Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Haziran 2012

ABONE OL

Hasan Doğan Esenler’de Anıldı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski Başkanı Hasan Doğan vefatının 4. yılında Esenler’de düzenlenen bir programla anıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski Başkanı Hasan Doğan vefatının 4. yılında Esenler’de düzenlenen bir programla anıldı.

Esenler Belediyesi ile Kastamonulular Dayanışma Derneği (KAS-DER) işbirliğinde ve “Hasan Doğan seni unutmadık” sloganıyla organize edilen program, Esenler Dörtyol Meydanı’nda açık havada gerçekleştirildi. Dünya Kur’an-ı Kerim Okuma Şampiyonu Hafız Selman Okumuş’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda ilk konuşmayı Kastamonulu olan Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan yaptı. Özkan, futbolda günümüzde yaşanan kaos ortamında merhum Hasan Doğan’ın uzlaşmacı kültürü ve çağdaş vizyonu ile bugün daha çok arandığını söyledi. Özkan, “ (Geç bulduk, tez kaybettik) atasözümüz tam da Hasan Doğan’ı tarif ediyor” dedi.

BİZİM İÇİN TESELLİ KAYNAĞI

Özkan’ın ardından kürsüye gelen Hasan Doğan’ın oğlu Selim Doğan, anma programını organize eden Esenler Belediyesi ile KAS-DER’e teşekkür ettikten sonra, “Merhum babamın bu şekilde isminin ölümsüzleştirilmesi, bizim için büyük bir teselli kaynağı oluyor. Sizden ricamız, kıymetli dualarınızı babamdan eksik etmeyin. İştiraklerinizden dolayı ailem adına hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ORMAN’DAN OĞUL DOĞAN’A PLAKET Selim Doğan’ın konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, günün anısına Selim Doğan’a bir teşekkür plaketi verdi. Orman, plaketi verirken yaptığı kısa konuşmada, “Herkes Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olabilir. Herkes Beşiktaş Başkanı olabilir, zengin de olabilir. Ama herkes adam gibi adam olamaz. Hasan Doğan adam gibi adamdı. Selim kardeşimiz de bize O’nun emaneti” dedi.

 AMEL DEFTERİ KAPANMAYACAK Daha sonra kürsüye Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu geldi. Hasan Doğan’ı anma programının 3 önemli yönünün bulunduğuna işaret ederek sözlerine başlayan Göksu, “Bunlardan birincisi; bir hemşehri derneğinin insan ilişkilerinin sanallaştığı ve menfaate dayandığı günümüzde bunların hepsini bir tarafa iterek gönül ilişkisini ve vefayı ortaya koyup hemşehrilerini dua ile anıyorlar. İkincisi, bir futbol adamının bu şekilde anılıyor olması kayda değer bir olaydır. Üçüncüsü ve en önemlisi de şudur. Bizim medeniyetimize göre insan öldükten sonra amel defteri kapanır. Ancak, hayırlı evlat yetiştiren, sadaka-i cariyede bulunan yani yaptırdığı okul, cami, köprü gibi toplumun yararlanacağı hizmetleri sunanların amel defterleri kapanmaz. Hasan Doğan’ın da yaptığı iyiliklerle, kendisini hayırla edenleri olduğu sürece amel defterinin kapanmayacağına ve nur içinde yatacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.  İnsanın ölüp, defnedildikten sonra yakınları, dostları ve malı, mülkü tarafından terk edildiğini, sadece bir şeyin kendisi ile beraber kaldığını hatırlatan Göksu, “O da dünyada bıraktığı iyilikleri, güzellikleri ve bıraktığı izidir” dedi. 

 

YÜREĞİMDE BİR SIZI KOPTU Merhum Hasan Doğan’ın hayatını kaybettiği haberinin televizyonlarda altyazı şeklinde verildiğinde yüreğinde bir sızının koptuğunu söyleyen Göksu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Halbuki kendisini hiç tanımıyordum. Futbol Federasyonu Başkanı olduktan sonra basından tanıdım. Bir anda kendime şu soruyu sordum: Hiç tanımadığım birisinin ölüm haberi benim yüreğimi niye bu kadar sızlattı? Aslında sorunun cevabı basitti. Çünkü O, bu milletin insanına tepeden bakmıyordu. Bu milletin acısını yüreğinde hissediyordu. Bu milletin aynı gönül sofrasını paylaşıyordu. Onun için yüreğimde bir sızı kopmuştu. Eğer O, bu milletin gönül sofrasına oturmasaydı bugün burada yaptığımız anma programı bir seronomiden öte geçmezdi. Çok geçerli bir sözdür. Dudaktan konuşulan kulağa gider. Yürekten konuşulan ise yüreğe gider. Bu milleti sevme rolü yaparsan, millet de sana rol yapar, seviyor gibi görünür. O, bu milleti yürekten seviyordu, millet de onu yürekten seviyor”. 

 GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ  Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’de Hasan Doğan’ı anma programını geleneksel hale getireceklerini ve her yıl ölüm yıldönümünde anacaklarını belirterek, “O’nu analım ki, futbolun sadece bir spor olmadığını, Hasan Doğan gibi iz bırakan insanlar da yetiştirdiğini gelecek nesillere aktaralım. Futbolun Hasan Doğan gibi isimlerle de özdeşleşebileceğini anlatabilelim. O’nun birer vefalı dostu olarak, gönül köprümüzü sürekli açık tutacağız ve her yıl Hasan Doğan’ı Esenler’de dualarla anacağız. Kadir Gecesi’nde bu meydanda düzenleyeceğimiz 10 bin hatim ve 100 bin dua programında da Hasan Doğan’ın nasibini alacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. 

 

TÜRKİYE’NİN GURURU OLDU  Son olarak kürsüye Kastamonulu olan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu geldi. Her milletin gurur duyduğu büyük değerler olduğunu belirterek sözlerine başlayan Madenoğlu, “Tarihimize, ülkemize baktığımızda bunun sayısız örneklerini görürüz. Hasan Doğan da hem Kastamonu’nun, hem Türkiye’nin gururuydu, onuruydu” dedi.  Kendisini yakından tanımadığı halde ne kadar saygıdeğer bir insan olduğunu bildiğini söyleyen Madenoğlu, “Bedenen aramızda olmasa da O hep bizimle. Onu anmaya, hatıralarını yaşatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.  Konuşmaların ardından tasavvuf müziği sanatçısı Ufuk Akın mini bir konser verdi.

 HATIRALARINI PAYLAŞTILAR  Konserin ardından işadamı ve Hasan Doğan’ın eniştesi Remzi Gür, Ak Parti Milletvekili Ahmet Ertürk ve Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkan Vekili Fatih Doğan, Hasan Doğan ile ilgili hatıralarını anlattılar. Hasan Doğan’la ilgili sinevizyon gösteriminin ardından yapılan dua ile program sona erdi.  Hasan Doğan’ı anma programına, başta Hasan Doğan’ın eşi Aysel Doğan ile oğlu Selim Doğan olmak üzere ailesi, yakınları, siyaset, iş ve spor dünyasının tanınmış isimleri, Kastamonu’nun çeşitli ilçelerinin belediye başkanları ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

 

Diğer Haberler