Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Nisan 2012

ABONE OL

“habercilik Ciddi Bir Bilgi Birikimi Gerektirir”

Esenler Sanat Evi (ESEV)’nde düzenlenen Televizyon Gazeteciliği Seminerleri yoğun ilgi görüyor. Son olarak “Alandan Ekrana” konulu bir seminer veren Haber Spikeri Sevinç Satıroğlu, haberciliğin ciddi bir bilgi birikimi gerektirdiğini söyledi.

Esenler Sanat Evi (ESEV)’nde düzenlenen Televizyon Gazeteciliği Seminerleri yoğun ilgi görüyor. Son olarak “Alandan Ekrana” konulu bir seminer veren Haber Spikeri Sevinç Satıroğlu, haberciliğin ciddi bir bilgi birikimi gerektirdiğini söyledi. Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ESEV’de geçen hafta düzenlenmeye başlayan ve 6 hafta sürecek olan Televizyon Gazeteciliği seminerlerinin ikincisi yapıldı. 24 TV Haber Spikerleri’nde Sevinç Satıroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı ve “Alandan Ekrana” olan serüvenin anlatıldığı seminere çok sayıda vatandaş katıldı.

Televizyon gazeteciliği seminerlerinin konuğu olan Sevinç Satıroğlu, küçük yaştan itibaren gazeteci olmayı aklına koyduğunu ve bunun için karşısına çıkan tüm zorluklar karşısında hiçbir şeyin kendisini yolundan döndürmediğini anlatarak sözlerine başladı.

Gazeteci olmak istemesine rağmen üniversitede iktisat okuduğunu ancak (gazeteci dediğin donanımlı olur) sözlerine uyarak her an kendisini gelecekte olacağı gazetecilik mesleğine hazırlamak için çalıştığını söyleyen Satıroğlu, üniversite yıllarında hemen tüm televizyonlara başvuru yaptığını ancak olumlu bir sonuç alamamasına rağmen hiçbir zaman istediği meslekten vazgeçmediğini söyledi.

Haberciliğe mutfaktan başlamak istediği için bir taraftan eğitimini alırken bir taraftan da genel kültürünü güçlendirmek için çok araştırma yaptığını anlatan Satıroğlu, aldığı eğitimlerin sonunda hazırladığı demo ile birlikte NTV’ye gittiğini ve böylece CNBC-E’de stajyer olarak işe başlayarak hayalini kurduğu mesleğe dair ilk çalışmalarına başladığını ifade etti.

İŞİN MUTFAĞINDAN GELMEK ÇOK ÖNEMLİ

Muhabirlik yaparak mesleğe başlamasının daha sonra haber spikeri olduğunda kendisine çok fayda sağladığını anlatarak sözlerine devam eden Sevinç Satıroğlu, “İyi ki muhabirlik yapmışım. Bu bana meslek hayatımda çok şey kazandırdı.

 Özellikle son dakika haberlerinde daha önce alanda bulunup gördüğüm birçok olayı daha hâkim ve daha kolay bir şekilde izleyicilere aktarma olanağı sağladı” diyerek kendisine göre alandan ekrana gelmenin ne kadar önemli olduğunu söyledi. Meslek hayatında kendisini en çok etkileyen olaylardan örnekler vererek konuşmasına devam eden Satıroğlu, haber sunarken vermek zorunda kaldığı ve çok zorlandığı haberler olduğunu fakat her mesleğin olduğu gibi haberciliğinde zor yanlarının olduğunu vurguladı.

Sevinç Satıroğlu’nun muhabirlik yaptığı dönemlere ait bazı videolar eşliğinde haberciliğin mutfak kısmını anlatmasıyla devam eden seminer, katılımcıların konuyla ilgili merak ettikleri konulara ilişkin soru-cevap kısmıyla sona erdi. Seminerler 6 hafta boyunca her cumartesi ESEV’de devam edecek.

 

 

Diğer Haberler