Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Ekim 2011

ABONE OL

Göksu’dan projeli cevap

Esenler Kent Konseyi’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Esenler Belediye Başkanı Göksu, “Millete neyin sözünü verdiysek, bugün söz verdiklerimizin en az 3 kat daha ilerisindeyiz” dedi.

Esenler’deki sorunları tartışmak ve çözüm önerilerini sunmak amacıyla çalışmalarını yürüten Esenler Kent Konseyi’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.  Toplantıda; komisyonların oluşumu ve komisyon üyelerinin seçimleri yapıldıktan sonra Doğal Afet ve Arama Kurtarma Ekibi’nin oluşturulması konusunda çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Kent Konseyi’nde yapılan eleştirilere ilçede yürütülen projelerle cevap verdi. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen Kent Konseyi’nin Olağan Genel Kurulu Toplantısı Kent Konseyi Başkanı ve Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya’nın başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu,  Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan ile ilçede faaliyet gösteren siyasi partilerin temsilcileri, yerel derneklerin sorumluları, muhtarlar, kanaat önderleri ile çok sayıda Kent Konseyi üyesi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan toplantıda Kültür- Sanat, Çevre ve Trafik,  Yaşlılar ve Engelliler,  Doğal Afetler ve Esnaf Komisyonu olmak üzere 5 komisyon oluşturulduktan sonra komisyon üyeleri seçildi. Toplantının gündem maddesi olan Doğal Afet ve Arama Kurtarma Ekibi’nin oluşturulması konusunda da fikirlerini dile getiren Konsey üyeleri,  ilgili komisyondan gereken çalışmaların yapılmasını istedi. Toplantıda konuşan CHP Esenler İlçe Başkanı Şuayip Vardar, Doğal Afet ve Arama Kurtarma Ekibi’nin Esenler için çok gerekli olduğuna dikkat çekerek, doğal afetlerde kullanılmak üzere araç ve gereçlerin arttırılması gerektiğini söyledi.  Konseyde konuşan MHP İlçe Başkanı Ahmet Fidan da çeşitli konularda eleştirilerini dile getirdi. Siyasi ağırlı konuşması dikkati çeken Fidan’ı uyaran Esenler Kent Konseyi Başkanı Ömer Çetinkaya, “Burada Esenlerle ilgili proje ve önerilerinizi dile getirin. Burasını siyasi bir arenaya çevirmeyelim” uyarısında bulundu. Toplantıda kısa bir konuşma yapan Esenler Kızılay ilçe Başkanı Kenan Genç, görevinden affını isteyerek, Kent Konseyi’ne ve Esenler Belediyesi’ne çalışmalarında başarılar diledi.

Hukukumu koruyacağım

Konsey üyelerinin ardından toplantıda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, konuşmasına yapılan eleştirilere yanıt vermeyerek, “Burasını siyasi  bir arenaya dönüştürmemek adına cevap vermiyorum” dedi. Esenler Belediyesi ve kendi aleyhine yönelik yerel basında yer alan haberlere ilişkin açıklama yapan Göksu, “Yerel medya olmak insanların onuruna laf atmak anlamına gelmez. Özel şantaj siteleri kuracaksın,  başkalarına gidip siteler kurduracaksın, sonra biz duracağız yok böyle bir şey. Önce ben kendi hukukumu koruyacağım. Kendi hukukumu koruyamadığım yerde Esenler halkının hukukunu nasıl koruyacağım?” diye sordu.  “Hepiniz adına Esenler için bir şey üretiyoruz” diyen Göksu, Esenler Belediyesi’nin 2009 yılından bu yana bütçesinin sürekli arttığına dikkat çekerek konuşmasına devam etti ve 2009 yılında 92 trilyon olan Esenler Belediyesi bütçesinin 2010 yılında 98 trilyon, 2011 yılında 124 trilyon,  2012 yılında da bütçenin 175 trilyon olarak gerçekleşeceğini söyledi.“Yanlışın olduğu yerde ekonomik grafik bu kadar yükselir mi?” diyen Göksu, Esenler’in tarihinde ilk defa yüzde 85 bütçe gerçekleştirildiğini vurgulayarak,  2010 yılında İstanbul’un 39 ilçesi içinde bütçesi fazla veren iki ilçeden birinin Esenler olduğunu hatırlattı.

Söz verdiklerimizin 3 kat ilerisindeyiz

Siyasetçiyi bağlayan şeyin siyasetçinin sözü olduğunu söyleyen Göksu, “ Bugün gönül rahatlığıyla şunu söylüyorum. Millete neyin sözünü verdiysek, bugün söz verdiklerimizin en az 3 kat daha ilerisindeyiz. Bizi Esenler halkına mahcup etmeyen Cenab-ı Hakka şükrediyoruz. Esenler halkına da teşekkür ediyoruz. Esenler halkı gerçekten muhteşeme bir halk.  Elini tuttuğunuzda size elektrik veren, sizi elektriklendiren,  heyeacalandıran, sizi tebessüm ettiren, heyecanınıza heyecan katan, attığınız her adım karşısında size dua eden insanların olduğu bir topluluk.” dedi. Esenler’de birincil öncelikle sorunların hepsinin yoluna girdiğini belirten Göksu, 16 mahalleden oluşan Esenler’de toplam 30 kilometre uzunluğunda elektrik kablosunun yerin altına alındığını söyledi. Yeni bir çalışmayı daha başlattıklarını söyleyen Göksu, bütün mahallelerin altyapısını bitirmek  (yol düzenlemesi, kaldırım düzenlemesi, kaldırım işgallerini kaldırmak) için harekete geçtiklerini kaydetti.  İlk projeyi Yavuz Selim Mahallesi’nde başladıklarını söyleyen Göksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile birlikte ortaklaşa yapacakları çalışma ile bazı mahalleleri trafikten arındıracaklarını söyledi. İlk uygulamayı Yavuz Selim Mahallesi’nde yapmaya başladıkların anlatan Göksu, Yavuz Selim’in tamamen trafiğe kapacaklarını söyledi. Bu proje için mahalle halkıyla bir anket yaptıklarını ve halkın yüzde 74’ünün projeyi desteklediğini söyleyen Göksu, proje tamamlandığında; Yavuz Selim Mahallesi’nde herkesin aracını park edeceği park alanları da dahil olmak üzere yolların ve kaldırımların düzenlenmiş olacağını ve sadece ambulansın veya çöp aracının geçeceği yol alanı bırakacaklarını ifade etti. Proje tamamlandıktan sonra yine İBB ile birlikte yapılan anlaşma gereği yeni bir projeye imza atacaklarını vurgulayan Göksu, İBB’nin  ilçedeki toplam bin 307 cadde ve sokağın bütün projelerini yapacaklarını kaydetti. Esenler’de yol ve teretuvar düzenlemesi için gereken para miktarının yaklaşık 80 trilyon olduğuna dikkat çeken Göksu, İBB’nin bu konuda kendilerine ciddi destek verdiğini söyledi. Göksu, Atışalanı Caddesi ve Çinçin Deresi için de farklı projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

İki yılda 4 bin 750 kişiye iş

Hayata dair ne varsa Esenler Belediyesi’nin onunla ilgili bir düzenleme yaptığını belirten Göksu, Esenler’de hayata geçen projeleri de hatırlatarak Edim Hayır Market aracılığıyla her ay 2 bin yoksul ailenin ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Esgev (Eseler Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi) ile binlerce öğrenciye hizmet verdiklerini, ESKAM Kariyer Merkezi ile 2 yılda 4 bin 750 kişiye iş ve aş olduklarını, Esaydam (Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi) ile bir çok aileye rehberlik alanında hizmet verdiklerini, Güzel Esenler projesi ile Esenler’i daha da güzelleştirmeye başladıklarını söyledi. Göksu’nun ardından konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise; Esenler’in gelişmeye devam eden bir ilçe olduğunu belirtti. Toplantıda görüşülen doğal afet ve arama kurtarma ekibinin oluşturulması konusuna dikkat çeken Madenoğlu, yeni bir çalışma ile ilgili muhtarlara seslenerek, “Bu konuda sizlere büyük görevler düşüyor. Her mahalleden mükellefler belirlemenizi istiyoruz. Bu mükellefler, doğal afetlerle ilgili çalışmalar yapacaklar” dedi. Esenler’deki en büyük sorunun eğitim sorunu olduğunu belirten Madenoğlu, okul sıkıntısı konusunda Esenler Belediyesi’nin kendilerine ciddi anlamda destek verdiklerini söyledi. 

Diğer Haberler