Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Mart 2015

ABONE OL

Geleceğin Yazılımcıları Esenler’de Yetişiyor

Esenler Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği "Haydi Kızlar Yazılıma" projesinin ikinci etabı başladı. Proje ile kız çocuklarının bilgisayarı daha verimli kullanmaları ve yazılım konusunda bilgi sahibi olmaları amaçlanıyor.

Esenler Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Haydi Kızlar Yazılıma” projesinin ikinci etabı başladı. Proje ile kız çocuklarının bilgisayarı daha verimli kullanmaları ve yazılım konusunda bilgi sahibi olmaları amaçlanıyor.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü ile ortaklaşa hayata geçirdiği “Haydi Kızlar Yazılıma” projesi ile ilkokul 4. sınıf öğrencisi kız çocuklarına yazılım eğitimi verildi.

HEM YAZILIM HEM DE OYUN

Esenler Atatürk İlkokulu’nun 20 başarılı kız öğrencisi, üniversite öğrencisi ablalarından, “Codegame” (oyun yapma programı) programı ile kendi oyunlarını yazmayı öğrendi. “Kendi oyunumu kendim yapıyorum” diyen öğrenciler, elma yiyerek puan alabilme, dünya oluşturabilme, belli bir puan elde edince oyunu kazanma gibi becerileri kazandılar.

Projeye destek veren Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, “Erkek çocuklar, küçük yaştan itibaren evlerinde ve internet kafelerde bilgisayarla sürekli iç içe büyüyor. Bizler de kız öğrencileri bilgisayar alanına teşvik etmeyi amaçlıyoruz” dediler.

PROJE ÇOCUKLARI TEŞVİK EDİYOR

Eğlenceli bir şekilde devam eden eğitimde kız çocukların neşeli halleri gözlerden kaçmadı. Atatürk İlkokulu Okul Müdürü Cem Mesut Tunceriz ve veliler, ilk eğitim gününe katılarak kız öğrencileri yalnız bırakmadı.

Tunceriz, “Böyle bir projede okulumuzu tercih ettiğiniz için teşekkürlerimi sunarım. ‘Haydi Kızlar Yazılıma’ projesi, çocukların gelişimi açısından çok önemli bir uygulama. Ayrıca bu eğitimin, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen bir üniversitesinde verilmesi, küçük yaşta üniversite ortamını gören çocuklarımızı teşvik ediyor” diye konuştu.

Kız öğrencilerin bilgisayarı en verimli şekilde kullanmaları amacıyla gerçekleştirilen eğitimler 3 ay sürecek.

Diğer Haberler