Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Nisan 2016

ABONE OL

Göçmen Çocuk İçin Bir Şehir

Esenler Belediyesi, göçmen çocukların geleceği için "Göçmen Çocuk İçin Bir Şehir" çalıştayında yer aldı.

Esenler Belediyesi, göçmen çocukların geleceği için “Göçmen Çocuk İçin Bir Şehir” çalıştayında yer aldı.

Esenler Belediyesi Kadın, Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü, Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Balıkesir Çocuk Köyü’nde gerçekleştirilen “2. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi” öncesi “Çalıştay ve Çocuk Şenliği” etkinliklerine katıldı. Mülteci akınının sosyolojik ve ekonomik etkileri alanında önemli çalışmalara imza atan akademisyenler, yerel yönetim çalışanları, çocuklar ve etkinliğe katılan göçmen çocuklar iki ayrı oturum halinde gerçekleştirdiği çalıştaylarda; göçmen çocukların entegrasayonu ve geleceği için çözüm önerileri geliştirildi.

GÖÇMEN ÇOCUK İÇİN BİR ŞEHİR

Marmara Belediyeler Birliği üyesi bir çok belediyen çalışanlarının, akademisyenlerin katıldığı ve belediye çocuk meclisi üyesi çocukların da yer aldığı Çocuk Çalıştayı’nda, UNİCEF tarafından getirilen göçmen çocukların kaynaşması sağlandı. Belediyelerin çocuk meclisi üyelerinin temsilcileri ile birçok etkinliğe katılan göçmen çocuklar, Çocuk Çalıştayı’nda da ortak fikirler geliştirdiler. Göçmen çocuklar için daha yaşanabilir bir ortam sağlanması adına akademisyenlere ve yerel yönetim çalışanlarına fikir oluşturabilecek önerilerde bulundular. UNİCEF yetkilileri çocukların bu önerilerini bir rapor halinde, 30 Nisan 2016’da Harbiye Açık Müze’sinde tüm katılımcılara sunacak.

ÇOCUK OYUNLARI OYNANDI

Etkinliğe katılan Belediyelerin çocuk meclisi temsilcilerinden oluşan çocuklar ile göçmen çocuklar, gündüz Balıkesir Çocuk Köyü’nde eğlendiler, akşam da yemekte bir araya gelerek güzel bir gün geçirdiler. Yüzlerce çocuğun katıldığı etkinliklerde “Yağ Satarım Bal Satarım”, “Sek Sek”, “Mendil Kapmaca”, “Yakar Top” gibi geleneksel çocuk oyunları oynandı. Etkinliklerde Balıkesir Belediyesi öğrencilerinden oluşan müzik grubunun verdiği canlı, mini konser de davetlilerden büyük alkış topladı.

KONGRE 29-30 NİSAN’DA

“Göçmen Çocuk İçin Bir Şehir” konulu Yetişkin Çalıştayı’nda ana tema olarak belirlenen; “Psiko-sosyal Destek ve Sosyal Uyum”, “Çalışma/Erken Yetişkinlik”, “Şehir ve Belediye Hizmetleri ve Eğitim” konuları üzerinde gün boyunca tartışıldı. Doç. Dr. M. Murat Erdoğan moderatörlüğünde, Balıkesir Üniversitesi öğretim üyeleri, belediye çalışanları ve Esenler Belediyesi yetkililerinin katıldığı çalışayın öğleden önceki oturumunda sorunlar tespit edildi. Öğleden sonraki oturumda ise çözüm önerileri geliştirildi. Çalıştayın sonuç raporu ve “2. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi” 29-30 Nisan tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Diğer Haberler