Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Ekim 2014

ABONE OL

H. Hilmi Işık’ın Yazarlara Tavsiyesi

Gönül erlerimizden Hüseyin Hilmi Işık'ın anıldığı Anadolu’yu Mayalayanlar programında konuşan Yazar Osman Ünlü, "Hüseyin Hilmi Işık Efendi, kitap hazırlayanların niyeti kitaba, oradan da okuyana sirayet eder diye düşünürdü. Kitabı hazırlayan zat'ın sâlih bir zat olması gerekir buyururdu" dedi.

Gönül erlerimizden Hüseyin Hilmi Işık’ın anıldığı Anadolu’yu Mayalayanlar programında konuşan Yazar Osman Ünlü, “Hüseyin Hilmi Işık Efendi, kitap hazırlayanların niyeti kitaba, oradan da okuyana sirayet eder diye düşünürdü. Kitabı hazırlayan zat’ın sâlih bir zat olması gerekir buyururdu” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Anadolu’yu Mayalayanlar programında gönül erlerimizden Hüseyin Hilmi Işık, vefatının 13. yıldönümünde Esenler’de anıldı. İhlas Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen ve Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, İhlas Vakfı Başkanı Mehmet Okyay ile çok sayıda vatandaşın katıldığı program, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

HEPİMİZE RUH KATIYORLAR

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecede Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı bir konuşma yaptı. “Gönüller yapan, şehirlerimizi, medeniyetimizi, Anadolumuz’u mayalayan gönül erlerimizi burada yâd ediyoruz” diyerek söze başlayan Taşçı, “Bu gönül erlerimiz olmasaydı, şehirlerimiz de, biz de ruhtan yoksun olurduk. Bu gece burada Anadolu’nun mayalanmasında büyük katkısı olan Hüseyin Hilmi Işık Efendi’yi anmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmasının ardından İhlas Vakfı Başkanı Mehmet Okyay, Hasan Taşçı’ya gecenin anısına bir plâket ve tablo takdim etti. Mehmet Okyay, programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

YAZARIN NİYETİ OKUYUCUYA GEÇER

Programa konuşmacı olarak katılan Yazar Osman Ünlü, Hüseyin Hilmi Işık Efendi’nin İslâm’a ve gençlere katkılarından söz etti. Dini kitapları yazanların niyetinin hâlis olması gerektiğini söyleyen Ünlü, “Hüseyin Hilmi Işık Efendi, kitap hazırlayanların niyeti kitaba, oradan da okuyana sirayet eder diye düşünürdü. Kitabı hazırlayan zat’ın sâlih bir zat olması gerekir buyururdu” diye konuştu. Ünlü, herkesin Hilmi Işık’ın kitaplarını okuyup hayatına geçirmesi gerektiğini söyledi ve, “Işık, kitaplarında ilim ve ahlâkın yanı sıra ihlaslı olmamız gerektiğini anlattı. Bir ömür boyu fırsat buldukça talebelerine dinin, İslâm’ın, ehl-i sünnet itikadının ne olduğunu en doğru şekilde anlattı” dedi.

PARA İÇİN YAZMADI

Büyük İslam âlimlerinin kitaplarını para için yazmadığını söyleyen Ünlü, “İman ve İslam ismiyle basılan kitabın her baskısı 100 bin basardı. Bir baskısını hatırlıyorum 125’inci baskısıydı. Bu coğrafyaya dağıldı bu kitaplar. Durup dururken bu hale gelmedi insanlar. Esenler Belediyesi’ni bu bakımdan tebrik ederiz. Anadolu’yu mayaladılar. Bu zat eğer bu işi para derdi ile yapmış olsaydı, her baskıdan 1 kuruş kalmış olsaydı ne kadar tutardı siz hesap edin.Kitaplarını para için yazmadı. Bu âlimlerin dertleri, Allah’ın ‘Benim kullarıma benim dinimi nasıl anlattınız?’ sorusunu cevaplamak ve İslâm’ın yayılmasını sağlamaktı” dedi.

Program, Hüseyin Hilmi Işık Efendi’nin hayatının anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından sona erdi. Gecede ayrıca programa katılan herkese Hüseyin Hilmi Işık Efendi’nin kitapları hediye edildi.

Diğer Haberler