Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Şubat 2018

ABONE OL

Göksu’dan Kentsel Dönüşüm Reçetesi

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde, dönüşümde toplumsal aklın inşası için faizsiz para desteği ve imar artışı olmadan çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde, dönüşümde toplumsal aklın inşası için faizsiz para desteği ve imar artışı olmadan çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, kentseldönüşümsürecini daha iyi bir şekilde anlatmak amacıyla Swiss Hotel’de düzenlenen 5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı.

DÖNÜŞÜM İLE GEÇMİŞİN TAMİRİNİ YAPIYORUZ

“Bizler kentsel dönüşüm ile geçmişin tamirini yapıyoruz şu anda” diyen Başkan Göksu, “Kentsel dönüşüm ile geçmişin tamirini yaparken de kolay bir süreçten geçmiyoruz. İstanbul’da kentsel dönüşümün en zor olduğu ilçelerin başında geliyoruz ama bu dönüşümü yaparken özellikle toplumsal aklın inşasında çok önemli bir mesafe kat ettik” dedi.

YAKLAŞIK 100 BİN KONUTUN DÖNÜŞMESİ GEREKİYOR

Esenler’de acilen dönüştürülmesi gereken konut sayısını da açıklayan Göksu, “Esenler’de 154 bin 722 bağımsız bölüm var. Bunun 98 bin 981 tanesinin mutlak suretle yenilenmesi gerekiyor. Şu anda riskli 43 bin 374 konutun bir kısmı yıkılıp yapıldı ve bir kısmı yıkım aşamasında. Bu konutların büyük bölümünü dönüşüm aşamasına getirdik. Şu anda ivedilikle dönüştürmemiz gereken 45 bin ile 60 bin arasında riskli konut yapımız var” diye konuştu.

TOPLUMSAL AKLIN İNŞASI İÇİN SEFERBER OLALIM

Kentsel dönüşümde toplumsal aklın inşası konusunun önemine dikkat çeken Başkan Göksu, şu ifadeleri kullandı:

“Kentsel dönüşüm kavramı siyasete malzeme edilerek sıkıntı haline getirilebiliyor. Bizim kentsel dönüşümde toplumsal aklın inşası konusunda hepimiz seferber olmalıyız. Kentsel dönüşüm ile ilgili çıkacak yasal mevzuatlarda faizsiz para desteği çıkmasını sayın bakanlarımızdan bekliyoruz. Faizsiz para desteği çıkarsa kentsel dönüşümde büyük bir mesafe kat edebiliriz. Eğer imar artışı ile devam edersek İstanbul’u yaşanmaz hale getiririz. Kentsel dönüşümde imar artışı olmadan çalışmalarımızı yapmamız gerekiyor ki bu en doğru yöntemdir. Bunu yapmak için de kaynak gerekiyor. Bu kaynağı ortaya çıkarmak için mutlak surette devletimiz de ciddi sübvanse yapıyor.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkan YardımcısıMehmet Özçelikolmak üzere inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerinin katıldığı kongrede Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm çalışmalarındaki başarısından dolayı ödüle layık görüldü.

Diğer Haberler