Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Nisan 2012

ABONE OL

Halkımız Kentsel Yenilemeye İkna Edilmeli

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği Kentsel Yenileme Paneli’nde açılış konuşması yaptı. Göksu, Esenler’in İstanbul’daki kentsel yenileme çalışmalarının en ileri seviyede gerçekleştirilen sayılı ilçelerden biri olduğunu söyledi.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği Kentsel Yenileme Paneli’nde açılış konuşması yaptı. Göksu, Esenler’in İstanbul’daki kentsel yenileme çalışmalarının en ileri seviyede gerçekleştirilen sayılı ilçelerden biri olduğunu söyledi.

İstanbul’da yürütülen kentsel yenileme çalışmaları birçok panele konu olmaya devam ediyor. Bu panellerden sonuncusu da Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak davet edilen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’de devam eden kentsel yenileme çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Kentsel yenilemenin üç aşamada gerçekleştirilen ciddi bir iş olduğunu ifade eden Göksu, toplumun kentsel yenileme fikrine ikna edilmesi gerektiğinin, aksi takdirde bu girişimin kötü sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdi.

“Siz, insanların hayatları boyunca uğraşıp didindiği, birçok sıkıntı çekerek elde ettiği birikimleri ile aldıkları 60-70 metrekare daireyi kentsel yenileme yapıyoruz diye yıkmak isteyeceksiniz. Hiç kimse bunu bu şekilde kabul etmez.” diyen Göksu yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı: “Biz de bu yüzden öncelikle sosyal gelişimi sağlayıp insanların inanacakları projeler ile karşılarına çıktık ve halkımızı ikna ederek ilk adımı attık. Daha sonra ikinci adım olarak kültürel gelişmişliği artırmak istedik ve bunun için kafa kafaya vererek uzun çalışmalar yaptık. Akşam evlerine gelen insanların evlerini sığınacak bir kapı yerine dinlenecekleri bir alan olarak görmelerini sağlamaya çalıştık. Başarılı olduk ve bunun sonucunda 4 farklı yerde kentsel yenileme çalışmalarına başladık.” dedi. Göksu, ilk başta kentsel dönüşüme karşı çıkanların daha sonra belediyeye gelerek “bizim mahallemizi de kentsel dönüşüm kapsamına alın”  dediklerini ifade etti. 

ESENLERLİLERDEN DÖNÜŞÜME TAM DESTEK

“Esenler’de hayatı yeniliyoruz” sloganıyla başlattığımız çalışmaların ilk etabında 3250 adet konutu anahtar teslim hale getirecek imkânlarının olduğunu ve bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları hızlı bir şekilde yaptıklarını açıklayan Göksu, kentsel dönüşümün insanla olduğunu ve Esenler halkının da kendi çabalarıyla bu dönüşüme yardımcı olduklarını belirtti. Göksu, “Ellerindeki gayrimenkul değerlerinin daha da yükseleceğini ve ortamlarının daha yaşanır hale geleceğini gören vatandaş kendi dönüşümünü kendisi yapmaya başladı. Esenler’de 4-5 tane binanın sahipleri tarafından yıkılıp yeniden yapıldığına şahit oldum. Bu demek oluyor ki vatandaşımız bazı konularda belirli bir seviyeye ulaşmış ve bilinçli bir şekilde hareket etmeye başlamış” diyerek Esenlerlilerin kentsel yenileme bilincine ulaşmış, belediyeyle aynı paydada buluşabilen insanlar olduklarını vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Diğer Haberler