Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Eylül 2011

ABONE OL

Güzel Esenler başladı

Esenler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Güzel Esenler” projesiyle, çevre yoluna paralel binaların cepheleri Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun olarak giydiriliyor. Bin 890 milyon liralık projenin yüzde 80’i sponsorlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Esenler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Güzel Esenler” projesiyle, çevre yoluna paralel binaların cepheleri,  Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun olarak giydiriliyor. 1.890 milyon liralık projenin yüzde 80’i sponsorlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. 

Esenler Belediyesi bir taraftan sosyal dokuyu güçlendirici çalışmalar yürütürken diğer taraftan da fiziki projeler üzerinde çalışıyor. İlçenin çehresini değiştirebilmek için farklı projelere imza atan Esenler Belediyesi,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi  (İBB) ile birlikte yürütülen “Rengin Ahengi İstanbul” projesi ile Esenler’de bazı binaları kentsel tasarım ilkeleri doğrultusunda boyayıp yenilerken, “Bir fırça da sen sür” projesi ile de Esenler Bölge Parkı çevresindeki 72 binanın cephe ve çatılarını da güzelleştiriyor.  Bunların dışında çok farklı bir projeye daha imza atan Esenler Belediyesi,  “Güzel Esenler” adı altında gerçekleştirilen projeyle Esenler’in ortasından geçen TEM-E-5 bağlantı yolu üzerinde bulunan ve Oruç Reis, Havaalanı, Turgutreis, Birlik ve Fevzi  Çakmak mahallelerindeki evlerin bir kısmını kapsayan toplam  141 binanın mantolama ile birlikte cephe giydirmeleri yapıyor. 

Osmanlı ve Selçuklu mimarisinde Söz konusu binaların dış cepheleri, Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun olarak giydirilerek güzel bir görüntüye kavuşturuluyor. Üç büyük medeniyete ev sahipliği yapmış olan dünya başkenti İstanbul’un, eşsiz tarihi birikimi ve muhteşem doğal güzellikleriyle ön plana çıkarak Türkiye’nin olduğu kadar dünya kamuoyunun da gündeminde ciddi bir şekilde yer tuttuğunu belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Asırlardır tarihini içinde barındıran bu kent, son zamanlarda yapılan çalışmalar ile buram kokan tarihi mekânlarını halkın hizmetine açarak, güzelliğine farklı anlamlar katıyor. Ayrıca İstanbul bizlere, köklü geçmişinin yanı sıra modern çağa da hızla ayak uydurarak tüm dünyaya tarihin ve modernliğin nasıl beraber taşınabileceğini göstermenin de hazzını yaşatıyor” dedi.

İstanbul’a yakışmıyor Bu avantajların bir takım sorunları da beraberinde getirdiğini söyleyen Göksu, daha sonra şunları söyledi: “İstanbul’un doğal güzelliği çağın getirisi olan modernlikle birleşince ortaya bu kentin siluetini bozan ve estetik olmayan görüntüler çıkarıyor. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan ve her gün binlerce turistin ziyaret ettiği şehrimiz, yaşanan yoğun göç sebebi ile çarpık kentleşme sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle ana arterler üzerinde bulunan kötü görünümlü binalar üç büyük medeniyete gururla ev sahipliği yapmış olan bu kente yakışmıyor. İstanbul’a yakışmayan bu görüntüleri kapsamlı bir çalışma ile düzeltmek için ise, yerel yönetiminden halkına kadar herkesin üzerine görevler düşüyor. Çünkü nasıl ki bize atalarımızdan büyük bir miras kaydıysa, kendi torunlarımıza da aynı mirası kusursuz bir şekilde teslim etmek hepimizin görevidir”.

Yüzde  80’i sponsorlardan karşılanacak Esenler Belediyesi’nin bu sorumluluğun bilincinde olarak bir çalışma başlattığını dile getiren Göksu, “Sınırlarımız içindeki TEM-E-5 bağlantı yolunun kenarında bulunan bina cephelerindeki görsel kirliliğin ortadan kaldırılması ve açık alanların düzenlenmesi amacı ile bir çalışma başlatmış bulunuyoruz. Güzel Esenler adını verdiğimiz çalışma ile, yol üzerinde bulunan binaların matolama, cephe giydirme ve güzelleştirme projelerinin hazırlanması, bina cephelerinde sonradan monte edilen yapı elemanlarının düzenlenmesi, ilan, reklam ve tanıtım panolarının belirlenmesi ve koyulması, kamusal ve özel mülkiyete haiz alanlarda meydan, cadde, sokak, yaya alanları, yeşil alanlar, rekreasyon alanlarının ve bu alanlarda bulunan kentsel mobilya ve öğelerin tasarlanması gibi benzer kentsel tasarımlar gerçekleştirilecek. Bu çalışmalarda masrafların yüzde 80’i sponsorlarımız tarafından, kalan yüzde 20’si de mülk sahiplerinden karşılanacak” şeklinde konuştu.

1.890 milyonluk proje Proje kapsamında toplam 141 binanın dış cephesinin mantolama ve cephe giydirmesinin yapılacağını kaydeden Belediye Başkanı Göksu, “Hesaplarımıza göre projenin toplam maliyeti yaklaşık 1.890 milyon lira tutarında. Proje başladı ve büyük bir hızla devam ediyor. Yaklaşık bir yıl sonra tamamlandığında, Esenler’e giren bir vatandaşımız farklılığı görecek, kendisini bir Osmanlı veya Selçuk şehrine girmiş gibi hissedecek” dedi.

 

 

 

 

Diğer Haberler