Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Şubat 2012

ABONE OL

Gülen Yüzler Herkese Umut Oldu

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan “Engelleri Birlikte Aşalım” ve “Kimsesizlerin Kimi” projeleri kapsamında gerçekleştirilen ev ziyaretleri yüzleri güldürmeye devam ediyor.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan “Engelleri Birlikte Aşalım” ve “Kimsesizlerin Kimi” projeleri kapsamında gerçekleştirilen ev ziyaretleri yüzleri güldürmeye devam ediyor.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından her Perşembe gerçekleştirilen ev ziyaretlerinin bu haftaki ilk durağı Birlik Mahallesi’nde ailesiyle yaşayan 8 yaşındaki Çetin oldu. Serebral Palsy (Doğum öncesi, doğum sırasında ya da doğum sonrası herhangi bir nedenle beynin hasar görmesi sonucu oluşan hastalık) hastalığından dolayı bacak kasları günden güne kısalan ve sürekli kilo verdiği için vücut direnci azalan Çetin, misafirlerini oldukça güler yüzle karşıladı.

8 yıldır Çetin’in sağlık sorununa çözüm bulamayan ailesi Esenler Belediye Başkanı Göksu’ya gelerek yardım istemişti. Ailenin çaresizliğine kayıtsız kalmayan Göksu, verdiği sözü tutarak Çetin’i ameliyat ettirmişti.

Ameliyatın ardından Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Birimi polisleri Çetin’e moral ziyaretinde bulundu. Durumu gün geçtikçe daha iyiye giden Çetin, başta Esenler Belediye Başkanı Göksu olmak üzere kendisini unutmayarak ziyaret eden herkese çok teşekkür etti. Maddi imkânsızlıklar içerisinde oğlunu Fizik Tedaviye götürmeye çalıştığını dile getiren anne ise; “Oğlum geçen gün ‘Neden ben herkes gibi yürüyemiyorum’ diye çok ağladı. Tek istediğim onun hiçbir destek almadan kendi başına biraz da olsa ayakta durabilmesi, Oğlumu öyle göreyim başka bir şey istemiyorum.” dedi.

Çetin’in küçük yaşına rağmen yaşadığı zorluklar karşısında yüzünden hiç eksik olmayan gülümsemesi, umut dolu gözleri ve yaptığı esprilerle sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyaretin ardından ikinci durak 68 yaşındaki Zübeyde Teyze’nin evi oldu.

“Kimsesizlerin Kimi” projesi kapsamında Zübeyde Teyzeye yapılan ziyarette de yüzler güldü. 68 yaşındaki yaşlı kadın, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen tatlı sohbeti ve esprili cevaplarıyla ziyaretine gelen herkesi kahkahaya boğdu. Sosyalliği sayesinde tüm mahallelinin sevgilisi haline gelen Zübeyde Teyze hayatını şu sözlerle anlattı: “50 yıl önce memleketimiz Kayseri’den Kırıkkale’ye yerleştik. Kocamın giyim ve beyaz eşya üzerine bir dükkânı vardı. O zamanlar çok varlıklıydık. Ancak iflas ettik ve memlekete geri dönmek zorunda kaldık. Memlekette de yapamayınca kalktık İstanbul’a geldik. 13 yıl önce oğlumu trafik kazasında kaybettim. Üç kızım da memleketimiz Kayseri’de yaşıyor. Geçen yıl da eşimi kaybedince bu koca şehirde bir başıma kaldım. Şu an oturduğum evi Sivaslılar Derneği hediye etti. Yaşlılık maaşımın yanı sıra Belediyemizin sağladığı imkânlar sayesinde yaşamaya çalışıyorum.”

Hayat hikâyesini anlatırken “mal-mülk önemli değil, şu ölüm olmasaydı” diyerek ağlamaklı olan yaşlı kadın, hemen ardından yaptığı esprilerle hüzünlü ortamı dağıtarak herkesi güldürdü.  Zübeyde Teyze, zorlu hayatına ve başından geçen kötü olaylara rağmen yaşama sevincini ve umudunu kaybetmediğini herkese bir kez daha göstermiş oldu.

Diğer Haberler