Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Kasım 2011

ABONE OL

Hayatın son demi!

Van depreminin ardından bölgede yürek burkan hayatlar yaşanıyor. Bu hayatlardan birisi de Van’a yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Pirgarip Köyü’nün mezrası Eylence’de…

115 yaşındaki depremzede…

Van depreminin ardından bölgede yürek burkan hayatlar yaşanıyor. Bu hayatlardan birisi de Van’a yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Pirgarip Köyü’nün mezrası Eylence’de… Depremle birlikte adeta yerle bir olan mezrada, depremin acısını en çok hissedenlerden birisi de Özbey Ailesi… Van gölüne nazır yüksekçe bir tepenin eteğinde kurulu mezrada -15’leri bulan kavurucu soğukta yaşam mücadelesi veren vatandaşların hayata tutunma mücadelesinde Özbey Ailesi’nin yeri daha bir başka. Çünkü köyün en yaşlısı dönülmez akşamın ufkunda 115 yaşındaki, Mahmut Özbey bu ailenin bir ferdi.  Evlerinin depremde büyük hasar görmesi sonucu dışarıda yaşamak mecburiyetinde kalan Özbey Ailesi, çadır bulamayınca kendi imkânlarıyla evlerinin hemen önünde naylon ve kilimlerden derme-çatma 5 metrekarelik bir barınak yapıp burada hayat sürmeye başladı.

Tek isteği kalıcı konut

Esenler’in kardeş köyü olmamasına rağmen  Pirgarip Köyü ile  Eylence mezrasını da gezen ve gördüğü manzara karşısında “Bundan sonra bu köyler de Esenler Belediyesi’nin kardeşi” diyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 115 yaşındaki Mamhut Özbey’i kaldığı barakada ziyaret edip geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ile birlikte Mahmut Özbey’i ziyaret eden Göksu, yürek sızlatan hayat mücadelesi karşısında büyük bir üzüntü yaşadı.  Oğlu, gelini ve 4 torunu ile birlikte 5 metrekarelik tek göz barakada ilikleri donduran soğukta yaşam mücadelesi veren ve kendi ihtiyaçlarını bile karşılamaktan aciz Mahmut Özbey doğal olarak, “Bu son fasıldır ey ömrüm, nasıl geçersen geç” demiyor. O, tek isteğinin hayatının son demlerini kalıcı bir konutta geçirmek olduğunu güçlükle anlatabildi.

Seni buradan kurtaracağız

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Mahmut Özbey’e bir miktar para verdikten sonra, “İnşallah en kısa zamanda seni buradan kurtaracağız. Güçlendirip ya evini oturacak hale getireceğiz, ya da ilgililerle görüşüp Mevlana Evleri’nden veya daha iyi barınma imkânı sunan konteynerlerden bir adet bulup buraya getirerek senin huzurlu bir ortamda yaşamana yardımcı olacağız” dediler. Göksu ve Bak büyük bir hüzünle Mahmut Özbey’in duaları eşliğinde barakadan ayrıldılar.

Göksu ekibini gönderdi

“Kurban Bayramı’ndaki ziyaretten sonra Mahmut Özbey’in hali hiçbir zaman gözümün önünden gitmedi” diyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İstanbul’a döner dönmez bir ekibini, dramın yaşandığı Eylence’ye gönderdi. Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk başkanlığındaki Esenler ekibi, Mahmut Özbey’i daha iyi bir ortama yerleştirmek ve Pirgarip ile Eylence’nin diğer acil ihtiyaçlarını gidermek için çalışmalara başladı.

Diğer Haberler