Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Aralık 2011

ABONE OL

Göksu, kentsel dönüşümü radyodan anlattı

Kentsel dönüşümle ilgili Radyo 2000’de vatandaşların merak ettiği bütün soruları cevaplayan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler Belediyesi, kendi vatandaşının aleyhine olacak hiçbir projenin arkasında durmaz, karşısında olur” dedi.

Kentsel dönüşümle ilgili Radyo 2000’de vatandaşların merak ettiği bütün soruları cevaplayan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler Belediyesi,  kendi vatandaşının aleyhine olacak hiçbir projenin arkasında durmaz, karşısında olur” dedi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, merkezi Esenler’de bulunan Radyo 2000’de Selda Çalcı’nın programında Kentsel dönüşüm projesiyle ilgili bilgi vererek vatandaşların merak ettikleri soruları cevapladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Babaoğlu ile birlikte Radyo 2000’de Esenler halkına hitap eden Belediye Başkanı Mehmet Tevfik GöksuEsenler’de şu anda yüzlerce devam eden projenin olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Esenlerlilere müjdeli bir haber veren Göksu, Esenler’in kangren olmuş bir sorununu çözüme kavuşturduklarını belirterek,  Hükümet Konağı’nın ihalesinin yapıldığını ve 1 ay içinde inşaat çalışmalarının başlayacağını ifade etti.

Kentsel dönüşüm için toplumsal seferberlikEsenler’de her konuda adım atmak ve mesafe kat etmek konusunda büyük bir hızla çalışmalara devam ettiklerini kaydeden Göksu,  2 yıl önce kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandığında her kafadan farklı seslerin çıktığını belirterek birtakım kişilerin spekülatif laflar ettiğini; ancak Esenler halkının bu sözlerin hiçbirine itibar etmediğini söyledi. Kentsel dönüşüm projesine halkın desteği ile birlikte hızla devam ettiklerini belirten Göksu,  Turgutreis, Oruçreis, Çiftehavuz  ve Dörtyol’da devam eden kentsel dönüşüm projelerinin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Esenler’deki yapı stokunun yüzde 85’nin 1999 yönetmeliğine göre yapılmamış binalarda oturduğuna dikkat çeken Göksu,  “1980’lerde yapılan binaların büyük bir kısmı risk taşıyor. Mevcut bina stokunu dikkate alarak kentsel dönüşümü yapmak zorundayız” dedi. Esenler’de toplam 25 bin 600 bina bulunduğunu, bunların 21bin 903 tanesinin ruhsatsız olduğunu söyleyen Göksu, tedbir almak gerektiğini belirterek çürük evde tevekkül olmayacağını vurguladı. “Kentsel dönüşüm meselesinde hep birlikte bir toplumsal seferberlik ilan etmemiz lazım” diyen Göksu,  Oruçreis Mahallesi’nde bin 900 konutu dönüştüreceklerini, 73 bin metrekarelik alanda çalışmaların yapıldığını belirtti. Bu bölgede mülkiyet problemi olduğunu kaydeden Göksu, burada yaşayan vatandaşların birçoğunun tapusunun olup, toprağının bulunmadığını veya tapusunun başka ilçe sınırları içinde çıktığını dile getirdi.

Göksu, vatandaşların sorularını cevapladı

Hazırlanmakta olan yeni Afet Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın binaları depreme dayanıklılığını test edeceğini ve riskli evlerin sahiplerinin uyarılarak ilgili işlemlerin yapılacağını dile getiren Göksu, yeni yasanın insanlara bir takım imkânlar sunacağını söyledi. Göksu; isteyen vatandaşların da yatırımcılarla görüşerek kentsel dönüşüm projelerinden yararlanabileceğini vurguladı. Her bir vatandaşın kendi alanıyla ilgili proje üretebileceklerini kaydeden Göksu, “Bizim işimiz yıkmak değil, yapmak. Biz insanların sabaha kadar huzur içinde uyuyabilecekleri evlerde yaşamalarını istiyoruz” dedi. “Çocuklarınıza tabut bırakacağınıza konut bırakın” diyen Göksu, konuşmasının ardından dinleyicilerden gelen kentsel dönüşümle ilgili soruları da cevapladı.

Bir dinleyicinin “Oruç Reis Mahallesi’nde kirada oturanlar için kentsel dönüşüm projeniz var mı?” sorusuna Göksu, “ Üretilen konutlarda bir fazlalık söz konusu olursa, kiracılara da kira öder gibi daire verilebilir mi diye bunun üzerine  çalışıyoruz” diye cevapladı. Göksu, Hasip  Dinçsoy İlköğretim Okulu’nun nereye taşınacağını soran bir başka dinleyiciye ise;  söz konusu okulun Menderes Mahallesi’nde yapılacak yeni bir okula taşınacağını söyledi. Göksu, “Esenler’deki tamirci esnafının kaldırılmasıyla ilgili kesin bir karar var mı?” sorusunu da şöyle cevapladı:

“Normalde hemen kaldırılması gerekiyor. Bunlar tasfiyeye tabi iş kollarıdır. Ana arterlerde tamirci kalmayacak. Ara sokaklara taşınabilirler;  ama ara sokakta hangi dükkâna taşınacaklarsa mutlaka belediyeden bilgi alsınlar, boşuna masraf etmesinler. Çünkü her taşındıkları yerde bir standart isteyeceğiz. Kimseyi mağdur etmek gibi bir düşüncemiz yok. Ana arterde tamirci kalmayacak.” Göksu, “Tuna ve Havaalanı mahallelerinde kentsel dönüşüme dair bir çalışma var mı?” şeklindeki sorulara da fizibilite aşamasında çalışmaların olduğunu söyledi. Çiftehavuzlar Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili bilgi veren Göksu, buradaki inşaatların da yakında başlayacağını belirtti. 

Vatandaşlara özel departman kurulacakGöksu, kentsel dönüşüm projelerinden yararlanmak isteyenler vatandaşların Esenler Belediyesi’ne müracaat edebileceklerini vurgulayarak, kısa bir zaman içinde kentsel dönüşümle ilgili Esenler Belediyesi’nde bir departman kurulacağını ve vatandaşların bu departmanı ziyaret ederek kentsel dönüşümle ilgili müracaatlarını yapabileceklerini kaydetti. Yapılan tüm müracaatların kayıt altına alınarak değerlendirileceğini vurgulayan Göksu,  “Yapılan müracaatlar doğrultusunda, hangi bölgede talep fazla ise kendimize uygun projeyi geliştirecek ve uygulayacağız” dedi. Göksu, bazı denetim firmalarının vatandaşa giderek “Esenler Belediyesi ile anlaşmamız var. Binanızın deprem dayanıklılık testini yapalım” diye Esenler Belediyesi’nin ismini kullananlara karşı vatandaşları da uyararak, “Şu anda belediye olarak bizim herhangi bir denetim firması ile anlaşmamız yok. Saydığım 4 noktanın dışında da şu anda dönüşüm yapmıyoruz” dedi.

Arkasında değil, karşısında oluruz Göksu, vatandaşların sorularını cevapladıktan sonra Esenler Belediyesi’nin  kendi vatandaşının aleyhine olacak hiçbir projenin arkasında durmayacağını ve hiçbir projeyi de  gerçekleştirmeyeceğine dikkat çekerek, sözlerin şöyle tamamladı:“Biz bu milletin bedduasını almak için değil, duasını almaya geldik. Ben babamın, annemin ya da çocuklarımın hukukunu nasıl koruyorsam Esenler’deki her bir annenin ve babanın da hukukunu korumak zorundayım. Esenler’de tebessüm eden çocuk beni de tebessüm ettirir. Ne zaman hangi konuda sıkıntıları varsa kapımız her zaman açık. Biz bu milletle gönül köprüsü kurmuşuz. Biz onlarla beraber olduğumuz için mutluyuz. Biz Esenler’e hangi yatırımı yaparız, neyi sunarız bunun peşindeyiz. Esenler halkı şunu çok iyi bilsin ki, Esenler Belediyesi olarak kendi vatandaşının aleyhine olacak hiçbir projenin arkasında durmayız, tam tersine karşısında oluruz” dedi.

 

Diğer Haberler