Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Mart 2012

ABONE OL

Göksu, Kadın Köşe Yazarlarını Ağırladı

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kadın köşe yazarlarıyla ilçedeki kadın istihdamına yönelik projeleri konuşmak için bir araya geldi

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kadın köşe yazarları ile ilçedeki kadın istihdamına yönelik projeleri konuşmak için bir araya geldi.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen, işveren ve çalışan kadının güvenliğini esas alan mesleki eğitim modeli ve istihdam projesi Kadını Destekleme ve Eğitim Modeli (KADEME)nin ve ilçede yürütülen diğer tüm projelerin konuşulduğu yemek samimi bir ortamda gerçekleşti. Yemeğe Sabah Gazetesi yazarı Sevilay Yükselir, Habertürk Gazetesi yazarı Nihal Bengisu Karaca, Star Gazetesi Açık Görüş Eki editörü Halime Kökçe, Rota Haber yazarı Meryem Gayberi, Milat Gazetesi yazarı Demet Tezcan, Yeni Şafak Gazetesi yazarları Büşra ve Kübra Sönmezışık kardeşlerle Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Avukat Özlem Topal ve KADEME Projesi danışmanı Sare Aydın katıldı.

“Kariyer Merkezimiz çalışma bakanlığına model oldu”

Keyifli bir ortamda gerçekleşen yemekte Türkiye’nin önde gelen kadın köşe yazarları, Esenler hakkında merak ettikleri her şeyi başkan Göksu’ya sorma fırsatı buldu. İlçede kadına yönelik hayata geçirilen projelerin anlatıldığı slayt gösterisi eşliğinde başlayan yemekte projelerle ilgili davetlilere bilgi veren Göksu, “ iyilik kapısı diye adlandırdığımız EDİM Hayır Market ödül aldı, Esenler Kariyer Merkezi ESKAM çalışma bakanlığına model oldu” diyerek ilçede hayata geçirilen her bir projenin sadece ilçe içinde değil tüm Türkiye’de ses getirdiğini ifade etti. Esenler’in her atılan adımda teşekkür alınan bir ilçe olduğunu söyleyen Göksu, “yapılan tüm hizmetlerin duayla ve teşekkürle karşılık bulması çok güzel bir duygu” dedi. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Esenler Belediyesi tarafından kadınlara eğitim ve sonrasında istihdam imkânı sağlayıp, kadınların ekonomik özgürlüğü ile birlikte kadına şiddeti önleyici bir fonksiyon sağlayarak kadın istihdamında yeni bir çığır açan KADEME Projesi hakkında da konukları bilgilendiren Göksu, aile içerisinde yaşanan küçük ya da büyük problemlerin çözümüne yönelik evli çiftlere danışmanlık hizmetleri veren Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’nin de  (ESAYDAM) kadınlar için öneminin çok büyük olduğunu vurguladı.

 

“Hayata dair ne varsa onun bir karşılığı burada”

Kadın istihdamına yönelik projeler hakkında davetlilere bilgi veren ve davetlilerle projeler hakkında karşılıklı görüş alış verişinde bulunan Göksu, daha sonra ilçede hayata geçirilen sosyal projelerden de bahsetti. Esenler’de yediden yetmişe herkese yönelik bir proje olduğunu söyleyen Göksu, sosyal yardım işleri tarafından başlatılan “365 gün 365 çocuk” adlı projeyle her gün bir çocuğun hayatındaki keşkeyi gerçekleştirdiklerini ifade etti. Göksu, “keşke annem iyileşse, keşke lunaparka gidebilsem gibi bir birinden farklı ve değişik keşkeleri olan çocukların keşkelerini gerçekleştirmek için hayata geçirdiğimiz bu proje bizim için büyük önem taşıyor. Çocuklar bizim geleceğimiz. Onların hayatlarında keşkeler olmamalı ” diyerek çocukların geleceğe umutla bakması gereken yarınlarımız olduğunu hatırlattı. Çocuklar için olduğu kadar yaşlılar içinde de hayata geçirilen projelerin olduğunu anlatan Göksu, “ilçede yaşayan yaşlılara yeni bir yaşam alanı sunmak için açtığımız ikinci bahar, ev işlerini göremeyen bakıma muhtaç ve yaşlı vatandaşlarımız için başlattığımız yalnız değilsiniz gibi projelerimizde sosyal belediyecilik adına yaptığımız çalışmalardan sadece birkaçı. Hayata dair ne varsa onun bir karşılığı burada.” diyerek sözlerini tamamladı.

“Esenler’de gerçek manada sosyal belediyecilik yapılıyor”

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun ilçede hayata geçirilen projeler hakkında verdiği bilgileri büyük bir dikkatle dinleyen ve projeler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak adına sorular soran davetlilerden Star Gazetesi Açık Görüş Eki editörü Halime Kökçe, ilçede uygulanan projelerle ilgili duyduklarından sonra  “ sizin burada yaptığınız yurt dışında bizim hep duyduğumuz ve gördüğümüz ancak ülkemizde gerçek manada bir türlü hayata geçirilemeyen sosyal belediyecilik anlayışının uygulamaya geçirilmiş hali” diyerek ilçede uygulanan projelere olan beğenisini dile getirdi.

 

Diğer Haberler