Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Kasım 2011

ABONE OL

Göksu sözünü tuttu!

Van’da yaşanan depremde evini kaybeden ve ailesiyle beraber derme çatma bir barınakta yaşam mücadelesi veren 115 yaşındaki Mahmut Özbey, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun teşebbüsleriyle bir konteynera yerleştirildi.

115 yaşındaki depremzede dede sokaktan kurtuldu!

Van’da yaşanan depremde evini kaybeden ve ailesiyle beraber derme çatma bir barınakta yaşam mücadelesi veren 115 yaşındaki Mahmut Özbey, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun teşebbüsleriyle bir konteynera yerleştirildi.

Türkiye’yi büyük bir hüzne boğan Van depreminin ardından depremzedeler, kendilerine uzatılan yardım elleriyle yeniden hayata tutunmaya başladılar. AK Parti öncülüğünde başlatılan kardeş köy projesi ile depremzedeleri yalnız bırakmayan Esenler Belediyesi de tüm imkânlarını seferber ederek kardeş köylerine umut oldu.Nice canların, evlerin ve malların enkaz altında kaldığı kardeş köylerini (Pay, Kızılören, Yankıtepe, Eylence ve Pirgarip) Kurban Bayramı’nda tek tek ziyaret ederek yürek burkan dramlara bizzat tanıklık eden ve acil ihtiyaçlarını gideren Esenler Belediyesi, hayata geçirdiği projelerle yıkıntılar arasında kalan kardeş köyleri ayağa kaldırmayı başardı. Depremzede köylerdeki her bir hanenin kapısını tek tek çalan Esenler Belediyesi,  soğuk kış günlerinde yüksek bir tepenin eteğinde kurulu bir mezrada yaşam mücadelesi veren 115 yaşındaki Mahmut Özbey’i de unutmadı. Esenler Belediyesi, Van’a yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Eylence Köyü’nde yaşayan ve depremde evlerinin yıkılması sonucu ailesiyle beraber sokakta naylon ve kilimlerden derme çatma 5 metrekarelik bir barınakta yaşamak zorunda kalan Özbey Ailesi’ne de yardım elini uzattı.

Özbey ailesi kurtulduGeçtiğimiz Kurban Bayramında Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ile birlikte  Özbey ailesini ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, gördüğü içler acısı manzara karşısında büyük üzüntü duymuş; oğlu, gelini ve 4 torunu ile birlikte tek göz barakada soğukta yaşam mücadelesi veren Özbey ailesine bir miktar para vererek,  “İnşallah en kısa zamanda seni buradan kurtaracağız. Daha iyi barınma imkânı sunan konteynerlerden bir adet bulup buraya getirerek senin huzurlu bir ortamda yaşamana yardımcı olacağız” sözünü vermişti. Ziyaretin ardından ekiplerine talimat vererek Özbey’i daha iyi bir ortama yerleştirmek için çalışmalara başlayan Esenler Belediye Başkanı Göksu, verdiği sözü tuttu. İstanbul’a döner dönmez Belediye Genel Koordinatörü Mehmet Çelik başkanlığında bir ekibi, Eylence köyüne sevk eden Göksu, Özbey’i koyteynera yerleştirilmesini sağladı.

Özbey ailesi mutlu

Konteynerda kendisini ziyaret eden Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik ile Meclis Üyesi Abdullah Aksu’ya Kürtçe ‘hoş geldin’ diyerek karşılayan Özbey, dili döndüğü kadar da askeri künyesini söylemeye çalıştı. Çelik ve Aksu da kendisine, yeni yaşam alanı konteynerının hayırlı olmasını dileyerek,  “Allah size bir daha böyle acılar yaşatmasın. Sağlık ve uzun ömürler diliyoruz” dediler. Özbey’in oğlu ile görüşerek ihtiyaçlarını tek tek not alan Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Çelik, Pirgarip köyünde kurdukları aşevi sayesinde tüm mezraya her gün sıcak yemek verdiklerini söyledi. Çelik, Özbey’in işsiz olan oğlu Cahit Özbey’in de İş-Kur İl Müdürlüğü bünyesinde iş bulması için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Diğer Haberler