Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Kasım 2020

ABONE OL

GENÇLERİN HER BİRİ BAŞKA BİR RENK

Dünyaca ünlü Azerbaycanlı yönetmen Elçin Musaoğlu, Esenler Film Günleri'nin "Ustalık Sınıfı" söyleşisinde konuştu. Musaoğlu, "Dünyanın her yerinde okuyup gelen gençler, milli Azerbaycan sinemasının oluşmasında rol oynayacak" dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği ‘Esenler Film Günleri’ne onur konuğu olarak katılan dünyaca ünlü Azerbaycanlı yönetmen Elçin Musaoğlu sinemaseverler ile “Ustalık Sınıfı” söyleşisinde bir araya geldi. Usta yönetmen, kariyerini ve sinemaya dair bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

SANATÇININ BİR AYAĞI KENDİ TOPRAĞINDA OLMALI

Sanatçıların kendi topraklarıyla ve coğrafyalarıyla olan ilişkilerinin önemine değinen Azerbaycanlı yönetmen Elçin Musaoğlu, “Toprak çok önemlidir. Bizde bir laf  vardır, ‘Çocukken göbeğinin kanı nereye düşmüşse orası senin vatanındır’ diye. Sanatçının bir ayağının kendi toprağında olması gerekir. Doğduğum toprağa ve halka yakın olmalıyım, elinden tutmalıyım. Yaptığımız işler, sevgiyi ve hakikati çağırırsa evrenseliz demektir” dedi.

FİLM, GÖRÜNTÜLÜ KİTAPTIR

Musaoğlu, yönetmen olmak isteyen gençlere şu tavsiyelerde bulundu:

“Yönetmen olmak istiyorsanız çok fazla okuyacaksınız. Büyük üstatların kitaplarını okuyarak onların tecrübelerini, kendi tecrübeleriniz yapacaksınız. Film kitaptır, görüntülü kitaptır. Yönetmenlerde her şeyden biraz olmalı. Bu yüzden de çok okumaları gerekir. Ben hep kendi hikâyelerimi çektim. Başkalarının hikâyelerine hürmetle yaklaşırım ama benim olmadığı için kullanmam” şeklinde konuştu.

AZERBAYCAN SİNEMASINDA İYİ ŞEYLER OLUYOR

Azerbaycan’da sinemanın durumunu anlatan Musaoğlu, “Sovyet Dönemi’nden  sonra baskı kırıldı. Birinci Karabağ Savaşı’ndan sonra başka bir sinema dönemi başladı. Benim umudum gençlerde. İkinci Karabağ Savaşı ile gençleri yeniden tanıdım. Şahadete bu kadar sevgiyle gitmek… Her birinin hikâyesi bir film. Hepsi yeni bir edebiyat ve sinema yarattılar. Dünyanın her yerinde okuyup gelen gençler, milli Azerbaycan sinemasının oluşmasında rol oynayacak. Her biri başka bir renk oluşturacak. Bizim gençlerden biri Paris’te Cannes Film Festivali’nde, bir diğeri Oscar’da başarılar elde etti. Azerbaycan sinemasında iyi şeyler oluyor. Nereden gelip nereye gideceklerini bildikten sonra her şey çok iyi olacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN DE YARDIMIYLA DÜŞMANI KOVDUK

Elçin Musaoğlu, Azerbaycan’ın Karabağ zaferi ile ilgili de,”Bütün Azerbaycanlılar gibi ben de çok mutluyum. Kardeş Türk halkına, Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz. Sizin yardımlarınızla düşmanı topraklarımızdan kovduk” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler