıca California Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra birçok projede yer alan Yönetmen Gökhan Ekremoğlu, Dünya Sineması hakkında kursiyerleri bilgilendirirken; farklı televizyon kanallarında çeşitli skeç, dizi, dublaj, çocuk programları, sinema filmleri ve reklamlarda oyunculuk yapan Murat Ovalı da Drama dersleri veriyor.

FESTİVALLERE GÖNDERECEKLER

Esenler Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Eğitim Salonu’nda verilen eğitimlerin tamamlanmasının ardından gençler, eğitmenlerinin gözetiminde öğrendikleri bilgi, beceri ve yetkinlikler doğrultusunda kendi senaryolarını yazıp, oyunculuklarını sergileyecekleri ve kendileri yönetip, kendileri kurgulayacakları 3 ayrı kısa film çekecekler. Daha sonra bu kısa filmleri birleştirerek uzun metrajlı film haline getirecekler ve ulusal ve uluslararası festivallerde gönderecekler.

 

Diğer Haberler