Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Kasım 2012

ABONE OL

Gökkuşağı Arkadaşları Esenler’de

Kültürler arası diyalog ve kaynaşmayı sağlamak için yürütülen AB destekli eğitim projesi kapsamında İspanya, İtalya, İngiltere, İrlanda, İskoçya, Belçika, Polonya, Bulgaristan, Romanya ve Litvanya olmak üzere toplam 11 ülkenin okul temsilcisi öğretmenler Esenler’e geldi.

Kültürler arası diyalog ve kaynaşmayı sağlamak için yürütülen AB destekli eğitim projesi kapsamında İspanya, İtalya, İngiltere, İrlanda, İskoçya, Belçika, Polonya, Bulgaristan, Romanya ve Litvanya olmak üzere toplam 11 ülkenin okul temsilcisi öğretmenler Esenler’e geldi.

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı (COMENIUS) kapsamında hayata geçen A Rainbow of Friendship (Gökkuşağı Arkadaşlığı) Projesinin Türkiye’deki temsilcisi Esenler Hasip Dinçsoy  İlk Okulu ve Ortaokulu, dünyanın dört bir yanından gelen okulların temsilcisi öğretmenleri Esenler’de ağırladı. Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde projenin tanıtımı için düzenlenen programa; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mecit Albayrak, Esenler Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kürşat Gülrenk, Hasip Dinçsoy İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Recep Özkan ve İspanya, İtalya, İngiltere, İrlanda, İskoçya, Belçika, Polonya, Bulgaristan, Romanya ve Litvanya olmak üzere toplam 11 ülkeden birer okul temsilcisi öğretmen katıldı. Programda konuşan Esenler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mecit Albayrak, COMENİUS programı hakkında bilgi vererek öğrenciler ve eğitim personeli arasında kültür ve dil çeşitliliği hakkında bilgi ve anlayış oluşturmayı, işbirliğini güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR

Albayrak’ın ardından konuşan Esenler Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kürşat Gülrenk  ise; 11 ülkenin okul temsilcilerini Esenler’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kültürler arası kaynaşmayı ve diyaloğu sağlayan COMENIUS projesinin önemine de değinen Gülrenk, programa katılan okulların temsilcilerine eğitim hayatında başarılar diledi. Son konuşmayı yapan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da Comenius programı ile dünyanın dört bir yanından gelen okulların temsilcileriyle bir arada olmaktan mutlu olduğunu belirterek, “Burada çok elit bir tabakanın içindeyiz. Bütün insanların geleceği iyi yetişmiş nesillere bağlıdır. Bunu da gerçekleştirecek olanlar öğretmenlerimizdir” dedi. Avrupa Birliği (AB) destekli bir eğitim projesi olan COMENIUS projesinin uluslararası işbirliğini teşvik ettiğini söyleyen Madenoğlu,  Avrupa Birliği’nin de önemine dikkat çekerek, Türkiye’nin AB’ye üye olmasa da AB’nin bir üyesi gibi üzerine düşen görevleri fazlasıyla yapma gayretinde olduğunu ve projeler ürettiğini söyledi. İstanbul hakkında da yabancı misafirlere bilgi veren Madenoğlu, İstanbul’un tarihin ve dünyanın en önemli şehirlerinden bir tanesi olduğunu vurguladı.

Madenoğlu’nun konuşmasının ve hep birlikte yemeklerin yenmesinin ardından Esenler Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kürşat Gülrenk, davetlilere günün anısına Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu adına çeşitli hediyeler takdim etti. Program, hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi. Misafir öğretmenler, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı gibi şehrin tarihi ve turistik mekanlarını da gezdikten sonra ülkemizden ayrılacak.

Diğer Haberler