Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Şubat 2018

ABONE OL

Hamsi Tavada, Mısır Ve Patates Sobada

Esenler'de düzenlenen "8. Geleneksel Hamsi Günü"nde binlerce vatandaşa 5 ton hamsi ikram edildi. Soğuk ve yağmurlu havada sıcacık sobalarda pişen mısır, patates ve çay ikramı da vatandaşların içini ısıttı.

Esenler’de düzenlenen “8. Geleneksel Hamsi Günü”nde binlerce vatandaşa 5 ton hamsi ikram edildi. Soğuk ve yağmurlu havada sıcacık sobalarda pişen mısır, patates ve çay ikramı da vatandaşların içini ısıttı.

Anadolu kültürünü Esenler’de yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla birbirinden farklı etkinliklere imza atan Esenler Belediyesi, Esenler Rizeliler Derneği ile birlikte Hamsi Günü düzenledi. Esenler Dörtyol Meydanı’nda bu yıl 8’incisi gerçekleşen Hamsi Günü’ne; AK Parti İstanbul Milletvekili Yıldız Seferinoğlu, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, RİDEF Başkanı Recep Albayrak, Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Süleyman Kahveci, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AMACIMIZ RİZE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK

Programın açılış konuşmasını yapan Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Süleyman Kahveci, “İstanbul’da ilk hamsi festivalini Esenler Belediyesi ile birlikte biz gerçekleştirmiştik, bunun gururunu yaşıyoruz. Amacımız insanların kaynaşması ve Rize kültürünü yaşatmak” dedi.

BİRLİĞİMİZİ TEMSİL EDİYOR

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Hamsi Günü ile birlik ve beraberliğe vurgu yaptıklarına dikkat çekerek, “Bugün bu meydanda ülkemizin birliğini ve beraberliğini temsil eden bu buluşmayı gerçekleştirdik. Bu toprakları her zaman koruyacak birlik ve dirliğe sahibiz. Her gün olduğu gibi bugün de dualarımız Afrin’deki askerlerimizle. Şehitlerimizin emanetini kanımızla ve canımızla korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ORDUMUZ BARIŞ GETİRECEK

Yağmurlu bir Karadeniz havasında Esenlerlilerle buluştuklarını ifade eden Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin de, “Birliğimizi temsil eden bu Hamsi Günü’nde de Afrin kahramanlarımız için Cenab-ı Hakk’a dua ediyoruz. Türk ordusu güçlü olduğu müddetçe Ortadoğu’ya da barış getirecektir” dedi.

HAMSİ KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYORUZ

AK Parti İstanbul Milletvekili Yıldız Seferinoğlu, Rize kültürünün Esenler’de yaşatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra “Rize denince akla kemençe ve horon gelir ama şehitlerimizden dolayı horon ve festival yapmıyoruz. Bu yağmurun altında bile hamsi kültürünü yaşatmak için burada bizimle bir araya gelen vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” şeklinde konuştu.

5 TON HAMSİ, MISIR, PATATES, ÇAY

Konuşmaların ardından protokol üyeleri 20 metre uzunluğundaki mangalda ve dev kazanlarda pişirilen 5 ton hamsiyi vatandaşlara ikram etti. Soğuk ve yağmurlu havaya aldırış etmeyen binlerce vatandaş, uzun kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlara hamsinin yanı sıra meydandaki çadırların içine kurulan sobalarda pişen mısır ve patates ile simit, helva ve çay ikramı da yapıldı. Hamsi Günü, okunan Kur’an-ı Kerim ve şehitlerimiz için yapılan dua ile sona erdi.

Diğer Haberler