Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Haziran 2011

ABONE OL

Hayata dair her şeyin adresi

Huzurlu ve mutlu bir aile için evli ve evlenmeyi düşünen çiftlere rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren Esenler Aile Dayanışma ve Yaşam Merkezi (ESAYDAM), kurulduğu günden bu yana derdine derman arayana derman, hayata yeniden başlamak isteyenlere ise rehber oluyor.

Huzurlu ve mutlu bir aile için evli ve evlenmeyi düşünen çiftlere rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren Esenler Aile Dayanışma ve Yaşam Merkezi (ESAYDAM), kurulduğu günden bu yana derdine derman arayana derman,  hayata yeniden başlamak isteyenlere ise rehber oluyor. Esenliler tarafından yoğun ilgi gören ESAYDAM’da, alanında profesyonel uzmanlarla gerek yüz yüze iletişimle, gerekse seminerlerle problemlerine çözüm bulan aileler, dağılmakta olan yuvalarını kurtararak mutlu bir ailenin nasıl olması gerektiği konusunda bilinçleniyor. Evlenmeyi düşünen çiftler; evlilik hakkında her konuda bilgi alarak fikir sahibi olurken; sorunlarını iletmekte çekinenler ise telefon destek hattıyla ESAYDAM’dan yardım isteyebiliyor.Mutlu bir ailede yetişen çocukların güçlü toplumları meydana getireceğini söyleyen ESAYDAM Koordinatörü Maşide Gökdemir, “Mutsuz bir ailede yetişen çocukların kuracakları ailenin temeli de sağlam olmaz” dedi. Esenler Belediyesi’nin sosyal sorumluluk anlayışından hareketle ESAYDAM’ı kurduğunu anlatan Gökdemir, “Bir toplumu ayakta tutan en önemli müessese ailedir. Ancak günümüzde hızlı kentleşme ve zor hayat şartları nedeniyle son yıllarda boşanma davalarında ciddi artış var. Dağılan ailelerde en çok zarar gören ise çocuklar. Çocuklar, bozulan aile yapısından dolayı psikolojik anlamda ciddi ve kalıcı yaralar alıyorlar. Bu anlamda Esenler Belediyesi olarak bizler, ailelere danışmanlık hizmeti vererek hem problemlerini çözmeye, hem de yuvalarının dağılmasını önlemeye çalışıyoruz” diye konuştu.  

İsteyene kemençe, isteyene diksiyon

Turgutreis Mahallesi’nde faaliyet gösteren merkezde ücretsiz danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra kadınlara sağlıklı bir yaşam için spor yapabilecekleri fitness salonları gibi imkânlar da sunuluyor. Çeşitli sanat dallarıyla ilgilenmek ve becerilerini geliştirmek isteyen kadınlara dikiş, nakış, gitar, bağlama, diksiyon, keman, Türk halk oyunları, kemençe ve ney gibi müzik ve sanat dalları ile meslek ve beceri kursları veriliyor. Kadınlar için hemen hemen her şeyin düşünüldüğü ESAYDAM’da, günün yorgunluğunu atmak ve dört duvar arasından çıkarak yeni insanlarla tanışıp sohbet etmek isteyenler için de bir çok alternatif mevcut.  Hayata dair ne varsa her şeyi sunan ESAYDAM’da kadınlar arasında hayatı yeniden tanıyarak hayatın hazzını ve lezzetini yaşayanlar da var. Kadınların kimisi,  çay- kahvelerini yudumlayarak Kadın Kafe’de hoşça vakit geçirebiliyor, kimisi ise bilgisayar odası ve her türde kitap ve ansiklopedinin yer aldığı çok kapsamlı kütüphaneden faydalanarak kendilerini geliştiriyor ve yeni ufuklara yelken açıyor. Şehrin gürültülü ve stresli ortamından uzakta adeta yeni bir yaşam alanında rahat bir nefes alan kadınlar, sanki yeniden doğmuş gibi hayata yeniden tutunmanın mutluluğunu yaşıyor.

Çocuklar için oyun alanı

Kadınların yanı sıra çocuklara da yeni oyun alanları sunan ESAYDAM, merkez içinde çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlere katılan kadınların çocuklarına oyun alanlarının kapılarını da açıyor. Birbirinden güzel oyuncaklarla donatılan oyun alanlarında, arkadaşlarıyla beraber keyifli saatler geçiren çocuklar, anneleriyle beraber aynı ortamı paylaşarak, onlar gibi gönül rahatlığıyla doyasıya eğleniyor.

 

Diğer Haberler