Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Şubat 2016

ABONE OL

Haklıyım Davası Güden Ben Hakk’ım Der

Araştırmacı Yazar Mustafa Tatcı, "Yunus Divanı" programında kibir duygusundan kurtulmak gerektiğinin altını çizerek, "Ben haklıyım davası gütmek ben Hakk'ım demektir. Bunu haksız yere yaptığında firavunlaşırsın" dedi.

Araştırmacı Yazar Mustafa Tatcı, “Yunus Divanı” programında kibir duygusundan kurtulmak gerektiğinin altını çizerek, “Ben haklıyım davası gütmek, ben Hakk’ım demektir. Bunu haksız yere yaptığında firavunlaşırsın” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Yunus Divanı” programında Araştırmacı – Yazar Mustafa Tatcı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde, Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü, mutasavvıf-şair, Allah dostu Yunus Emre’yi ve Divan’ını anlattı.

AŞKA ULAŞMAMIZ LAZIM

Mustafa Tatcı, Yunus Emre Divanı’ndaki; “Kendi nefsinin illetin bilmeyen insan değildir/ Hem ruhunun hakikatin bulmayan insan değildir/ İnsan gelir hayvan gider İblis onu durmaz yeder/Aşk ile cümle aleme dolmayan insan değildir” dizelerini şöyle açıkladı:

“Zikirler, fikirler ve tefekkürler hep aşk içindir. Hz. Peygamber (S.A.V.) de, ‘Allah’ı öyle zikret ki, görenler seni deli sansınlar’ diyor. Kendimizi kaybedecek şekilde, dışarıya taşkınlık yapmadan aşka ulaşmamız lazım. İstediğin kadar oku ya da seyyah ol, gez, bu tevhidin deryasına dalmayan insan değildir.”

VARLIK HAKK BİZ KULUZ

Tatcı, bencillik ve kibir duygusundan kurtulmak gerektiğinin altını çizerek,”Her isim Hakk’a ait, her fiil Hakk’a aittir. Hakk’tan geçmeden zatın tecelli edilmesi mümkün değildir. İnsan her şeyi kendine yontar. Ben haklıyım davası gütmek ben Hakk’ım demektir. Bunu haksız yere yaptığında firavunlaşırsın. ‘Sen haklısın’ diyeceğiz, ‘benim’ dersek aslımıza ulaşamayız. Varlığı Hakk, kendini kul bileceksin. Bu da akılla olursa gönüle inersin” diye konuştu.

Diğer Haberler