Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Ocak 2013

ABONE OL

Göksu, Turgutreis Esnafıyla Buluştu

Esenler’in en büyük mahallelerinden birisi olan Turgutreis’te bölge esnafıyla bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Turgutreis’te açtığımız bölge parkıyla insanlara rahat nefes aldırmak istiyoruz. Ayrıca okul alanları açmak için de başlattığımız çalışmalar sürüyor” dedi.

Esenler’in en büyük mahallelerinden birisi olan Turgutreis’te bölge esnafıyla bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Turgutreis’te açtığımız bölge parkıyla insanlara rahat nefes aldırmak istiyoruz. Ayrıca okul alanları açmak için de başlattığımız çalışmalar sürüyor” dedi.Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nün organizatörlüğünde gerçekleşen kahvaltılı esnaf buluşmaları kapsamında Turgutreis Mahallesi esnafıyla bir araya geldi. AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Dr. Zülküf Atılgan, Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, ve Belediye Birim Müdürleri ile Turgutreis Mahallesi esnafının katıldığı buluşmada Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, hem bölge esnafının sorularını cevapladı hem de Esenler Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.Ak Parti İlçe Başkanı Umut Özkan ve Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya’nın Turgutreis esnafını selamlaması ve yapılan bu istişarelerin önemini belirtmelerinin ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, nüfus yoğunluğu Türkiye’nin 61 ilinden fazla olan Esenler ile ilgili mevcut toprağın ilçede yaşayan insanları taşımaya yetmediğini söyleyerek konuşmasına başladı. İnsan iradesiyle ortaya çıkan zorlukların ve sorunların yine insan iradesiyle ortadan kaldırılacağını belirten Göksu, “Esenler, İstanbul’un göbeğinde unutulmuş bir şehirken artık herkesin bildiği bir yer haline geldi. Esenler’in projeleri birçok üniversitede doktora tezi konusu oldu” dedi. Göksu, ‘İstanbul’da altın değerinde bir yer’ dediği Esenler için ortak akılla, Başbakan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve kendilerinin gayretleriyle bu çıtayı atlamak gerektiğini ifade etti.

OLMAZ DENENİ BAŞARDIKEski adı Karabayır Mahallesi olan, bugünkü Tuna Mahallesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Göksu şunları söyledi:“O sıkıntılı bölge için geldiğimiz gün, ‘Burada iyileştirme yapabilir miyiz?’ diye düşündük ve bu bölgeyi şehre entegre edebilir miyiz diye baktık ve gördük ki bu bölgenin rehabilite edilmesi mümkün değil. Ardından da birçok insanın inanmamasına rağmen biz burayı eğitim alanına alarak şu ana kadar 12 milyon lira kamulaştırma ücretini ödedik. Hatta o bölgedeki mahalle temsilcisi arkadaşımızın söylediği ‘Mahallemizde hırsızlık olayları yüzde 80 düştü’ ifadesi ise beni en çok mutlu eden ifadelerdendir”.EKSİK KAMU BİNASI KALMADIEsenler adına kötü algı oluşturacak ne varsa ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Göksu, “İstanbul’un büyük markası altında Esenler’i marka haline getirmememiz gerekiyor” dedi. Bir belediyenin kendi başarısını, şehre hangi sosyal ve ekonomik değeri kattığıyla ölçebileceğini ifade eden Göksu, Esenler Belediyesi’nin de kendini bu iki ölçeğe kilitlemiş olduğunu söyleyerek yapılan çalışmalarla ilgili “Esenler’de okulların dışında bir tane kamu binası yoktu ama şimdi eksik kamu binası kalmadı” diyerek sözlerini sürdürdü.

VERGİ DAİRESİ İSTİHDAM SAĞLAYACAKKonuşmasına Esenler, Atışalanı, Tuna, Bayrampasa, Küçükköy, Güngören, Gaziosmanpaşa Vergi Dairelerinin de Esenler’e getirileceğini söyleyerek devam eden Göksu, bunun da Esenler için bir istihdam sağlayacağının altını çizdi ve “O vergi dairesine gelecek 1000 kişi konaklamasını, alışverişini, yeme-içmesini Turgutreis’te karşılayacak” dedi. Yapımı yeni başlayan ve devam eden meydanlar, okullar, hastaneler ve binalarla ilgili açıklamalarda da bulunan Göksu, kentsel dönüşüm çalışmalarından da bahsetti. Kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla devam ettiğini ve ilk teslimlerin de Turgutreis’te olacağını kaydeden Göksu, halkın kendi yapacaklarının haricinde kentsel dönüşümle beraber yaklaşık 12 bin 324 tane konut yapılacağını söyledi.

TABUT DEĞİL, KONUT BIRAKALIMGünlük 150 civarı gelen su baskını ihbarlarının bugün maksimum 8-9’lara düştüğünü belirten Göksu, elektrik hatlarıyla ilgili olarak Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi (BEDAŞ)’nin ifadesiyle, “Elektrik hatlarının hepsini yerin altına almış tek ilçeyiz” dedi. “Bundan sonra Esenler’in üstünü dönüştürmeyi hedefliyoruz” diyen Göksu, “Esenler’de bina stoğumuzun yüzde 85’i 20 yaşın üzerinde. Olası şiddetli bir deprem durumunda Allah korusun bu binaların durumu ne olur? Çocuklarımıza tabut değil, konut bırakalım” şeklinde konuştu.TURGUTREİS’E NEFES ALDIRMALIYIZTurgutreis Mahallesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Göksu şunları söyledi:“Turgutreis’te düzenlemeler yapıyoruz. Mahalleyi rahatlatmaya çalışıyoruz. Turgutreis’te açtığımız Esenler Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM) ailelerimiz için faydalı oluyor. Esenlerin en büyük mahallesi Turgutreis ama nefes alacak yer yok. Burada açtığımız bölge parkıyla insanlara rahat nefes aldırmak istiyoruz ve ayrıca okul alanları açmak için de başlattığımız çalışmalar sürüyor”.Göksu konuşmasının ardından Turgutreis esnafının sorularını da yanıtladı. Esnaftan gelen “Caddelerimiz çok dar, bununla ilgili bir çalışmanız var mı?” sorusu üzerine Göksu, Trafik Zabıtamız ve Trafik Polisimiz sürekli çalışıyor. Bunun haricinde Esenler’in muhtelif yerlerinde park alanı çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu. Ayrıca kaldırımların geniş olmasının insan sirkülasyonunu artıracağını belirten Göksu, bu durumun esnaf için istihdam sağlayacağını da kaydetti.Toplantı, Göksu’nun Esenler’de çözüme kavuşmayan sorun kalmaması ve verilen emeklerle Esenler’i kendinden bahsettiren bir kent haline getirmeyi istediklerini belirtmesinin ardından sona erdi.

Diğer Haberler