Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Ekim 2012

ABONE OL

Göksu Tv’de Kentsel Dönüşümü Anlattı

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kısa bir süre önce yayın hayatına başlayan TV 2000’in “Başkan Ne Dedi?” adlı programına konuk oldu. Programda Başkan Göksu, başta kentsel dönüşüm olmak üzere ilçede hayata geçirilen ve yakın gelecekte uygulanacak projelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kısa bir süre önce yayın hayatına başlayan TV 2000’in “Başkan Ne Dedi?” adlı programına konuk oldu. Programda Başkan Göksu, başta kentsel dönüşüm olmak üzere ilçede hayata geçirilen ve yakın gelecekte uygulanacak projelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kısa bir süre önce Esenler’de kurulan ve ulusal yayın yapan TV 2000’in konuğu oldu. “Başkan Ne Dedi?” adlı programda Yıldız Bozkurt’un sorularını cevaplandıran Başkan Göksu, 6 Ekim’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle tüm yurtta başlatılan kentsel dönüşümün Esenler ayağı ile ilgili bilgiler verdi. Esenler’de yapılan tüm çalışmalarda, mekân, insan, ekonomi ve memnuniyeti dikkate aldıklarını vurguladıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Göksu, kentsel dönüşümün binaları yıkmak gibi algılandığını ancak bu durumun böyle olmadığını, kentsel dönüşümün bir şehri baştan sona; sosyal yaşamı, kültürel yaşamı kısacası bireyin hayatındaki her türlü insani unsurları yeniden kurgulamak olduğunu söyledi.

EKONOMİK DEĞERLERİ ÜÇ KAT ARTIYOR

Esenler’de kentsel dönüşümü 6 Ekim’den çok daha önce başlattıklarını hatırlatarak konuşmasına devam eden Göksu, kentsel dönüşümün bazı yerlerde konfor için gerekli olabileceğini ancak Esenler’de bunun deprem nedeniyle bir gereklilik olduğunu söyledi. Göksu, Esenler’in bina stoku bakımından sorunlu olduğunu ancak Esenler’in jeopolitik bakımdan İstanbul’un göbeğinde olmasından dolayı hangi binada iyileştirme yapılırsa yapılsın binaların ekonomik değerlerinin 3 kat arttığını vurguladı. Kentsel dönüşümle ilgili en iyi modellemeyi yapan belediyelerden bir tanesi olduklarını açıklayan Başkan Göksu, “Havaalanı ve Tuna Mahallesi’nde yapacağımız çalışmada insanlar kendi dairelerine dönünceye kadar ayda 500 lira kira yardımı yapacağız. Aldığımız daire 60-70 bin lira, vereceğimiz daire ise 300-350 bin lira olacak. Daire dışında kapalı otopark, yaklaşık 30 metrekare bahçe veriyoruz. Yani yaşam standartları komple değişecek, trafik yerin altına alınacak. Yani hayatı kolaylaştıran hangi unsurlar varsa bu projelerde onlar yer alıyor. Siz bu projelerde yer alırken ortalama 100 metrekare dairenizi varsa 80 metrekareniz bizden hiç ücret ödemeden alacaksınız. Bir taraftan böyle bir konfora kavuşacaksınız, diğer taraftan da devlet sırf siz mağdur olmayasınız diye kiraya çıktığınız için kira yardımı yapacak” dedi.

HİÇBİR SİYASETİN BEDELİ İNSAN OLAMAZ

Kentsel dönüşümle ilgili olarak çalışma yaparken önceliklerinin insan hayatı olduğunu söyleyen Göksu, “Yasaların bana yüklemiş olduğu bir zorunluluk yok kentsel dönüşüm yapmama dair. Ancak vicdanımız bunun gerekliliğini gösteriyor. Çünkü hiçbir siyasetin bedeli insan olamaz. Kentsel dönüşüm çalışması zor bir iş. Bu işe yüreğimizi koyduk. Bu işte gönüllük esas. Vatandaşın aleyhine olabilecek hiçbir projeye de evet demeyiz. O açıdan herkes emin olsun ki attığımız her adım her bir kardeşimizin menfaatinedir. Biz yuvaları yıkmak için değil, yuvaları yapmak için kentsel dönüşüm yapıyoruz” dedi.

Program, Başkan Göksu’nun kentsel dönüşümle ilgili olarak merak edilenlerle ilgili bilgiler vermesinin ardından, KADEME, Anne Üniversitesi gibi son dönemde öne çıkan projelerle ilgili konuların konuşulmasının ardından sona erdi. 

GÖKSU’NUN TV2000’DEKİ PROGRAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN:

http://www.esenler.bel.tr/Video.aspx?ID=144

Diğer Haberler