Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Haziran 2014

ABONE OL

Geleceğin Bilim Adamları Bu Parkta Yetişecek

Esenler Belediyesi, yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. İlköğretim çağındaki öğrencileri bilime teşvik etmek isteyen Esenler Belediyesi, Bilim Parkı kuracak.

Esenler Belediyesi, yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. İlköğretim çağındaki öğrencileri bilime teşvik etmek isteyen Esenler Belediyesi, Bilim Parkı kuracak.

Esenler Belediyesi, öğrencileri bilime daha çok özendirmek ve geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek amacıyla Bilim Pakı projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Birlik Mahallesi Deprem Parkının içinde kurulacak bilim parkı, birçok yönüyle bir ilk olacak. Oyunla bilimi bir araya getirecek olan bilim parkı, öğrencilerin eğlenebileceği ve eğlenirken de bilimi öğrenebileceği bir mekân niteliğinde olacak. Açık ve kapalı olmak üzere iki bölümden oluşacak parkın açık olan bölümünde; araba kaldırma, çanak sistemiyle ses iletimi, büyük güneş paneli, DNA Sarmalı, dalga hareketleri, planks kanunu, değişken sarkaç, Pisagor teoremi, paraboller, Parabolik Yansıma, Periyodik Tablo, Bir Arabanın Çalışma Prensibi ve Newtonun Renk Çarkının yer alacağı oyun parkı ve çeşitli bitkilerden oluşan botanik bahçesi bulunacak.

Kapalı alanda ise; Fizik, Kimya, Matematik, Biyoloji, Astronomi ve Sağlık branşlarına göre ayrılmış sınıflar ve bu sınıfların içinde ise; laboratuar, müzeler ve branşa göre bilimsel aletler yer alacak ve her alet kendini anlatacak ve öğrenciler deneme imkânı bulacaklar. Böylece derslik ve laboratuar kısmında öğrenciler eğitim alarak, çeşitli bilimsel projeleri kolaylıkla ortaya koyabilecek. Müze kısmında ise; öğrencilerin görerek öğrenebileceği ve dikkatini çekebilecek eğlenceli alanlar bulunacak. Öğrencileri bilgilendirmek amaçlı her bir müze kısmında da slâyt gösterileri ve açıklamalı tabelalar yer alacak.

FESTİVALLER YAPILACAK

Öğrencileri bilime daha çok özendirmek ve geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek amacıyla kurulacak olan bilim parkında, öğrenciler birebir aktif bir şekilde çalışabileceği projeler çıkarabilecekler ve bu projelerle çeşitli bilimsel yarışmalara katılarak Esenler’i temsil etme fırsatı bulabilecekler. Bilim parkı, ayrıca öğrencilerin yetenek ve kabiliyetlerini ortaya çıkaracak çeşitli festival ve yarışmalara da ev sahipliği yapacak.

Dünyanın birçok ülkesinde bilime olan merakı daha çok canlandırmak için özellikle genç kuşağın ilgisini bu yöne çekecek bilim merkezlerinin kurulduğuna dikkat çeken Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Bilim merkezlerinin eğlenceli hale getirilip daha çok ilgi çekmesi amacıyla günümüzde bilim parkları daha büyük önem kazanmıştır. Özellikle ilköğretim çağındaki çocukların ilgilerinin kolayca dağıldığı günümüzde, oyunlarla öğrenme en iyi öğrenme metodu olmuştur. Tüm dünyanın da artık benimsediği oyunlarla öğretme yöntemi bilim parklarının en önemli öğretme metodu olacaktır. Bu sebeple Esenlerimize de güzel bir Bilim Parkı kazandıracağız” dedi.

Diğer Haberler