Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Aralık 2011

ABONE OL

Hayat tecrübelerini paylaştılar

Şehrin gürültüsünden uzakta kitap okuyarak, oyun oynayarak ve akranlarıyla beraber keyifli vakit geçirerek ikinci baharlarının keyfini çıkaran yaşlılar, yaşadıkları anılardan edindikleri tecrübeleri ve deneyimlerini öğrencilere anlattı. Çoğu zaman hayatı suskun yaşamayı tercih eden yaşlılar, bu kez mazide sıkışıp kalan anılarını gün yüzüne çıkararak öğrencilerle paylaştı.

Şehrin gürültüsünden uzakta kitap okuyarak, oyun oynayarak ve akranlarıyla beraber keyifli vakit geçirerek ikinci baharlarının keyfini çıkaran yaşlılar, yaşadıkları anılardan edindikleri tecrübeleri ve deneyimlerini öğrencilere anlattı. Çoğu zaman hayatı suskun yaşamayı tercih eden yaşlılar, bu kez mazide sıkışıp kalan anılarını gün yüzüne çıkararak öğrencilerle paylaştı.

Esenler’de evlerine kapanmış yaşlılara tebessüm ettirmek ve ikinci baharlarını yaşatmak  için 60 yaş ve üzeri yaşlılar için hizmete açılan İkinci Bahar Kıraathanesi’nde akranlarıyla beraber hoşça vakit geçiren yaşlılar, yaşadıkları deneyim ve tecrübelerini gençlerle paylaştı.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen program kapsamında; Bayrampaşa Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri,  ‘Yalnız değilsiniz ‘ projesi kapsamında tüm ihtiyaçları belediye tarafından karşılanan yaşlıları kıraathaneyi ziyaret ederek yaşlılarla sohbet etti ve onların anılarını dinledi. Öğrencilerle birlikte hoşça vakit geçiren yaşlılar öğrencilere nasihatler verirken; öğrenciler de dinledikleri hayat tecrübelerinden derinden etkilenerek, kendilerine dersler çıkardı.

Bastonlu Pamuk Nine ilgi odağıYaşlıların kendilerini evlerinde gibi hissettikleri ortamda, öğrencilere genç olmanın kıymetini bilmeleri konusunda tavsiyeler veren 86 yaşındaki Pamuk Gerçek, bembeyaz başörtüsü ve elindeki bastonuyla öğrencilerin ilgi odağı oldu. Yaşına rağmen yüzünde kırışıklıktan hiç bir iz olmayan ve tombul yanakları ile öğrencilere ilgiyle yaklaşan Pamuk Nine, gençlik yıllarını öğrencilerle paylaştı.  15 yaşında görücü usulüyle evlendirildiğini ve okuma yazmasının olmadığını anlatan Pamuk Nine,  maddi imkânsızlıklar nedeniyle okuyamadığını dile getirerek, “Okuyup, meslek sahibi olmayı çok isterdim. Ama kısmet değilmiş dedi” dedi. 2 çocuk ve 7 torun sahibi olan Pamuk Nine, çocukları çok sevdiğini belirterek hayata çocuklarının ve torunlarının sevgisiyle tutunmaya çalıştığını dile getirdi.

Bedri Amcadan delikanlı nasihatler Yakasındaki uçak rozetiyle dikkat çeken 80 yaşındaki Bedri Aksoy ise, esprileri ve anlattığı anılarıyla öğrencilere keyifli dakikalar yaşattı.  Öğrencilerin yanından ayrılmak istemedikleri Bedri Amca, çevresinde çember oluşturan öğrencilerle yakasındaki rozetin anlamını anlatarak sohbete başladı. Kızının pilot olduğunu ve rozeti kendisinin hediye ettiğini belirten Bedri Amca, bu rozetin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Zaman zaman yanında oturan eşi Fatma Teyzeye atıflarda bulunarak, kendisine bir hediye etmediğinden dert yakınan Bedri Amca, “Öğrencilerin gençken nasıl bir delikanlıydınız? sorusuna yönelerek sohbetine devam etti. Gençlik yıllarında yerinde duramayan bir delikanlı olduğunu dile getiren Bedri Amca, uzun yıllar serbest meslek adı altında çeşitli işlerle uğraştığını söyledi. Gençlik yıllarında; deli dolu, tuttuğunu koparan, hırslı bir delikanlı olduğunu anlatan Bedri Amcanın sözünü keserek, ilaveler yapan Fatma Teyze ise eşinin cengaver bir yönünün olduğuna da dikkat çekti.  Eşinin kendisini ailesinin rızası olmadan kaçırdığını söyleyen Fatma Teyze, “Beni kaçırdı, öyle evlendik. Aileler evlenmemize karşı çıkmıştı” dedi. Eşini ilk gördüğü anda âşık olduğunu ve onunla evleneceğini rüyasında gördüğünü kaydeden Fatma Teyze, eşini hala ilk günkü gibi sevdiğini söyledi. Öğrencilerin dikkatle dinlediği Fatma Teyzenin konuşmasının arasında ‘şimdiki aklım olsa kocaya kaçmazdım’ demesi ise öğrencileri kahkahaya boğdu.

Fatma Teyze ile sık sık esprili bir dille söz düellolarına giren Bedri Amca da eşine karşılık vererek, ‘aşkından düştü benim peşime’ diye eşine laf attı. Konuşmasına öğrencilere nasihatler vererek devam eden Bedri Amca, öğrencilere ailelerin rızası olmadan kız kaçırmamaları öğütleyerek, “Ben kaçırdım ama siz kaçırmayın, ailelerin gönül rızası ile evlenin” dedi. Bedri amca, konuşmasına şöyle devam etti:“Sizler gençsiniz. Dünyada en güzel şey, iyi insan tanımak ve yeni bilgiler edinmek. Sizler iyi bir insan olursanız, iyi insanlar kazanırsınız. İyi olun, tatlı olun ve birbirinizi üzmeyin.”

Sağlığını kaybetti ama vazgeçmedi Öğrencilerin uzun uzun sohbet ettiği yaşlılardan biri de 57 yaşındaki emekli öğretmen Binnaz Yel oldu. Böbrek yetmezliği nedeniyle uzun bir süredir tedavi gören Binnaz öğretmenin yaşadığı anılardan çok sağlık durumu öğrencilerin yüreklerini sızlattı. Öğretmenlik yaptığı yıllarda yoğun çalışma temposu içinde yakalandığı böbrek yetmezliği rahatsızlığı ile uzun yıllardır mücadele ettiğini anlatan Binnaz öğretmen, meslek hayatına ilk adım attığında zor şartlar altında  78 kişilik bir sınıfta öğretmenlik yaptığını söyledi.

Anlatırken gözleri yaşaran ve yüzündeki acı bir tebessümle konuşmasına devam eden Binnaz öğretmen, halsizlik ve yorgunluk belirtileri ile boğaz iltihabı ve soğuk algınlığı şikayetleriyle  böbrek yetmezliği hastalığına yakalandığını anlattı. Yaşadığı her türlü acıya rağmen öğretmen olduğu için pişman olmadığını dile getiren Binnaz öğretmen, “Öğretmenlik çok kutsal bir meslek. Dünyaya bir kere de gelsem yine öğretmen olurdum. Öğretmen olduğum için hiç pişman olmadım. Öğretmenlik çok güzel bir meslek” dedi. Öğrencilik yıllarında ailesinin öğretmen olmasına karşı çıkmasına rağmen öğretmen olmakta ısrar ettiğini belirten Binnaz öğretmen, bugün yetiştirdiği öğrencilerin kimisinin avukat, kimisinin doktor, kimisinin ise trafik müşaviri olduğunu vurguladı. Anlattıklarıyla öğrencileri hüzünlendiren, hüzünlendirirken de onlara ibretlik dersler veren Binnaz öğretmenin kollarındaki iğne izleri ve şişlikleri gören öğrencilerin bazılarının ürperdiği ve gözlerinin dolduğu dikkat çekti.

Zeynep Teyzeden nasihatlerYavaş ses tonuyla öğrencilerin zar, zor dinleyebildiği 83 yaşındaki Zeynep Tokatlı ise; yalnızlıktan dert yanarak öğrencilere yaşlılara karşı sevgi, saygı ve hoşgörü ile yaklaşmaları konusunda nasihatler verdi. 5 çocuğu olmasına rağmen tek başına yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen Zeynep Teyze, çocuklarına nazaran torunlarının kendisini daha çok sevdiğini ve sık sık ziyarete geldiklerini belirtti.

Tecrübeleri bize yol gösterecek

Yaşlılarla yaptıkları sohbetlerden çok etkilenen ve kendilerine çiçekler takdim eden öğrenciler de kendilerine birtakım dersler çıkardı. 18 yaşındaki lise öğrencileri Merve Kılıç ve İmran Çelik isimli öğrenciler, yaşlılarla beraber yaptıkları sohbetlerden büyük keyif aldıklarını söylediler. Yaşlıların yaşadıkları anılardan çok etkilendiğini belirten Merve Kılıç, “Onlarla sohbet etmek çok güzeldi. Yaşadıkları anılar çok dikkatimi çekti. Onların verdikleri nasihatler ve edindikleri tecrübeler bize yol gösterici olacak” dedi. Yaşlıların deneyimlerinden çok şeyler öğrendiklerini dile getiren İmran Çelik de “Ben bugüne kadar yaşlıları pek ziyaret etmezdim. Anlatacakları çok bir şeyin olmadığını düşünürdüm. Ama bugün çok yanıldığımı anladım. Artık yaşlıları daha sık ziyaret edeceğim” dedi.

Yüzlerindeki tebessümü görmek istedik Bayrampaşa Ticaret Meslek Lisesi öğretmenlerinden Nermin Bilgin ise; ziyaretten çok memnun kaldıklarını vurgulayarak, “Çok istiyorduk öğrencilerle birlikte buraya gelmek. İyi ki gelmişiz. Onlarla beraber belki geleceğimizi, belki de onların yüzündeki tebessümü görmek istedik. Çok mutlu oldum. Öğrencilerimizin yaşlıyı, hastayı ziyaret etmeyi öğrenmesini istiyordum. Çok etkilendiklerini gördüm. Onlar bugün televizyon ya da bilgisayar başında olabilirlerdi; ama onlar burada. Çok güzel bir program oldu gerçekten” dedi.

 

Diğer Haberler