Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Kasım 2012

ABONE OL

Hatipoğlu: Ehlibeyt Sevdalısıyız

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, dinleyenlere Muharrem ayını ve Kerbela olayını anlattı.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, dinleyenlere Muharrem ayını ve Kerbela olayını anlattı.Esenler Belediyesi tarafından Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda her Cuma akşamı düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’ydu. Okunan ilahilerin ardından salonu dolduran kalabalığın alkışları eşliğinde sahneye gelen Hatipoğlu, içinde bulunduğumuz Muharrem ayında yaşanan mucizeleri hatırlatarak başladığı konuşmasına, Hicri takvime göre 10 Muharrem 61 tarihinde gerçekleşen Kerbela olayını anlatarak devam etti.İslam tarihinin en acıklı olayı olarak nitelendirdiği ‘Cemel Vakası’na da değinen Hatipoğlu, “Bugün de terörle insanları birbirine kırdırıyorlar. Ancak bu savaşı yapanlar takva sahibi insanlardı, bugünkü gibi kirli bir savaş yapmadılar. Onlarda nefis yoktu” dedi. Hz. Ali’nin saygılı ve mütevazı bir kişiliği olduğunu söyleyen Hatipoğlu, Hz. Ayşe için ise, “Belki de insanlık tarihinde savaş ilan eden ilk kadındır” dedi. Hatipoğlu Hz. Ayşe’nin ayrıca müthiş bir kültür ve ilim dolu bir insan olduğundan da bahsetti. “O, sıradan bir insan değildi” diyen Hatipoğlu, “Benim yerim O’nun yanı” diyerek, her seferinde öldükten sonra da Peygamber Efendimizin (s.a.v) yanına defnedilmek istediğini söyleyen Hz. Ayşe ile ilgili olarak, Hz. Ömer’in Peygamber Efendimizin yanına gömülmek istemesi karşısında, “O daha çok hak ediyor, ben siyasi olaylara karıştım. Beni diğer eşlerinin yanına gömün” diyecek kadar da büyük bir insan olduğunu hatırlattı.KİŞİNİN İBADETİ SİZİ YANILTMASIN

Kerbela olayının sürekli konuşulmasının acı üstüne acı getireceğini kaydeden Hatipoğlu, bu olaylardan ders çıkarılması gerektiğinin altını çizdi. “Biz imanımızın gereği olarak Ehlibeyt’ten yanayız, her Tahiyyat duasında da bunu tekrar ediyoruz. Ehlibeyt, Kur’an ve namaz sevdalısıydı. Biz de Ehlibeyt sevdalısıyız” diyen Hatipoğlu, “Kişinin ibadeti sizi aldatmasın, siz kişinin ahlakına bakın. Ne yazık ki dünya Müslümanları bu özelliklerini kaybediyor” diyerek sözlerini sürdürdü. Hatipoğlu, Müslümanların birbirini affeden, seven, deşifre etmeyen bir anlayışlarının olması gerektiğini belirtmesinin ardından dinleyenlerden gelen soruları cevapladıktan sonra dualar eşliğinde programını sonlandırdı.

Diğer Haberler