Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Ocak 2019

ABONE OL

Gençliği Fütüvvet Kurtaracak

"Siyaset ve Ahlâk Okumaları"nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, "Günümüzde gençlerimiz hacklenmiş durumda. Bundan kurtuluş yolu ise fütüvvetin hayatımıza tekrar yerleşmesiyle olacak" dedi.

“Siyaset ve Ahlâk Okumaları”nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, “Günümüzde gençlerimiz hacklenmiş durumda. Bundan kurtuluş yolu ise fütüvvetin hayatımıza tekrar yerleşmesiyle olacak” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Siyaset ve Ahlâk Okumaları” programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Programda konuşan İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İslamiyet’in ilk asırlarında ortaya çıkan ve Osmanlı döneminde zirveye ulaşan ‘fütüvvet’ kavramı üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

Fütüvvetin günümüz dünyasında uzaklaşılan birçok değeri içinde barındırdığını ifade eden Şentürk, “Ahlâk, cesaret, özgüven üzerine kurulu bir sistemdir fütüvvet, Peygamber Efendimiz’in ahlâkı demektir. Kimi düşünürlere göre ise kelime anlamı olarak; tasavvuf, ahlâk, nefis terbiyesinde basamak olarak da ifade edilir” dedi.

PEYGAMBERLER FÜTÜVVET ÖRNEKLERİDİR

Fütüvvetin hayatımıza yerleşmesi gerektiği ve özellikle gençlerin kültürü, ahlâkı üzerinde etkili bir öğreti olduğuna değinen Şentürk, “Günümüzde gençler bir moda akımına kapılmış gidiyor. Onu giy diyorlar, giyiyor, bunu al diyorlar alıyor. Günümüzde gençlerimiz hacklenmiş durumda. Bundan kurtuluş yolu ise fütüvvetin hayatımıza tekrar yerleşmesi ile olacak. Gençlik; yiğitlik, kahramanlık, cesaret, dürüstlük gibi anlamları ifade ediyor. Fütüvvet düşüncesinde cömert olma, kendinden önce başkasını düşünme ve başkalarının kusurlarını bağışlama gayreti hakim. Her Müslüman genç peygamberleri örnek almalıdır, bütün peygamberler de fütüvvet örnekleridir, Ashab-ı Kehf fütüvvet örneğidir. Peygamber Efendimiz’in Mekke döneminde insanları sabırla İslamiyet’e davet etmesi, cesareti, mertliği, insanların sosyal statüsüne bakmaksızın en güzel davranışı sergilemesi fütüvvete örnek davranışlarındandır. Maalesef Batılılaşma sürecinde gayrimüslimler rol model haline getirildi. Gençlik, gençlik kültürü, gençlik ahlakı nedir bunları gençlere öğretmemiz lazım. Bunlar medeniyetin temelidir” diye konuştu.

Diğer Haberler