Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 15 Mayıs 2013

ABONE OL

Göksu, Sektöre Dönüşümü Anlattı

Zaman Gazetesi’nin Sektör Buluşmaları programına katılan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Zaman Gazetesi’nin Sektör Buluşmaları programına katılan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarının sahiplerinin katılımıyla gerçekleşen Zaman Gazetesi’nin Sektör Buluşmaları programında kentsel dönüşümle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Zaman Genel Yayın Müdürü Yardımcısı Mehmet Kamış’ın ev sahipliğinde gerçekleşen program, Ekonomi Editörü Turhan Bozkurt’un moderatörlüğünde gerçekleşti. Kentsel dönüşüm hakkındaki önerilerini ve yaşadıkları sıkıntıları dile getirildiği programda; problemleri tek tek değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kentsel dönüşümü ranta çevirmeyeceklerini, bu yöndeki beklentilerin boş olduğunu belirten Bakan Bayraktar, dönüşüm bölgelerinde en fazla 5 katlı yapılara müsaade edeceklerini açıkladı. Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, da dünyadaki kentsel dönüşüm çalışmalarına dikkat çekerek, “Dünyada kentsel dönüşüm yapan ülkelere baktığımızda, önemli noktaların sıralaması çıkarılmış. Mesela Paris’te, Barcelona’da, Buenos Aires’te kentsel dönüşüm hangi sıralamaya göre yapılmış? Paris’te kentsel dönüşüme başlarken 9 temel neden verilmiş. Bu 9 temel neden arasında can güvenliği sekizinci sırada. Barcelona da 9 temel neden sıralamış, orada can güvenliği sıralamada dahi yok. Buenos Aires’teki 5 temel neden arasında da can güvenliği yok. Ama bizdeki kentsel dönüşümde can güvenliği birinci sırada. Yani bir afete karşı hazırlıklı olma. Biz kentsel dönüşümü şehir estetiğine dönüşümden daha çok bir hayat kurtarma operasyonu gibi gördüğümüz için bu konuda bir aciliyet söz konusu” diye konuştu.

ACİL MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKEN SÜREÇ VAR

Bu anlamda Esenler’in en aktif kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğü ilçe olduğunu hatırlatan Göksu, 3 yılda bizzat vatandaşın yıktığı konut sayısı 7 bin 679. Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız dönüşümde 5 ayda yıktığımız konut 1.250. Büyükşehir belediyemizle başladığımız dönüşümde yıktığımız konut sayısı 282. Şu anda dönüşümü devam eden alanımız 400 dönüm. Yapacağımız konut sayısı 10 bin 204” dedi. Esenler’de 146 bin bağımsız bölüm olduğunu ve 100 bin konutun dönüşmesi gerektiğini anlatan Göksu, konuşmasına şöyle devam etti:“ 27 bin binamız var. 27 bin binanın yaklaşık 15 bininin imar dosyası dahi yok. Böylesine çok acil müdahale edilmesi gereken bir süreç var. Biz kentsel dönüşüme tarihi bir tecrübe ile gelmiyoruz. Yeni bir tecrübe ediniyoruz, birçok şey yürürken düzeliyor. 6 bölgede dönüşüm çalışması yapıyoruz. 6 bölgede en düşük mutabakat sağladığımız bölge yüzde 88. Diğerlerinde 95-100 arası. Van depremi öncesinde insanları iknada zorlanıyorduk, şimdi iş toplumsal talebe dönüştü. İstanbul’da yeni konut edinme sebeplerinden bir tanesi statü değişimi. Statü değiştirmek için çevreye gidenler yeni konutlar yapıldıkça merkeze doğru gelmeye başlayacak.”

 

Diğer Haberler