Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Eylül 2015

ABONE OL

Gençler İlgi Bekliyor

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetli Müdürlüğü'nün düzenlediği "2. Gençlik Çalıştayı"nda gençler, ortak sorunlarını ve çözümlerini ele aldılar. Gençlerin yaşadığı ortak sorunlar listesinde ise ailelerin ilgisizliği başı çekiyor.

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “2. Gençlik Çalıştayı”nda gençler, ortak sorunlarını ve çözümlerini ele aldılar. Gençlerin yaşadığı ortak sorunlar listesinde ise ailelerin ilgisizliği başı çekiyor.

2015 – 2016 eğitim ve öğretim sezonunda gençlere yöneleceklerini ve bu yılı gençlik yılı olarak açıklayan Esenler BelediyesiKadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, ilçede yaşan 100 bin gencin yaşadığı sorunların çözümü için ikinci kez gençlik çalıştayı düzenledi. Çalıştayda gençler, sorunlarını tartışarak çözüm önerileri sundular. Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştaya; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat ile çok sayıda çalışan ve öğrenci genç katıldı.

ORTAK SORUN: AİLELERİN İLGİSİZLİĞİ

6 saat süren çalıştayda gençler, fikir tepsisi yöntemiyle gençlikle ilgili sorunları ve çözüm yollarını tartıştı. Gençler, “Ailelerin ilgisizliği”, “Ekonomik şartların kötülüğü”, “Sosyal ve kültürel aktivitelerin eksikliği” ve “Yoğun çalışan ebeveynlerin çocuklarına vakit ayıramamaları” konularında sorunlar yaşadıklarını ortaya koydular.

VAKİT AYIRIP İLGİ GÖSTERİLMİYOR

Çalıştaya katılan 17 yaşındaki Yunus Surat, gençlerin yaşadığı aile sorunlarıyla ilgili tespit ve çözüm önerilerinde bulunduklarını belirterek, “Bence aileler genel olarak çocuklarına yeteri kadar vakit ayırıp ilgi göstermiyorlar. Gençlerin yaşadığı herhangi bir sorun karşısında aileler oturup konuşmak yerine baskı yaparak sorunları gidermeye çalışıyorlar” dedi.

EN BÜYÜK SORUN EĞİTİM

20 yaşındaki İbrahim Yetimova ise çalıştayın önemini vurgulayarak, “Gençlerin sorunlarını, gençlerin ağzından duymak daha nitelikli çözümler oluşturur diye düşünüyorum. Çalıştayda gençlerin ailesel, çevresel ve eğitimsel sorunlarını konuştuk. Aynı zamanda da bu sorunlara çözüm önerileri sunduk. Gençlerin en büyük sorunu bence eğitimdir. Gerek aile içi gerekse eğitim sistemindeki istikrarsızlık gençlerin en büyük sorunu. Aile bireylerinin yetersiz eğitim almaları gençler arasında bir kuşak uçurumu oluşturuyor. Bu da aile içi iletişimi etkiliyor. Bununla berber sorunlar da katlanarak devam ediyor” diye konuştu.

EBEVEYNLER EMPATİ KURMALI

Gençlik çalıştayının gençlerle yapılmasını çok anlamlı bulduğunu ifade eden 17 yaşındaki Zehra Zorlu ise “Gençlerin sorunlarını gençlerden iyi kimse bilemez. Gençlerin en önemli sorunu bence aile içerisindeki yetersiz iletişim ve eğitim eksikliği. Ailenin almadığı eğitim, çocuğun da eğitimi eksik veya yanlış almasına neden oluyor. Bence düzenlenecek konferans ve eğitimlerle ebeveynlere; aile, eğitim, gençlerle empati kurma gibi konularda eğitim verilmeli” dedi.

AİLELERE EĞİTİM VERİLMELİ

Esenler’de çok faydalı bir çalıştayın düzenlendiği kaydeden 17 yaşındaki Nurdan Çetin de, “Yaşlarımız birbirine çok yakın olduğu için gençlerin yaşadığı sorunları daha iyi biliyoruz. Anne ve babaların bilmediği sorunları biz arkadaşlarımızdan dinliyoruz. Bence gençlerin en büyük sorunu, aile içi iletişim eksikliği ve ebeveynlerin düşüncülerini çocuklarına empoze etmeleri. Ailelerin çocuklarını daha iyi anlamaları konusunda eğitim verilmesi çok iyi olur” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler