Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Haziran 2011

ABONE OL

Hayalden gerçeğe!

Esenler nihayet güzel bir Hükümet Konağı’na kavuşuyor. Hükümet Konağı yapılacak arazide bulunan ve kamulaştırılan bina yıkıldı ve inşaata hazır hale getirildi.

Esenler Hükümet Konağı yeri hazır…

Esenler nihayet güzel bir Hükümet Konağı’na kavuşuyor. Hükümet Konağı yapılacak arazide bulunan ve kamulaştırılan bina yıkıldı ve inşaata hazır hale getirildi.

Esenler’de halk için yıllardır şehir efsanesi haline gelen, siyasiler tarafından da politik malzeme olarak kullanılan Esenler Hükümet Konağı için hiçbir engel kalmadı. Yer yokluğu sebebiyle daha önce yapılan tüm teşebbüslerden elleri boş dönen Esenlerli yöneticiler, bu sefer mutlu sona ulaştı. Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun ısrarlı takibi sonuç verdi. Esenler Menderes Mahallesi’nde 3 bin metrekarelik alanda yapılacak Hükümet Konağı arsasının yarısı İstanbul İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırıldı. Kamulaştırma kararı, İstanbul İl Genel Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi. Böylece İstanbul tarihinde ilk defe, İl Genel Meclisi’nde bir ilçenin Hükümet Konağı’nın kamulaştırma kararı çıkmış oldu.

Hayaldi!

Belediye Başkanlığı seçimlerinde kendisine en çok, “Esenler’in niye bir Hükümet Konağı yok?” sorusunun yöneltildiğini söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Bu konuda halka söz vermememe, belediyenin de işi olmamasına rağmen göreve seçildikten sonra üzerinde en çok çalıştığım ve uğraştığım konulardan birisi de Esenler Hükümet Konağı oldu. Bu meseleyi çözmeye kesin karar verdim. Çünkü Esenler halkı için tam bir şehir efsanesi olmuştu. Başvurduğum tüm ilgililer (Arsayı bulun, binayı yaparız) oldu. Ancak bir türlü yer bulamıyorduk. Menderes Mahallesi’nde belediyemize ait 1500 metrekare yer vardı. Ancak burası yeterli değildi. Bir o kadar da kamulaştırma gerekiyordu” dedi.

Başbakanın talimatı ile 

Konuyu Başbakan Erdoğan’a götürdüğünü söyleyen Göksu, “Sayın Başkanımız da, problemi İstanbul Valimizin çözmesini söyledi. Zamanın Valisi Muammer Güler teşebbüse geçti, çalışmayı başlattı ve yeni Valimiz Sayın Hüseyin Avni Mutlu bitirdi. Bu sebeple Başbakanımıza valilerimize ve İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya başta olmak üzere emeği geçen herkese Esenler halkı adına teşekkür ediyorum. Kamulaştırmalar gerçekleşti, tapular alındı, arsa ile ilgili hiçbir problem kalmadı. Şimdi gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra inşaata başlanacak ve Esenler’de bir hayal daha gerçekleşmiş olacak” şeklinde konuştu.

 Yeri temizlendi

Hükümet Konağı yapılacak Menderes Mahallesi’ndeki arazide bulunan ve kamulaştırılan bina Esenler Belediyesi ekiplerince yıkıldı. Hükümet Konağı yerinin inşaat için hazır hale getirildiğini belirten Belediye Başkanı Göksu, “Gerekli prosedürler yerine getirildikten sonra yakın bir zamanda inşaat başlayacak” dedi. 

17 yıldır kiracı

1994 yılında ilçe olan Esenler’de, Esenler Kaymakamlığı 17 yıldır, 3 ayrı binada kiracı olarak hizmet verdi. Kaymakamlık birimlerin bina yetersizliğinden dolayı farklı mekânlarda hizmet vermek zorunda kalması, çalışmaların aktif ve sağlıklı yürümesine engel oldu. Halen Fevzi Çakmak Mahallesi İstanbul Caddesi üzerinde bulunan bir binada kiralık olarak hizmet veren Esenler Kaymakamlığı, Hükümet binasının inşa edilmesiyle tüm birimleri bir binada toplayarak Esenler halkına daha iyi hizmet verecek.

Diğer Haberler