Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Eylül 2011

ABONE OL

Gezelim, görelim, öğrenelim

Esenler’de her yaştan insana hiçbir ücret almadan çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılma imkânı sunan ESEV (Esenler Sanat Evi), kursiyerlerin eğitimlerini tamamlayıcı gezi programları da düzenlemeye başladı.

Esenler’de her yaştan insana hiçbir ücret almadan çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılma imkânı sunan ESEV (Esenler Sanat Evi), kursiyerlerin eğitimlerini tamamlayıcı gezi programları da düzenlemeye başladı.

Kapılarını açtığı günden bu yana kursiyerlerine bağlamadan piyanoya, flütten gitara, kanundan kemana kadar çok sayıda sanat dalında alternatifler sunan ESEV’de (Esenler Sanat Evi) eğitim amaçlı gezi programları da gerçekleştirilmeye başlandı. Toplam bin 283 kursiyerin eğitim gördüğü ESEV’de eğitim alan  kursiyerlerin derslerini tamamlayıcı nitelikte gerçekleşen tarihi ve kültürel gezi programının ilk adresi ise; Tophane’de bulunan İstanbul Modern Müzesi oldu.

“Gezelim, görelim, öğrenelim” konsepti çerçevesinde gerçekleşen gezi programına katılan toplam 17 kursiyer,  hem arkadaşlarıyla beraber hoşça vakit geçirip stres attı,   hem de yeni şeyler gördü, yeni bilgiler edindi. Esenler Belediyesi’ne ait servis araçlarıyla müzeye götürülen kursiyerler, rehber öğretmenleri eşliğinde müzede açılan “Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar” sergisi ile “Tekinsiz Karşılaşmalar” adlı fotoğraf sergisini gezdi.  Sergideki her bir eseri büyük bir hayranlıkla inceleyen kursiyerler, merak ettikleri eserleri yakından görme fırsatı buldu.

Gezerek öğrendilerGeziler sırasında oldukça hoş vakit geçiren kursiyerler, bir çok konuda da fikir sahibi oldular. Müzede, Türkiye’de üretilen modern ve çağdaş sanatın başlangıç evresinden bugüne geçirdiği süreçle ilgili sanatçıların yaptıkları çalışmaları yakından izleyen kursiyerler, sergi mekânındaki eserlere eşlik eden metinleri de dikkatlice incelediler. Sanat eserinin hayatın bir parçası olduğunu ve onu kuşatan etkileşimlerle birlikte ilerlediğini hatırlatan metinler ile 20. yüzyılda Türkiye’de yaşanan sanatın tarihsel dönüşümünü işaret eden belgeler ile ilgili merak ettikleri soruları öğretmenlerine soran kursiyerler, modern ve çağdaş sanat hakkında yeni şeyler öğrendiler.

Kursiyerler, Türkiye’den genç kuşak 6 kadın sanatçının son dönem çalışmalarına yer verildiği  “Tekinsiz Karşılaşmalar” adlı fotoğraf sergisindeki her bir fotoğrafa da merakla ve ilgiyle inceledi. Gezi sonrasında İstanbul Modern Müzesi’ni çok beğendiklerini dile getiren kursiyerler, bu tür gezilerin devam etmesini isteyerek,  kendilerine bu imkânı sağlayan Esenler Belediyesi’ne teşekkür etti ve mutlu bir şekilde müzeden ayrıldılar.

 

Diğer Haberler