Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Aralık 2011

ABONE OL

Hak güçten değil; doğuştan olmalı

Esenler Belediye Başkanı Göksu, 10 Aralık İnsan Hakları günü münasebetiyle düzenlenen programda yaptığı konuşmada; “Bizim medeniyetimizde hak, doğuştan, batıda ise güçten gelir” dedi

Esenler Belediye Başkanı Göksu, 10 Aralık İnsan Hakları günü münasebetiyle düzenlenen programda yaptığı konuşmada; “Bizim medeniyetimizde hak, doğuştan, batıda ise güçten gelir” dedi.

Esenler Belediyesi’nin katkılarıyla yaptırılan Oruçreis İlköğretim Okulu’nda 10 Aralık İnsan Hakları dolayısıyla “Demokrasi ve İnsan Hakları Programı” düzenlendi. Programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim Karakaya, Oruçreis İlköğretim Okul Müdürü Nalan Yüksel ve ilçede eğitim- öğretim hizmeti veren okulların müdürleri ile muhtarlar katıldı. Okulun Konferans Salonu’nun açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından başlayan programda ilk konuşmayı yapan Okul Müdürü Nalan Yüksel, her yıl 10 Aralık’ta kutlanan İnsan Hakları Günü’nün önemine vurgu yaparak, insan haklarının ve demokrasinin birbirinden ayrılmaz 2 kavram olduğunu söyledi. Halen insan hakları ihlallerinin yaşandığı dünyada birçok insanın baskı ve zulüm gördüğüne dikkat çeken Yüksel, “Daha kat edecek yolumuz var demek ki” dedi. Ülkemizde de insan hakları ihlallerinin yaşandığına dikkat çeken Yüksel, anayasa ile tüm hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığını vurgulayarak, özgür düşünen bireylerin yetişmesi gerektiğini belirtti.

Programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim Karakaya ise; Esenler’de eğitim öğretim hizmeti yapan okullarda sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerle ilgili etkinliklerin yapılmasının çok önemli olduğunu belirtti. Okulun konferans salonunun yapılmasında emeği geçen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya teşekkür ederek konuşmasına devam eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Karakaya, “Bu güzel mekânları müesseselerimize kazandıralım; ancak bu mekânları öğrencilerimizin istifadesine açalım ve buralara işlevsellik kazandıralım” dedi.

Medeniyetimizde hak doğuştan gelirKarakaya’nın ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da Oruçreis İlköğretim Okulu’nun yapımına katkı sağlayan İstanbul Ticaret Odası (İTO)’na teşekkür etti. Demokrasi ve insan hakları denildiğinde, insan hak ve hürriyetlerinin akla geldiğini belirterek, günümüzde bu iki kavramın yeterince önemsenmediğini ve sadece kavramsal olarak kaldığını söyledi. Eğer siz bir ABD payidarsı, bir Rusya payidarsı, bir Çin payidarsı ya da 5’li veto hakkı olan payidarlardan değilseniz, sizin hak ve özgürlüklerinizin hiçbir anlamı yoktur” diyen Göksu, insanlığın doğuşundan itibaren hak ve özgürlüklerin mücadelesini verdiğini söyledi.

Bizim medeniyetimizdeki hak kavramı ile batı toplumlarındaki hak kavramlarının birbirinden farklı olduğunu dile getiren Göksu, “Bizim medeniyetimizde hak, doğuştan gelir; batıda ise hak güçten doğar” dedi.

Artık ileri demokrasi konuşuluyorAsıl olan demokrasi anlayışının, azınlığın da haklarının korunduğu bir anlayış olduğunu belirten Göksu, demokrasi günümüzün ihtiyaçlarına cevap vermemeye başladığını ve artık sosyal bilimcilerin ileri demokrasiyi konuştuklarını vurguladı. Anne, babalara tavsiyeler vererek konuşmasını sürdüren Göksu, “Bizim demokrasi anlayışımızın temelinde hak vardır. İnsan haklarının temelinde de hak vardır. Bizim medeniyetimizde, hak kavramının karşılığı hukuktur. Anne, babaların bunları çocuklarına öğretmesi lazım. Kendi hak ve hukukunu koruyamayan insanlar, toplumun da hak ve hukukunu koruyamazlar” dedi. “Bizler bu yaşadığımız dünyada geriye dönüp baktığımızda iyilik yaptıysak iyilikle, kötülük yaptıysak kötülükle yadediliriz” diyen Göksu, Esenler’de nice okulları açacaklarını belirterek konuşmasını tamamladı.

Öğrencilerin okudukları şiirler ve söyledikleri şarkıların ardından sona eren programdan sonra Göksu,  ekibiyle beraber Oruçreis Mahallesi’nde dolaşarak Güzel Esenler projesi kapsamında Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun olarak cepheleri giydirilen binaları inceledi.

 

Diğer Haberler