Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Haziran 2013

ABONE OL

Göksu İnşaatçılara Dönüşümü Anlattı

İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin düzenlediği “Kentsel Dönüşüm Yasası Pratiği ve Finansman Çözümleri Semineri”ne katılan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında inşaatçılara bilgi verdi ve onları Esenler’e davet etti.

İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin düzenlediği “Kentsel Dönüşüm Yasası Pratiği ve Finansman Çözümleri Semineri”ne katılan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında inşaatçılara bilgi verdi ve onları Esenler’e davet etti.

İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin düzenlediği “Kentsel Dönüşüm Yasası Pratiği ve Finansman Çözümleri Semineri” Gayrettepe Dedeman Otel’de gerçekleştirildi. İNDER Yönetim Kurulu, dernek üyeleri ve inşaat sektörünün temsilcilerinin katıldığı seminerin açış konuşmasını İNDER Genel Başkanı Nazmi Durbakayım yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol’un da katıldığı toplantıda, Durbakayım derneklerini oda statüsüne kavuşturmak istediklerini söyledi. İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sürdürülebilir kentsel dönüşümün önemine vurgu yaptı. Dönüşüm projelerinin kendi kendini finanse ettiğini söyleyen Durbakayım, bu kapsamda 2007’de yürürlüğe giren ve pratiğe geçirilmeyen mortgage yasasına dikkat çekti.Daha sonra kürsüye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, imar artışlarını engelleyeceklerini belirterek, “Biz imar artışına karşıyız. Çıkardığımız yönetmeliklerde buna uygun davranıyoruz. İmar artışlarını engelleyeceğiz. Sayın başbakanımız da bizi destekliyor” dedi. Kentsel dönüşümü imar artışı yapmak için gerçekleştirmediklerini ifade eden Bayraktar,  “Kentsel dönüşüm yasası imar artışı için çıkarılmış bir yasa değildir. Fakat dönüşümü yaparken bazı düzenlemelere izin verebiliriz” diye konuştu.

GÖKSU VE EROL’A ÖVGÜ Bakan Bayraktar, seminerdeki konuşması sırasında da, “Aramızda kentsel dönüşümde büyük başarılar kazanmış belediye başkanlarımız var. Esenler Belediye Başkanımız ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanımız kentsel dönüşümde son derece başarılı oldu ve ben kendilerine teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum, bundan sonra da başarılarının devamını diliyorum” dedi. Konuşmasının ardından İNDER Genel Başkanı Nazmi Durbakayım Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a şükran plaketi takdim etti.Seminerin ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, Denge İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Geniş’in moderatörlüğünde ilçelerindeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

HAYAT KURTARMA MESELESİ

Kentsel dönüşüm çalışmalarının inşaat yatırımcılarının yönünün değişmesine yol açacağına belirterek konuşmasına başlayan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Bu sebeple sizler kentsel dönüşüm çalışmalarını ciddi şekilde takip etmelisiniz” tavsiyesinde bulundu. Türkiye’nin kentsel dönüşüm konusunda tarihi bir tecrübesinin bulunmadığının altını çizen Göksu, “Bunu başarı ile gerçekleştiren ülkeler var. Bunlardan birisi Fransa. Mesela Paris dönüşümü 17 yılda gerçekleştiriyor. İspanya’da Barcelona 30 yılda tamamlıyor. Ancak bunların hiç birisinde biz de olduğu gibi can güvenliği kentsel dönüşüm sebepleri arasında yer almıyor. Bizde ise can güvenliği birinci sırada. Kentsel dönüşümü bir hayat kurtarma meselesi olarak görüp daha hızlı hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu.

TOPLUMSAL TALEBE DÖNÜŞTÜ

Kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için devlet aklı, siyasi akıl ve toplumsal aklın ortak hareket etmesi gerektiğini kaydeden Göksu, “Devlet aklı bu konuda kararlı. Siyasi akıl ise Van depreminden sonra iyi niyet gösterdi. Ancak, sonradan (rantsal dönüşüm) iddiasıyla süreci baltalama eğilimi gösterdi. Toplumsal akıl ise çok iyi. Esenler’de yürüttüğümüz kentsel dönüşüm bölgelerinde halkın onayı en az olan yerde yüzde 88. Çünkü biz yılmadık, usanmadık gidip vatandaşa anlattık. Sabırla, samimiyetle, şeffaflıkla anlattık ve halkın katılımcılığını sağladık. Önceden kamu talebi olarak başlayan kentsel dönüşüm şimdi toplumsal talebe döndü” dedi.

 

ESENLER’E GELİN

Esenler’in 500 bin nüfuslu büyük bir ilçe olduğunu, 27 bin binadan 15 bin tanesinin imar dosyasının bulunmadığını, 126 bin bağımsız bölümün yüzde 85’inin 20 yaş üstü olduğunu anlatan Göksu, “Zeminde problemimiz yok. Ancak yapı stoğumuz çok kötü. Bu sebeple Esenler’in acilen dönüşmesi gerekiyor. Şu anda 6 bölgede kentsel dönüşümü başarı ile yürütüyoruz. İlk etap konutları teslim ettik. İkinci etap konutları da Ramazan sonunda teslim edeceğiz. İnşaatçılar olarak sizleri de katkı sunmak üzere Esenler’e davet ediyorum” şeklinde konuştu.  Konuşmasının ardından İNDER Genel Başkanı Nazmi Durbakayım, seminere katkılarından dolayı Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya bir şükran plaketi takdim etti.  Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Erhan Erol da, Gaziosmanpaşa’da gerçekleştirilen “Yerinde Kentsel Dönüşüm” projesini anlattı.

Diğer Haberler