Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Mayıs 2021

ABONE OL

HAYATİ İNANÇ YÜREKLERE DOKUNDU

Esenler Belediyesi'nin Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında düzenlendiği ‘Esenler’de Ramazan’ programına ekranların sevilen yüzü şair ve yazar Hayati İnanç misafir oldu.

Nur Haktan’ın sunumuyla Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ‘Esenler’de Ramazan’ programı,  Covid-19 tedbirleri nedeniyle her akşam Şehir Ekranı TV’de canlı olarak izleyiciyle buluştu. Programa konuk olan Hayati İnanç, “Ramazan-ı Şerif, hepimize huzur ve neşe getirdi. Fakat belli bir yaştan sonra bu mübarek aya ‘Bir daha kavuşabilir miyim?’ düşüncesiyle içinizi hüzün kaplıyor” dedi.

 

DÜNYADA YOLCU GİBİ OL!

 

Programda divan edebiyatından kesitlerle şairlerin eserlerini yorumlayan İnanç, kendine has üslubuyla şunları kaydetti:

“Dünyanın geçici olduğunu bilmeliyiz. Dünyada yolcu gibi ol ya da garip gibi ol, kendini kabir ehlinden say. Oradaymış gibi hareket et. Yürüyen ölü görmek istersen Hz. Ömer’e bak. Modern düşünce bir insanın yaşarken ölmesini kabul edemez. İşaret edilen zat, devlet yönetti. Muazzam bir liderdi. O’nunki vazgeçiş değildi. İşte bunu anlamalıyız.”

 

NE EKERSEK ONU BİÇERİZ

 

Programda ahlâka ilişkin görüşlerini de paylaşan İnanç, “Gaflet içinde olduğumuzda kibre ve gurura kapılıyoruz. Böylece hayatımızı kendimize zehir ediyoruz. Hayatı yanlış okuyup, yanlış kılıfa sokuyoruz. Nasıl bakarsak öyle görürüz. Eğer etrafımızdakileri düşman telakki edersek gerginleşir ve ömrümüzü stres içinde geçiririz. Ahlakımız güzel olursa çevremizdekiler de bize iyi davranır. Ne ekerse onu biçer insanoğlu” ifadelerini kullandı.

 

Ramazan’a özel nağmelerle her akşam kulakların pasının silindiği programda Ubeydullah Sezikli ilahileriyle kalplere huzur verdi.

Diğer Haberler