Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Kasım 2017

ABONE OL

Gençlere Tarih Ve Kültür Gezileri

Esenlerli gençler, "Tarih ve Kültür Gezileri" ile Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapmış Bursa ve Edirne'yi ziyaret ediyorlar.

Esenlerli gençler, “Tarih ve Kültür Gezileri” ile Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış Bursa ve Edirne’yi ziyaret ediyorlar.

Esenler Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte, gençlere yönelik “Tarih ve Kültür Gezileri” düzenliyor. 16-24 yaş arası gençlerin katıldığı gezilerde Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış Bursa ve Edirne şehirleri ziyaret ediliyor. Aralık ayına kadar devam edecek gezilerle gençlerin tarihlerini bilmeleri ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamaları amaçlanıyor.

DUALARLA UĞURLANIYORLAR

“Tarih ve Kültür Gezileri”ne katılan gençler, hafta sonu sabah namazı sonrası Esenler Dörtyol Meydanı’ndan kalkan otobüslerle yola çıkıyorlar. Yolculuk öncesi gençlere Esenler Belediyesi tarafından çay ve çorba ikramı yapılıyor, ardından Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat tarafından dualarla uğurlanıyorlar.

‘EVLİYALAR ŞEHRİ’NE ZİYARET

Geziler kapsamında gençler Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’da, Osmanlı sivil mimarisinin en görkemli köy yerleşimini günümüze ulaştıranCumalıkızık Köyü’nde kahvaltı ediyorlar. Ardından Bursa’nın tarihi, dini ve kültürel mekânlarını uzman rehberler eşliğinde gezen gençler; Tophane, Saat Kulesi, Saltanat Kapısı, Yeşil Türbe, Emir Sultan Türbesi, Ulu Camii, Kapalı Çarşı ve hanları ziyaret ediyorlar.

OSMANLI’YA BAŞKENTLİK YAPMIŞ EDİRNE’Yİ GEZİYORLAR

Osmanlı’ya başkentlik etmiş Edirne’de tarih ve kültür gezileri yapan gençler, şehrin önemli yerlerini görerek bilgi sahibi oluyorlar. Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” dediği Selimiye Camii’nin yanı sıra Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Beyazıt Külliyesi, Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, Karaağaç ve Lozan Anıtı’nı ziyaret ediyorlar. Bursa ve Edirne’de bol bol dualar eden ve hatıra fotoğrafları çektiren gençler, gittikleri şehre özgü lezzetleri de yerinde tadıyorlar.

Diğer Haberler