Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 31 Temmuz 2012

ABONE OL

Gönül Mimarı Raşid Erol Esenler’deydi

Esenler Belediyesi Ramazan Etkinliklerinde, Anadolu’nun gönül mimarlarından Seyyid Muhammed Raşit Erol ağırlandı. Muhammet Raşit Erol, Dr. Mustafa Bahadıroğlu’nun anlatımıyla anıldı.

Esenler Belediyesi Ramazan Etkinliklerinde, Anadolu’nun gönül mimarlarından Seyyid Muhammed Raşit Erol ağırlandı. Muhammet Raşit Erol, Dr. Mustafa Bahadıroğlu’nun anlatımıyla anıldı.

Esenler, gönüllerde dönüşüme ve değişime vesile olan gönül erlerini anmaya ve anlamaya devam ediyor. Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikler, Milletvekilleri Volkan Bozkır, Osman Aşkın Bak, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, Tümsiad İstanbul Başkanı Eyüp Topal, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Program iftar sonrasında çocuk animasyonları ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından gösterimi yapılan Raşid Erol hazretlerinin hayatını anlatan sinevizyon ile devam etti.

İNANÇ DEĞERLERİMİZİ MAYALAYANLAR

Sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Biz Esenler’de Ramazan’ı farklı yaşayalım, sokaklarda bu bereketi farklı hissettirelim ki Esenler’deki her bir insanımız,  bu toprakları toprak yapanların nasıl ortaya çıktığını bilsin, kimler olduğunu bilsin, bu mirasın nasıl bırakıldığını bilsin, böylesine köklü medeniyetin çocuğu olarak geleceği nasıl inşa edeceğini bilsin ve Ramazan’ı farklı bir şekilde ihya ve idrak etsin istedik” dedi. Kendisinin de Adıyamanlı olduğunu, o bölgede yaşamanın, gönül erleriyle aynı havayı teneffüs etmenin hamdını yaşadığını belirten Göksu, “Bu gece kimilerine göre Menzil Şeyhi, kimilerine göre Seyda, kimilerine göre de Kavs-ı Azam olan bir farklı gönül erini, Anadolu’yu Mayalayanlar’ın en büyüklerinden birini misafir etmenin mutluluğunu duyuyoruz” dedi. Göksu, “Sağımıza, solumuza, önümüze, arkamıza baktığımızda, bütün evrene baktığımızda inanç değerlerimizi görüyorsak bu inancı bu topraklara mayalayan Seydaların hürmetine görüyoruz” dedi.   

 DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK VAR

Programa katılan TBMM Dış İşleri Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır da bir selamlama konuşması yaptı. Bozkır, Esenlerlilerin misafirperverliğine vurgu yaparak, “Rahmet ve bereket ayı Ramazan’da dayanışma ve kardeşlik içerisinde güzel bir görüntü vermemiz, Türkiye’mizin, dünyamızın geleceği bakımından insanlığın geleceği bakımından ve Esenler’in geleceği bakımından çok önemli” dedi.

BİR OLMAYI, ER OLMAYI ÖĞRETENLER

Program, Serdar Tuncer’in şiir dinletisiyle devam etti. İlk olarak Yunus Emre’nin şiirini yorumlayan Tuncer, Anadolu’yu Mayalayanlar ifadesinin çok mühim bir ifade olduğunu belirterek, “Bir gönle girerek gönül sahibi olmuş Anadolu coğrafyasına kardeşliği, muhabbeti, bir olmayı, er olmayı öğreten zatları Esenler’de bu vesileyle anabiliyor olmak büyük bir bahtiyarlık” dedi. Tuncer, birbirinden güzel şiirleri yorumladıktan sonra Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya şiiriyle seyirciye veda etti.    

PEYGAMBER MAYASINI GÖNÜLLERE ÇALDILAR

“Anadolu’yu Mayalayanlar” bölümünde ise Muhammet Raşid Erol’u Semerkand Medya Grup Başkanı Dr. Mustafa Bahadıroğlu anlattı. Konuşmasına Anadolu’yu Mayalayan tabirinin çok hoşuna gittiğini söyleyerek başlayan Bahadıroğlu, “Hz. Peygamber’den aldığı mayayı asırlarca ülke ülke dolaştıran Hak dostları, dervişler maveran nehir bölgesine geldiler. Alemlerin efendisinin mayasını gönüllere çaldılar” dedi. Raşid Erol Hazretleri ile buluşan alnı secdeye değmemiş insanların, kelebeklerin ışığa koştuğu gibi Menzil’e koştuklarını ve huzur bulduklarını, hayatlarında değişim yaşadıklarını belirtti. Muhammet Raşid Erol Hazretlerinin tasavvuratından misallerle konuşmasını sürdürdü ve şöyle bir örnek verdi:

“Kötü alışkanlıklara mübtela bir adam, arkadaşının vesilesiyle ailesine bile haber vermeden otobüse binip Menzil’e yola çıkar. Terör yılları olduğu için ailesi telaşlanır. Sorarlar, soruştururlar, eş, dost ve arkadaşlarından bilgi alamazlar. Bu endişe ile beklerken, kapı çalınır. Aile fertlerinden kızı kapıyı açınca nurani yüzlü sakallı bir zat gelir. Babalarını merak etmemelerini, iki gün sonra döneceğini söyler. İki gün sonra baba eve dönünce yolculuğundan bahseder ve artık bundan sonra ne kumar masası, ne de meyhane köşelerinde ömrünü heba etmeyeceğini söyler. Bu yolculuğun onda yaptığı değişim ve dönüşümü ailesi ile paylaşır. Ev ahalisi de, kendisini merak ettikleri ve endişeye kapıldıkları bir anda kapıya bir kişinin geldiğini ve merak etmemelerini, iki gün sonra geleceğinizi söylediğini belirtirler. Nasıl biriydi? O zatın hiç fotoğrafı yok mu? diye konuşulurken baba ziyaretine gittiği Allah dostu Muhammet Raşid Erol hazretlerinin fotoğrafını cebinden çıkardığında, kapıyı açan kızının feryat ederek, (Vallahi babamızı merak etmememizi söyleyen, kapımızı çalan kişi, bu zat idi) der.

Hazreti Mevlana’nın, “Gel ne olursan ol gel. İster kâfir, ister Mecusi, ister Putperest ol, bin kere tövbeni bozmuş olsan da gel” sözleri ile konuşmasına devam eden Dr. Mustafa Bahadıroğlu, “Bir hak dostu var.  Herkesi Allah’a çağırıyor. Gelin ve kurtulun” diyerek konferansına son verdi. Program Grup Derman’ın yorumladığı Tasavvuf Musikisi konseriyle sona erdi.

 

 

 

Diğer Haberler