Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Mart 2013

ABONE OL

Hatipoğlu: İslam’ın Kalbi Cami

Gönül Sohbetleri’nde konuşan emekli İmam Hatip Emrullah Hatipoğlu, “Cami sadece namaz kılınan yer değildir. Aynı zamanda bir ilim merkezidir” dedi.

Gönül Sohbetleri’nde konuşan emekli İmam Hatip Emrullah Hatipoğlu, “Cami sadece namaz kılınan yer değildir. Aynı zamanda bir ilim merkezidir” dedi.Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından her Cuma akşamı farklı bir mahallede düzenlenen Gönül Sohbetleri, bu hafta Fatih Mahallesi’nde gerçekleşti. Kars Sarıkamış Karaköse Köyü Derneği’nde gerçekleşen programın konuğu, emekli İmam Hatip Emrullah Hatipoğlu’ydu. Hatipoğlu, dinleyenlere İslam dininin en önemli merkezlerinden olan camilerin önemini anlattı. Programa, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Musa Ada, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, Kars Sarıkamış Karaköse Köyü Derneği Başkanı Eyüp Alemdar ve çok sayıda vatandaş katıldı.Hatipoğlu sözlerine “İslam toplumunun kalbi dediğimiz zaman aklımıza camiler gelir” diyerek başladı. Mekke’nin teşekkülünde ilk binanın Kâbe olduğunu hatırlatan Hatipoğlu “Mekke’de merkez, Kâbe’dir. Toplumun merkezi de camilerdir” dedi. İslâm tarihinde yaşanmış hikâyelerden de kesitler aktaran Hatipoğlu, münafıkların Müslümanların arasına fitne sokmak için Dırar Mescidi’ni kurduklarını söyledi. KUR’AN CAMİYİ İŞARET EDİYOR

Müslümanların bir araya gelmesini sağlayacak bir mescidin muhakkak var olması gerektiğini vurgulayan Hatipoğlu, mescidin tanımını ise “Büyük bir saygıyla secde edilen yer” şeklinde tanımladı. Namazın farzının cemaat halinde eda edilmesi gerektiğine dikkat çeken Hatipoğlu, cemaat halinde kılınan namazın sevabının tek başına kılınan namazdan 27 kat fazla olduğunu söyledi ve “İşte bu da, bizlere namazı camide kılmayı işaret ediyor” dedi. Mü’minlerin günde 5 defa camilerde bir araya gelmesi gerektiğini ifade eden Hatipoğlu, “Evlerimiz camiye yakın olmalı” diye konuştu.HEM İBADET HEM İLİM MERKEZİ“Cami sadece namaz kılınan yer değildir. Aynı zamanda bir ilim merkezidir” diyen Hatipoğlu, namazın ve Kur’an’ın camide öğrenildiğini ifade etti ve Kur’an’ın ilk ayetinin de ‘Oku!’ diye başladığına dikkat çekti. Hatipoğlu, Cuma namazının cemaatle kılınması gerektiğini de ifade ettikten sonra camiler için yapılan ‘Allah’ın evi’ şeklindeki tanımın, camilerin şerefini belirtmek için kullanıldığını sözlerine ekledi. Peygamber Efendimiz’in döneminde bütün önemli kararların camilerde alındığının altını çizen Hatipoğlu, “Camilerimizi bedenimizdeki kalp gibi merkezimize oturtmalıyız” diyerek sözlerini noktaladı.

Program sonunda AK Parti Belediye Meclis Üyesi Musa Ada, katılımcılara Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun selamlarını ileterek, teşekkürlerini sundu. Kars Sarıkamış Karaköse Köyü Derneği Başkanı Eyüp Alemdar da programda kısa bir selamlama konuşması yaptı. “Hocamız bilgilerini bize bir nakış gibi işledi” diyen Alemdar, katılanlara teşekkürlerini ilettikten sonra Hatioğlu’na günün anısına çiçek takdim etti.

Diğer Haberler