Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Haziran 2013

ABONE OL

Gözyaşı… Gurur… Dua…

Esenler Belediyesi, Çanakkale Zaferi’ni daha iyi anlamak, anlatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için 1915 genci Çanakkale Şehitliği’ne götürdü. Gözyaşı, gurur ve dualarla geçen anlamlı bir ziyarete eşlik eden Esenlerliler, bir kez daha 1915 ruhuyla buluşmuş oldular.

ESENLER ÇANAKKALE’YE AKTI…Esenler Belediyesi,  Çanakkale Zaferi’ni daha iyi anlamak, anlatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için 1915 genci Çanakkale Şehitliği’ne götürdü. Gözyaşı, gurur ve dualarla geçen anlamlı bir ziyarete eşlik eden Esenlerliler,  bir kez daha 1915 ruhuyla buluşmuş oldular.  Esenler Belediyesi, 1915 genci Çanakkale Destanı’nın yazıldığı topraklara götürdü. Esenler’den otobüslerle önce Gelibolu Yarımadası girişindeki Esenler Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde bir araya gelerek sabah kahvaltısı yaptı. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun tüm misafirlerini kapıda karşıladığı ve kahvaltının ardından yine otobüslerle Çanakkale Şehitlik Abidesi’ne geçildi. Burada şehitlerimiz için bir dua programı düzenlendi. Programa; Çanakkale Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları  Aydın Polat ve Ömer Çetinkaya, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 3. Bölge Müdürü İsrafil ErdoğanAK Parti Esenler Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat,  İlahiyatçı  Ömer Döngeloğlu, İl Genel Meclis Üyeleri ve Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarlar ve çok sayıda genç ailesi ile birlikte  katıldı. Ziyarette, Kosova, Bosna-Hersek, Filistin, Suriye ve Irak gibi eski Osmanlı coğrafyasından ülkelerin gençleri de hazır bulundu. Program, İBB Mehteran Takımı’nın marşlarıyla başladı. 

İstiklal Marşı ve Çanakkale şiirlerinin okunmasından ardından ilk konuşmayı Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. Göksu, “Biz bugün aslında bu meydanda buluşanlar olarak hepimizi burada yatan şehitlerin birer yetimleriyiz. Çünkü sağımızı ya da solumuz döndüğümüzde biliyoruz ki kimimizin amcası, kimimizin dedesi,  kimimizin başka akrabası burada şehit oldu ve onlar bizim için bu topraklarda bedenlerini toprağın altına verdiler” dedi. ÇANAKKALE NESİLDEN NESİLE AKTARILMALI

“Kanla yıkanmış bu toprağı biz bu sene Esenler’de 20 bin kişi ile ziyarete geliyoruz” diyen Göksu, 1915 ruhunu yaşatmak için 1915 genci Çanakkale ile buluşturmak için böyle bir organizasyon düzenlediklerini söyleyerek, “1915 ruhu çok önemli. Çanakkale Savaşı, gerçekten millet olarak bizim hiç unutmamamız gereken ve nesilden nesile aktarmamız gereken bir savaş. Bu yüzden de 1915 de bizim dönüm noktamız. Onun için hem 1915’i, hem de 1915 ruhunu hatırlamak ve hatırlatmak için bu geziyi düzenledik. Bu gezilerimizi de gelenek haline getireceğiz” diye konuştu. ÇANAKKALE KARDEŞLİĞİN FİLİZLERİNİ ATTIBir zamanlar Osmanlı topraklarında olan, şimdi ise ayrı ülkelerde yaşayan  gençlerin de Çanakkale’de bir araya geldiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Göksu, “Çanakkale’ye sadece Esenler’den değil, Yemen’den, Filistin’den Arnavutluk’tan, Arabistan’dan Bosna Hersek’ten, Kosova’dan gençler de geldi. Çanakkale Savaşı’nda o an bizimle aynı acıyı yaşamış, aynı duyguyu paylaşmış milletin çocukları da burada. Onlar da aynı duyguyu yaşıyorlar’ dedi.

Göksu’nun ardından konuşan AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan da “1915 yılı bu milletin çok önemli bir mesajını duyurdu. O savaş, aslında bu ülkede bu ülkede ebediyen sürecek bir kardeşliğin de filizlerini attı. O yüzden bu ülkedeki kardeşlik hiçbir zaman bozulamayacak. Bugün de onların kanları üzerinde inşa edilen devletimizin her geçen gün güçlenmesi gerekiyor. Eğer biz şehitlerin torunları için, onların bizden razı olması için bu ülkeyi dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline getirmemiz lazım” diye konuştu. ŞEHİTLER İÇİN DUALAR OKUDULAR

Programda konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 3. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, “Cenabı hak bizden bu toprakların altından yatan bir insanın en aziz varlığı olan canlarını hiç düşünmeden bizler için vermiş bu topraklarda yatan şehitlerin hizmetkârlığını nasip etti” dedi. Erdoğan, gençlerin Çanakkale’ye gelmesinin çok büyük anlam ifade ettiğini söyledi. 

Programda son konuşmayı yapan Çanakkale Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör, “Çalışmaktan ve görev yapmaktan duyduğum çok büyük onur duyduğum bu önemli vatan coğrafyasında sizleri ağırlamanın onurunu yaşıyoruz” dedi. Her vatan evladını Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etmesi ve Çanakkale’ye anlaması gerektiğini vurguladı.

Yapılan konuşmaların ardından program Kur-an’ı Kerim tilaveti okundu ve İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu da kürsüye çıkarak Çanakkale Savaşı’nın önemini dile getirdi ve duygulu bir dua okudu. Döngeloğlu’nun dua okuması sırasında alanda bulunan genç ihtiyar gözyaşlarını tutamadı. REHBERLER EŞLİĞİNDE ŞEHİTLİK GEZİLDİ

Buradaki programın ardından Esenlerli ziyaretçiler otobüslerle, rehberler eşliğinde bölgedeki şehitlikleri bir bir ziyaret edip dualar okudular. Gençlerle birlikte ziyarete katılan Esenler’deki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve diğer kanaat önderleri ziyaret sırasında rehberlerin anlattığı ve tarih kitaplarında pek okuyamadıkları atalarının kahramanlıklarını dinledikçe zaman zaman hüzün ve gözyaşına boğuldu, zaman zaman da böyle bir ecdadın torunu olmaktan gurur duydular. Şehitliklerin ziyaret edilmesinin ardından yine Esenler Belediyesi tesislerinde yenilen yemeğin ardından otobüslerle Esenler’e dönüldü.

Diğer Haberler