Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Eylül 2011

ABONE OL

Güneysu’da 7 ses, 1 nefes

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Güneysu’da “7 ses, 1 nefes” sloganıyla düzenlenen “Yeni Demokratik Anayasa” panelinde yaptığı konuşmada; “Buradan ortaya çıkacak enerji Türkiye’nin kardeşliğine destek verecek” dedi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,  Güneysu’da “7 ses, 1 nefes” sloganıyla düzenlenen “Yeni Demokratik Anayasa” panelinde yaptığı konuşmada; “Buradan ortaya çıkacak enerji Türkiye’nin kardeşliğine destek verecek” dedi.

Güneysu Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’nde tarafından  Rize’nin Güneysu İlçesi’nde  “Yeni Demokratik Anayasa” konulu panel düzenlendi.Türkiye’nin 7 bölgesinden sivil toplum kuruluşlarının desteği ile Güneysu Öğretmenevi’nde gerçekleşen panele, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, TBMM eski Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Kültür ve Turizm eski Bakanı İsmail Kahraman, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Anayasa Mahkemesi eski raportörü, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Osman Can, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün,  AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Sadullah Sipahioğlu,  Kahramanmaraşlılar Derneği Başkanı Şaban Kurt ile 15 ilden gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Dünya enerjisini Türkiye’den alıyorPanelin Oturum Başkanlığını Kültür ve Turizm eski Bakanı İsmail Kahraman yaptı.  Panelde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,  panelin entelektüel bir niteliğinin olduğunu belirterek yeni demokratik anayasa ile ilgili farklı bir boyutu ortaya koyduğunu söyledi.  “ Dünya enerjisini Türkiye’den alıyor” diyen Göksu, “Türkiye ise enerjisini Güneysu’dan alıyor. Türkiye’nin, dünyanın kardeşliği üzerine söyleyeceği her söz yerini bulacak. Devlet aklı, toplumun hep bir kesimini ötekileştirerek gitti, bir kesimini ise kendine yandaş yaptı. Türkiye’de ilk kez bu toplumu bir bütün olarak ‘kardeşlik’ çatısı altında topluyor.  Nasıl Güneysu Derneği bizleri bir araya getirdiyse buradan ortaya çıkacak enerji de Türkiye’nin kardeşliğine destek verecek”  diye konuştu. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ne Adıyaman örneğini veren Göksu,  “Adıyaman’da Türk var, Kürt var, Ermeni var, Süryani var. Ama Adıyaman’da terör yok” dedi.  Göksu,  yeni yapılacak olan anayasanın çevreyi ihmal etmeyen, merkezi onaran bir anayasa olması gerektiğine dikkat çekerek sözlerini tamamladı.

Türkiye büyük mucizeyi gerçekleştiriyorPanelde konuşan TBMM eski Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, yeni bir Anayasa heyecanının toplumun bütün kesimlerini etkisi altına aldığını ve uzlaşma görüntüsü verdiğini belirterek “Bu anayasa içeriğinden çok psikolojik bakımdan da önem taşıyor. İlk defa millet kendi anayasasını kendi inisiyatifiyle yazma imkânı yakalıyor” dedi. Toptan konuşmasına şöyle devam etti:“Demokratik bir Anayasa yapacağız.  Etrafımıza, dünyaya bakın. Türkiye’yi konu alan ister ABD,  ister Çin’de, üçüncü adamların değerlendirmelerine bakın. Türkiye bir büyük mucizeyi gerçekleştiriyor. Bunu beğenmediğimiz, kırık dökük demokrasisiyle yapıyor. Ama bir de zengin sivil bir Anayasa’ya sahip olduğunda Türkiye’nin gücünün ne kadar büyüyeceğini düşünün.”

Panelde konuşan  AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Türkiye’de ne zaman demokratikleşme, Avrupa Birliği ile müzakere süreçleri, iyileşme ve Anayasa’dan bahsedilmişse, bütün bu dönemlerde Türkiye’nin dengesini bozacak hadiseler olduğunu belirterek, “ Olağanüstü hal dönemleri yıllarca sürdü. 4 ayda bir uzatılırdı. Her 4 ay dolduğunda bir hafta kala aniden şiddet tırmanır, asker polis şehit olur. Bir şeyler olurdu Türkiye’de ve bunun uzatılma gereksinimi doğardı. Bu Türkiye’de artık gelenek haline geldi” dedi. 

Panelde konuşan Kültür ve Turizm eski Bakanı İsmail Kahraman ise; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünya çapında bir lider olduğunu söyledi.

 

Diğer Haberler